Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Янко Янев: Изборът на АР-1000 за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е политически

"Технологията е добра, но променяме изцяло ядрения горивен цикъл на България и геополитическия ни партньор"

| Интервю
Проф. Янко Янев
Снимка: БГНЕС

Изборът на реактор АР-1000 за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е политически, защото не се прави търг, а се избира точно той.

Това каза пред БНР проф. Янко Янев, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена и единственият българин в Международната академия за ядрена енергетика, член на Американското ядрено дружество и на Европейското ядрено дружество, автор на повече от 150 научни публикации.

"АР-1000 е един съвременен реактор, който за съжаление все още не получава масовост. Това е модерна технология от трето поколение. ... Всичко при него е сведено до максимална ефективност. Друг е въпросът защо струва 35 милиарда долара за двата блока, но това не искам да го коментирам", уточни той.

По думите на проф. Янев проблемът не е в избора на технологията АР-1000, а в това, че се променя ядреният горивен цикъл на България:

"От един геополитически партньор отиваме на друг геополитически партньор. България е малка държава. Тя не може самостоятелно да употребява атомна енергия. Досега това се вършеше със СССР и след това с Русия. 50 години знания, натрупан опит, развита определена инфраструктура и т.н. Сега започваме отново".

Той подчерта, че управляващите трябва да проверят "колко ще ни струва отново да изграждаме инфраструктура за АР-1000, отново да изграждаме верига на доставки, отново да изграждаме доставка на гориво и т.н":

"Трябва да кажат и какво ще правим с горивото на АР-1000, когато то вече изгори. Къде ще го складираме, колко време, можем ли, не можем ли? Друг е въпросът дали няма да ни попитат от Европейската комисия къде ще заравяме ядрените отпадъци". 

Според проф. Янев не е реалистичен срокът 2033 г., когато се очаква да заработи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Трябва да се създаде закон за използване на ядрената енергия. Не закон за безопасност, който го имаме и е добър, а закон за използване. Кой отговаря за строителство, по какъв начин ще се финансира, държавата как ще участва, съсобственик ли ще бъде", посочи той.

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Янко Янев в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04