Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Руска Дучева: Под покрива на тази сграда стоят два обекта от национално и историческо значение

Защо е оставена да се руши къщата на Петър Дънов в София?

Архитект Данка Василева: Няма да може да я спасим, ако не действаме веднага

| Интервю
Снимка: архив

Къщата на учителя Петър Дънов в София продължава да се руши. Единствено неговите последователи от "Бялото братство“ се интересуват от нея и искат да я възстановят. Сградата е близнак с дома, в който е живял комунистическият лидер Георги Димитров.

Вратата на къщата на улица „Опълченска“ 66 отдавна е заключена. Тя се намира в непосредствена близост до Националния политехнически музей.

"Покривът е компрометиран тотално. Не се поддържа. Идват последователи на Дънов, които искат да я видят. Понякога има и такива, които искат да видят тази на Георги Димитров“, обясни пред БНР служител на Националния политехнически музей.

Открита е дарителска сметка за възстановяване на къщата – музей на учителя Петър Дънов. За това се съобщава и върху табела от външната страна на сградата. 

Повечето от младите хора не знаят точно кой е живял в тази къща. Мнозинството от запитаните в анкета на БНР граждани обаче смятат, че тя трябва да бъде възстановена. 

Адвокат Руска Дучева обясни в предаването "Хоризонт до обед", че под покрива на тази сграда стоят два обекта от национално и историческо значение. 

"Северната част е свързана с живота на Георги Димитров, а в южната – от 1905 до 1926 година е живял Петър Дънов. Тази къща е ценна не само за обществото на "Бялото братство“, но и за България".

Нашите усилия са свързани с получаване на разрешение от компетентните държавни институции тази къща-музей да бъде възстановена и съхранена, посочи тя. 

"Отне ми около година да събера документи, които да изяснят статута на имота. Към настоящия момент къщата е със статут на частна държавна собственост. Областният управител е възложил управлението на Министерството на културата. 

адвокат Руска Дучева и архитект Данка Василева
Проблемът е, че през 1997 година наследници на съседите са успели да се снабдят със съдебно решение, с което се удостоверява собствеността на техните наследодатели на 30 сантиметра от къщата. 

"Става въпрос за един празен терен. Те са го нанесли в кадастъра на София-град. Имаме информация, че тече процедура там да бъдат одобрени строителни книжа за изграждане на жилищен и търговски комплекс. Проблемът е, че има инвестиционен интерес".

Архитект Данка Василева разясни, че сградата има изключително тежки увреждания.

"Поради дългогодишна липса на стопанисване. Има изгнили дървени носещи елементи и тежко срутване във вътрешността на северния близнак. Паднало е и парче мазилка в южната част".

Нямаме достъп до вътрешността на къщата, каза още тя. 

"Официално се смята, че къщата е опасна".

Нямаме диалог с Министерството на културата, подчерта още арх. Василева.

Адвокат Дучева обясни, че от юли 2023 г. е в активна кореспонденция с Министерството на културата.

"Но все още нямаме официален отговор дали съществуват инвестиционни намерения. Говорим си само през съда. През септември се домогнахме до официален документ, в който е изразено становището на министерството, че не изпълнява функции на стопанисване и къщата-музей е с отпаднала необходимост за Министерството на културата". 

Архитект Данка Василева отбеляза, че отлагането на необходимите действия ще бъде фатално за сградата. 

"Няма да може да я спасим, ако не действаме веднага".

Адвокат Дучева посочи, че сградата е паметник на културата и е със специален режим за извършване на ремонтни дейности. Необходими са разрешителни от Националния институт за паметниците на културата и от Министерството на културата. Съгласувателният режим е тежък и тромав".

Вчера от името на общество „Бяло братство“ внесохме уведомително писмо по отношение на областния управител, че с оглед спешната необходимост, от понеделник влизаме в процедура по изготвяне на конструктивни проекти с компетентни архитекти и конструктори, които да влязат в сградата, обясни архитект Данка Василева.

Необходимата сума за ремонт все още не е събрана. Тя дори не би могла да се изчисли точно, защото за целта е необходимо да се извърши заснемане.

"Без съдействието на институциите няма да се справим".

Цялото интервю на Валерия Николова с адвокат Руска Дучева и архитект Данка Василева може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианците с опасения за крайното класиране на Анджелина Манго в Евровизия

От 22 часа тази вечер е финалът на музикалния фестивал "Евровизия", който се провежда в шведския град Малмьо.  Българските зрители ще могат да го гледат на живо в официалния YouTube канал на Евровизия. Joost Klein е дисквалифициран от "Евровизия" часове преди финала Италия очаква с нетърпение изпълнението на Анджелина Манго Манго..

публикувано на 11.05.24 в 19:18

Joost Klein е дисквалифициран от "Евровизия" часове преди финала

Нидерландският изпълнител Joost Klein (Йост Клайн) е дисквалифициран от песенния конкурс "Евровизия" след инцидент зад кулисите. Това съобщи Би Би Си. Клайн беше сред фаворитите в тазгодишния конкурс с песента си Europapa. Проевропейският техно химн е посветен на баща му, който певецът губи на 12-годишна възраст заради рак.  26-годишният днес..

публикувано на 11.05.24 в 18:49

Ожесточени боеве за няколко украински села близо до границата с Русия

Продължават ожесточените боеве за контрол над няколко украински села близо до руската граница, докато руските военни се опитват да засилят атаките си в североизточната част на Харковска област. Руското министерство на отбраната твърди, че неговите сили са превзели пет гранични села в Харковска област. Нещо, което се оспорва от украинска страна...

публикувано на 11.05.24 в 18:30

В Кипър започват проявите за Международния ден на музеите

С над 130 събития в 28 музея от днес до края на месеца Кипър отбелязва Международния ден на музеите, който се чества на 18 май, и Европейската нощ на музеите. "Музеи за образование и научни изследвания" е темата на тазгодишния международен ден. Тя подчертава музеите като "динамични културни и образователни институции, способни да подхранват и..

публикувано на 11.05.24 в 17:34

Богата програма в Плевен за Европейската нощ на музеите и галериите

С богата програма Плевен се присъединява днес към инициативата Европейска нощ на музеите и галериите.  Събитията са посветени и на Празника на града, който се отбелязва на 15 май Вълнуващи и незабравими часове очакват плевенчани и гости на града. Богата програма е подготвила общината за Деня на Плевен - 15 май, чието начало е днес. На празника..

публикувано на 11.05.24 в 17:24

Откриха ремонтирания Клисурски манастир на храмовия му празник

С голям тържество Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" отбеляза храмовия си празник. В днешния ден беше открит официално храмът след реставрация на иконите в него, продължила г одина и половина. За целта бяха предвидени половин милион лева европейски средства.  Реставрацията стана 87 години след изографисването на светата обидел...

публикувано на 11.05.24 в 17:21

Надпреварата за правопис "Бъди грамотен" започна от Габрово

Църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий беше избран за начало на тазгодишното издание на инициативата "Бъди грамотен". Надпреварата за правопис започна от Габрово. Габрово е първият град, в който екипът на Академика БГ гостува и под шатрата им на пешеходната зона в града габровци се спираха, за да проверят своите познания..

публикувано на 11.05.24 в 17:07