"Баща ми е много артистичен, а майка ми е режисьор-аниматор, може би от нея съм наследила желанието за сцена и за изява, баба ми, която е австрийка, имаше много силно чувство за артистизъм". Това сподели за "Нощен Хоризонт" в поредицата "Магията на театъра" актрисата от Народния театър Стефания Колева.
Актрисата е и сертифициран арт терапевт. Тя е и една от актрисите в проекта "Пеещи артисти".
"Бях много привързана към баба ми, тя беше моята любима баба. Научи ме на лекота, тя беше изключително мъдър човек с много хубаво усещане за живота, лекота, умееше да излиза от ситуации, да се бори с неприятностите, да издрапва негативните мисли, много позитивна и с много широко сърце", каза още Колева. И допълни:
"Когато бях в 10-11 клас, ходех за кратко в една театрална школа. Но винаги съм смятала, че мога да променя нещо с това, което ще кажа от сцената. Подготвих се за кандидатстването в НАТФИЗ не много сериозно, защото бях приета преди това право в СУ. След това разбрах, че това не е моето и за изпитите в НАТФИЗ се подготвих набързо, защото те бяха есента след няколко месеца", спомни си още актрисата.
Първо е приета в специалността - "Актьорство за куклен театър", но по-късно се е прехвърлила в класа на Стефан Данаилов.
"Стефан не беше типичен учител, той по-скоро ни учеше на занаята, което е по-важното. Да не летиш в облаците, да имаш реална представа къде си, за какво ставаш, какви са ти възможностите, изключително широко скроен беше, нямаше дидактично и умозрително преподаване, а живото актьорско майсторство, което всъщност трябва да се практикува. Сега от дистанция на времето разбирам, че театърът за мен е един паралелен живот, който много обичам", разказа още актрисата.
Стефания Колева завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Данаилов. През 1996 година е поканена и постъпва в трупата на Театъра на българската армия. Сред най-известните роли, които изпълнява са: Барбарина в „Красива птичка с цвят зелен“ от Карло Гоци, Емилия Галоти в „Емилия Галоти“ от Готхолд Лесинг, Маргарита в „Много шум за нищо“ от Уилям Шекспир, Светла в „Буре барут“ от Деян Дуковски, Жанета в „Одисей пътува за Итака“ от Константин Илиев, Наташа в „Майстора и Маргарита“ от Михаил Булгаков, в „Ножица трепач” и много други. През 2008 г. постъпва на работа в „Модерен театър“, а през 2010 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Ето и някои от ролите на първата ни сцена: Лейди Чилтърн в „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд, Клеопатра Максимовна в „Животът е прекрасен“ по Николай Ердман, Мисис Форт във „Веселите уиндзорки“ от Уилям Шекспир, Авитох в „Процесът против богомилите“ от Стефан Цанев, Катерина в „Неодачници“ по Максим Горки, Ненка Павловица в „Наблюдателите“ от Константин Илиев, Люси Розен в „Теремин: музика, любов и шпионаж“ от Петър Зеленка и други.
Стефания Колева е позната на зрителите и от малкия екран. Запомнящи са нейните участия в сериалите „Тя и той“; „Клиника на третия етаж“; „Полицаят от края на града“; „Женени с деца в България“ и други.
Актрисата е носител на наградата за изгряваща звезда на Фестивала „Нова българска драма“ 2006 в Шумен за ролята на Филипа в „Змийско мляко“ от Теодора Димова. Номинирана е за „Златен кукерикон“ 2018 за комедийна женска роля за ролята на Ребека Шултайс в „Алонсо“ от Щефан Фьогел в Театър „София“. Има номинация и за най-добра женска роля в категория – Comedy TV Series на „50 Festival de Television de Monte – Carlo“ 2010.
Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска със Стефания Колева.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..