Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски: Подмяната на индустриалния с финансовия капитализъм се извърши "под килима", сега плащаме цената

| Интервю
Снимка: Иван Русланов

Книгата "Съдбата на цивилизацията" на Майкъл Хъдсън разсейва много заблуди, каза пред БНР икономистът доц. Григор Сарийски.

"В България от 30 години живеем със заблудата за пазарна икономика, но като се огледате, виждате, че няма нищо пазарно в тази икономика. Какво пазарно има в система, в която търговията на дребно зависи от 3-4 търговски вериги, 2 от които са на един собственик. Какво пазарно има в една система, която ви казва какво и колко да произвеждате, защото ЕС е точно това", отбеляза той.

По думите му книгата казва, че постепенно преминаваме от условията, в които пазарът е бил действително свободен, към един пазар, в който условията се диктуват така, че да възникне концентрация, т.е. да се създадат условия за картелиране, а там, където ги няма, да бъдат изкуствено инспирирани.

В предаването "12+3" доц. Сарийски обясни разликата между индустриалния и финансовия капитализъм, които са застъпени в книгатаМайкъл Хъдсън говори за това как капиталът постепенно успява да изземе превес над политическия процес. 

"У нас политическият процес никога не го е имал, не е бил автентичен. Още при самото възникване, беше "нарисуван" и разпределен по метода на квадратчетата и пренареждането съответно беше получено по същия начин", коментира той.

Сарийски посочи още, че според книгата и автора й има определени сектори, които не могат да бъдат оставени на частната инициатива, като например комуналните услуги

"Индустриалният капитализъм казва, че държавата трябва да създава условия, инфраструктура, комунални услуги и т.н., за да може хората да живеят добре и да произвеждат повече. Финансовият капитализъм казва обратното. Тази тънка подмяна, този преход се извърши "под килима", без хората да разберат как се извършва. В момента плащаме цената за този преход и тя е именно с увеличението на разходите ни за живот", обясни икономистът. 

Според него политическият процес у нас е лесно дирижируем.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през..

публикувано на 30.11.24 в 10:35

ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на НС

ДСБ издига кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на 51-вото НС, научи БНР от свои източници. Решението е взето от Националното ръководство на партията и ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ. От ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър на регионалното развитие Андрей..

публикувано на 30.11.24 в 10:10

Какво става с германската икономика?

Отворената икономика на Румъния, също както нашата, е до голяма степен зависима от икономиката на Германия, а тя преживява сериозни сътресения. Към тях се добави и политическата несигурност след разпадането на управляващата коалиция в Берлин. "Фолксваген" обяви, че ще затваря 3 завода в Германия и че продава дела си във фабрика в Китай. "Форд"..

публикувано на 30.11.24 в 10:05