Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ съветва пенсионираните учители да водят дела за неизплатения ръст на заплатите от 1 януари

Янка Такева: Тези колеги ще си търсят правата, защото това е голяма обида за тях

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Защо пенсионирани учители не получават увеличените си със задна дата – от 1 януари, заплати? Има ли бюрократични пречки за това?

Казусът засяга стотици пенсионирани преподаватели, както и работещи в образователната система, които са я напуснали по други причини.

По проблема няма никакво развитие. Засегнати пенсионирани учители са подали заявления за получаване на разликата в увеличените работни заплати до момента на пенсионирането си. Подготвили са и колективен иск.

Според синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" пенсионираните учители могат да претендират за тези суми от директорите на училищата, в които са работили. На места директорите са изплатили увеличението, но други не знаят как да действат.

От страна на МОН се посочва, че по силата на анекса към колективния трудов договор от 10 август тази година, с който заплатите бяха увеличени от 1 януари, основанието за увеличение на работната заплата възниква на 10 август и няма правна възможност лицата с прекратени преди тази дата трудови правоотношения да получат разликата в работните им заплати със задна дата. Увеличението според МОН засяга само работещите към момента на подписване на анекса.

Янка Такева  Снимка: БГНЕС

Има изход от този казус, твърди Янка Такева, председател на Съюза на българските учители. Според нея МОН разглежда едностранно законодателната уредба.

Такева се позова на Закона за задълженията и договорите, според който в рамките на три години човек може да търси изплащането на работни заплати за времето, в което е работил и те не са му били платени.

"Призовахме всички потърпевши да подадат заявление до директора да им бъде изплатено това, което са си изработили добросъвестно", уточни Такева.

"Ако директорът не отговори, или отговори, че не може, да си заведат иск. Директорите ще загубят – освен работните заплати, трябва да платят и разходите по делото, и лихвите."

Могат да се завеждат както индивидуални, така и колективни искове, допълни тя. По думите ѝ юристите на КНСБ ще оказват съдействие.

Янка Такева апелира директорите за изплатят заплатите въз основа за ЗЗД, защото става дума за класация на законодателната уредба по йерархия.

Според нея казусът засяга около 1200 учители, а на човек се падат по около 270 лева на месец.

"Аз съм дълбоко убедена, че тези колеги ще си търсят правата, защото това е голяма обида за тях."

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01