Отминаващата седмица бе белязана от поредния хаос в здравеопазването, този път с електронните рецепти, от бум на изборния туризъм преди местния вот, от отражението на войната между Израел и "Хамас", която според родните политици е страшна, но ние сме повече от готови и от загрижеността на властта да даде на българите евтина храна в условията на пазарна икономика с частни хранителни вериги.
Седмицата започна със заседание на поредния съвет по сигурността - този път към Министерския съвет, свикан от премиера Николай Денков. Обсъдени бяха предизвикателствата и заплахите заради събитията в Израел и Ивицата Газа.
На същото това заседание стана ясно, че българските служби проверяват достоверна ли е информацията, тиражирана от „Уолстрийт джърнъл“, че сред заложниците на „Хамас“ има и български гражданин.
След съвета стана ясно, че страната ни не знае колко са българските граждани в Ивицата Газа и колко от тях желаят да напуснат територията. Но засега няма опасност от повишаване на миграционния поток към България, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел:
Електронните рецепти, които влязоха в сила в началото на седмицата бързо скараха лекари и фармацевти, а пациентите за пореден път тръгнаха на обиколки из аптеките в опит да се снабдят с предписаното лекарство. На втория ден от отпадането на хартиената рецепта за антибиотици и антидиабетни лекарства от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици.
Куриозите преди местните избори в България са много - справка на ГРАО, разпространена от регионалното министерство, показва как къщи и апартаменти на един адрес, дори голо поле, приютяват стотици обитатели, които ще гласуват на 29 октомври.
Най-фрапантният случай е от Стамболийски, където една къща по документи е обитавана от 652 души. В Горна Оряховица пък на адрес живеят 138 избиратели, въпреки че сграда няма, а е поле. Апартамент в столичния квартал „Люлин” подслонява 99 гласоподаватели.
Това ще са шестите избори, на които ще гласуваме с машина, а през седмицата Централната избирателна комисия показа образците на хартиената и електронната бюлетини. Най-широки са бюлетините за общински съветници, а най-тесни - за кмет на кметство. Най-дълги са хартиените бюлетини за избор на общински съветници в София и Варна. Те са с дължина 60 см.
Подробности за тези и други от най-важните теми от отминаващата седмица чуйте в звуковия файл.
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...