23 години журналистът Коста Чолаков вдъхновява ученици между 8 и 18 годишна възраст по журналистиката. Идеята започва от Сливен – родния му град, където той създава Национален клуб за деца репортери. "С доста деца, след което претърпя няколко метаморфози", спомня си Чолаков.
Днес вече се нарича Национална детска телевизия и се помещава в Културния институт "Средец" в София. Целта на Чолаков е децата да имат възможност да се изявяват в журналистиката.
"Аз като малък мечтаех да се занимавам с това. В Сливен нямаше такава възможност и знам какво ми е липсвало и какво искам да дам на поколението, което върви след мен."
Първоначално, докато клубът се организира в Сливен, Коста Чолаков работи като продуцент и водещ на предаване в регионална частна радиостанция. Там той предоставя възможност на децата да се потопят в реална работна среда.
Заниманията по журналистика в клуба на Коста Чолаков започват с коментар на събитията от седмицата. Всяко дете споделя какви според него са били най-значимите седмични новини. Следва теоретичната част – участниците получават основни знания в правенето на новини, репортажи и интервюта, пишат статии.
Идва и времето за игри, в които децата влизат в различни роли: на водещ, репортер, събеседник, като отразяват актуална детска тема от последната седмица или такава, от която децата се интересуват. Освен ролеви игри, децата посещават и реални събития. Така установили контакт с фондация, която стопанисва ферма за костенурки и посетили северняшка сватба.
Сега търсят продуценти децата, които могат да се справят добре, да излязат в ефир, а другите да се учат от тях.
Като човек, който от години обучава деца, Чолаков отбелязва, че новините и предаванията за деца са все по-малко.
Програма "Хоризонт" няма детски час. Програма "Христо Ботев" отделя повече внимание на децата. Телевизионните канали предлагат предимно анимация в сутрешните часове, отчита той.
"Няма го това време – обособен детски час."
А според децата е важно да има детски предавания, защото така децата се учат от други деца, а в новините "постоянно се говорят мрачни неща и е хубаво да има малко развеселяване".
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..