Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Центърът за специални образователни потребности в Силистра се нуждае от средства за неотложен ремонт

| Репортаж
Снимка: БНР

Над 400 000 лева са нужни на Центъра за специални образователни потребности в Силистра за неотложен и авариен ремонт на фасадата и обновяване на двора. С последното са се заели и млади хора от Силистра, обединени в неправителствена организация.

Проект за ремонта е направен и съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство, защото сградата е паметник на културата, строена през 1893 година. Чака обаче да се отвори инвестиционна програма, за да получи евентуално финансиране, сподели Нели Маринова, директор на учебната социална институция.

"Фасадата не е ремонтирана. Мазилката е изпопадала преди много време. Вече падат тухли. Покривът е компрометиран. Едни корнизи има на покрива, които се рушат и падат, опасни са.

Правен е вътрешен ремонт. Направихме обновяване и на стаите – с нови ламинати, боядисване".

В ужасно състояние е и дворът на институцията, каза още Нели Маринова.

"Не само неравен, с много пукнатини. Демонтирахме една опасна барака. Изградихме нов пясъчник, направихме тревна площ със собствени средства и дарения на строителни материали". 

Със собствени сили и средства се включва и Регионалният център за подкрепа на приобщаващото образование в Силистра, който се помещава в същата сграда.

"Самата настилка не може да се използва, защото е опасна за децата. Напарихме две подготвителни групи. Мечтаем си за една мини пързалка. Нека и те да имат доза щастие". 

„Бъдеще за Силистра“ са ново сдружение в града, регистрирано едва през септември. Младите хора в него обаче са ентусиасти. С първото си публично събитие – пикник в Дунавския парк – успяха да съберат над 2500 лева за облагородяване двора на Центъра за специални образователни потребности. С тях ще закупят материали, а със свой труд ще направят на първо време беседки, разказа инж. Камелия Гавазова, председател на сдружението.

"Доброволци нарисуваха картини. Подписаха договори за дарение. Мислим да направим коледен бал". 

Плановете са дългосрочни за сътрудничеството между Центъра и младите силистренци, не скри Нели Маринова.

"Разговорите ни с тях бяха по цялостната организация на дворното пространство". 

В Центъра за специални образователни потребности през новата учебна година има над 50 деца на възраст от 5 до 19 години. С тях работят 12 педагози и терапевти.

Тази година за първи път бе организирана Лятна академия за децата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичани от "Люлин" на протест срещу настаняване на жители от "Захарна фабрика" в района

Протестиращи жители на столичния район "Люлин" затвориха за кратко движението по булевардите "Петър Дертлиев" и "Царица Йоанна". Те се обявиха против настаняване в района на семейства от ромската махала, чиито незаконни постройки в квартал "Захарна фабрика", бяха разрушени вчера. Мотивите на участниците да се включат в протеста: "Имаме си..

публикувано на 16.04.25 в 19:30

Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата

Пред Съдебната палата инициативата "Правосъдие за всеки" организира пореден протест. Хората отново издигнаха плакати срещу участието на Делян Пеевски във властта и посочиха, че след днешното изказване на Бойко Борисов, Пеевски се готви да управлява.  Борисов заяви, че Владислав Горанов и Делян Пеевски са били включени в списъка "Магнитски" на база..

публикувано на 16.04.25 в 19:19
Иван Василев

Бюджетът на София ще бъде обсъден в общинския съвет до 25 април

Инвестиции за децата, свързаност и грижа за града, това са приоритетите в проектобюджета на София за тази година, чието обсъждане с обществеността започна в Аулата на Софийския университет. До 25 април проектът ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет.  В края на месец май се очаква да бъде гласуван в зала, информира зам.-кметът с ресор..

публикувано на 16.04.25 в 19:07

Жители на Княжево протестират заради пътната безопасност

Жители на столичния квартал Княжево затвориха вече за час пътното платно към Владая на кръстовището на Околовръстния път и бул. "Цар Борис Трети". Те протестират заради системното нарушение на Закона за движение по пътищата в този участък. Исканията на протестиращите са ежедневен и постоянен контрол на скоростта по бул. "Цар Борис Трети" в..

публикувано на 16.04.25 в 19:07
Десислава Иванчева

Съдът в Ловеч не уважи молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване

Окръжният съд в Ловеч отново не уважи молбата за предсрочно освобождаване от затвора на излежаващата шестгодишна ефективна  присъда за корупция Десислава Иванчева -  бивш кмет на столичния район "Младост". Съдът в Ловеч прекрати производството по молбата на Иванчева за предсрочно освобождаване Съдът в Ловеч отново разглежда искането за..

публикувано на 16.04.25 в 19:00

ПП изразява загриженост във връзка с назначаването на Богдана Панайотова за гл.арх. на София

Партия "Продължаваме Промяната" изразява загриженост във връзка с решението на кмета Васил Терзиев да назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София. В съобщение до медиите от партията посочват, че досегашната  професионална история на Панайотова не им дава достатъчно основания за доверие. От партията ще поканят Терзиев на заседание..

публикувано на 16.04.25 в 18:56
Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи, че кабинетът е приел измененията в Наказателния кодекс, засягащи престъпленията срещу животните и жестокостта към тях.

Какво съдържат предлаганите от кабинета промени в НК, свързани с насилието срещу животни

Правителството внесе в Народното събрание промени в Наказателния кодекс, с които се завишават минималните и максималните санкции за хората, които измъчват животни, и за фирми, които печелят от подобен бизнес.  Промените са в отговор на случая с 26-годишната Габриела и 35-годишния Красимир от Перник, обвинени в издевателства над животни с цел имотна..

публикувано на 16.04.25 в 18:49