Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Уникалното на технологията AP 1000 е цената ѝ"

Румен Овчаров за новите блокове на "Козлодуй": Ще си купим проект, който ще се чудим кой ще построи

"Главният изпълнител е ключов. В България няма изпълнител, който да го направи"

| Интервю
Румен Овчаров
Снимка: БГНЕС

"Очевидно поговорката, че умните се учат от грешките на другите, а глупавите не се учат и от собствените си, много ясно характеризира в коя графа сме ние."

Това каза пред БНР бившият министър на енергетиката Румен Овчаров. В предаването "Преди всички" той коментира темата за изграждането на нови два блока в АЕЦ "Козлодуй".

"Не можах да разбера какво точно правят. Какво ме обърква? Те се опитват да използват разрешение за избор на площадка, издадено преди 3 години в друга ситуация – когато американската посланичка Херо Мустафа беше посетила АЕЦ "Козлодуй", след което ние разиграхме голямата си любов към т. нар. хибридни реактори. Тогава беше избрана площадката, но само за един блок. Сега вече говорим за два блока, което вече е избор на нова площадка. Което означава обществено обсъждане на това ново желание за строителство. Освен това, трябва да направим запитване до румънската страна дали е съгласна, дали приема, дали не приема изграждането на два ядрени блока на площадката в "Козлодуй". Министърът на енергетиката трябва да избере проектант, строител и такъв, който ще експлоатира централата. Както е написано, е изпуснат един от най-важните елементи – доставчикът на оборудването", изрази мнение Овчаров.

Не е ясно как ще бъде избран главният изпълнител, но вече сме избрали технологията, заяви той.

"Съвсем друг въпрос е дали е право на Народното събрание да определя технология за изграждане на атомна централа."

Няма нищо уникално. Уникалното на технологията AP 1000 е цената ѝ, посочи Румен Овчаров и допълни, че 35 милиарда долара струва до момента изграждането на единствената такава централа в САЩ.

По думите му всеки реактор от типа 3+ може да бъде регулиран в рамките на 70% от мощността си и "това го могат и нашите реактори, които сме доставили в "Белене".

В проекта AP 1000 няма нищо изключително. Той е вече на 30 години, допълни Овчаров. Някои реактори от поколението 3+ имат дори по-добри и повече пасивни системи за безопасност от AP 1000, категоричен е той.

Главният изпълнител е ключов. В България няма изпълнител, който да го направи. Единствената държава, която е правила такава централа, е Китай, подчерта още бившият енергиен министър, който не вижда "как без главен изпълнител на проекта можем да построим такова нещо в България".

"Този път като че ли ще си купим проект, който ще се чудим кой ще ни построи. Цената, на която ще си купим проекта, засега никой не ни я казва."

В същия момент, в който Министерският съвет взема решение за прекратяване на проекта "Белене" и продаване на оборудването на Украйна, АЕЦ "Козлодуй" праща запитване до "Росатом" дали можем да си купим парогенератор за пети и шести блок от тях, изтъкна още Овчаров.  

"Вместо да използваме нашето оборудване, сме решили да го продаваме и в същото време питаме руснаците дали можем да си купим от тях парогенератор. Това безумие как ви изглежда?"

"Тази песен, която ни пее дуетът Д2 – Делян Добрев и Делят Пеевски, с едни милиарди, които ги въртят наляво и надясно, е много фалшива", посочи още бившият енергиен министър относно дерогацията за руския петрол.

По другата гореща тема – за складовете за резервите от горива, Румен Овчаров заяви:

"Държавата поема контрол и управление на съоръжения, които не са държавна собственост. Когато държавата поема контрол над нещо, то се казва национализация, или одържавяване. Добре, на "Лукойл" ще отнемем резервните капацитети. А някой ще провери ли дали другите компании, които доставят горива в България и търгуват с горива, също поддържат такива капацитети? Къде ги държат те тези количества и ако не ги държат, защо държавата си затваря очите за това?"

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48