Конкретен пример за това е започнатата преди 15 и завършената преди три години административна сграда, която и към момента е необитаема. Там вече трябваше да са здравната и пожарната служби, полицейският участък, пощата, кметското наместничество, детският православен център и манастирската администрация. Защо това не се случва и пречи ли се умишлено?
Изграждането на новия административен блок на манастира започва през 2007 година. По пътя си монашеското братство преодолява не една и две пречки, с търпение приема нови и нови изисквания - национални и европейски. Последната е, че трябва да се изготви подробен устройствен план на територията, без който не може да се изгради пречиствателната станция, а има отдавна готов проект за нея.
"Комплексът вече от няколко години е завършен, но не може да бъде пуснат в действие, защото нямаме пречиствателно съоръжение, а изпълнението на пречиствателното съоръжение не може да започне, защото нямаме все още одобрен ПУП на територията на Рилския манастир. Въпреки всички наши усилия, действия, срещи със съответните институции, постоянно се появяват нови и нови пречки, което е пагубно за цялостния комплекс на Рилския манастир. Новата част е затворена и не може да се пусне в действие", пояснява игуменът на манастира, дядо Евлогий. Той призова да не се задълбава в бюрократични процедури, които усложняват нещата.
На 13 януари 1833 г., когато в Рилската света обител избухва големият пожар, още в края на март след това идва разрешение от Високата порта и султана манастирът да се възстанови, а в края на октомври същото година се получава и официалният ферман, тоест всичко става за 10 месеца, прави исторически паралел игуменът на Рилския манастир.
За да се изготви подробният устройствен план, манастирът трябва да докаже правото си на собственост върху земите от времето на цар Иван Шишман.
Собствеността на Рилския манастир е усложнена, защото за разлика от всички други институции, възниква в 10. век, от 14. век е грамотата на цар Иван Шишман, с която той подарява обширни територии на манастира. В техните граници попада и сегашното землище. През 1961 г. земите на манастира са национализирани от държавата с два акта, които не са публикувани. С тях се изземва цялата собственост на манастира.
След 1999 г., когато започва горската реституция, държавата изисква от манастира да докаже всяка педя земя, разказва
адвокатът на манастира Росен Михайлов. По думите му имало и спор с община Рила. Междуведомствена комисия тогава е определила кои земи подлежат на реституция. Преди реституцията обаче като държавна частна собственост са били актувани отделни имоти, допълва Михайлов. Сега тези имоти, макар съставляващи само един декар, се явяват пречка.
През 1922 г. със закон държавата признава някои от големите манастири, сред които и Рилският, за самостоятелни общини, като игуменът е бил кмет, припомня друг исторически факт адвокатът.
От десетки години отношенията между Рилската света обител и Община Рила не са добри. Според Росен Михайлов "Община Рила не разпознава Рилския манастир като духовно място, като духовно средище и място за поклонение, а го разпознава като източник за средства".
Парите за изграждането на пречиствателната станция са предоставени целево и са в специална сметка на Рилския манастир, посочва адвокатът.
"Не могат да бъдат харчени за нищо друго."
Оборудването е закупено и вече има пълна техническа готовност станцията да се изгради.
"Правните пречки се поставят от конкретни хора", коментира адвокат Михайлов. Той уверява, че на високо държавно и политическо ниво има воля да се подпомогне съгласуването на подробния устройствен план, а по дребните детайли се работи.
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..