Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България проучва добрите практики на Португалия в прилагането на Европейската гаранция за детето

| Репортаж
2
Министър Иванка Шалапатова (вляво) и португалският социален министър Ана Мендеш Годиньо
Снимка: Пресцентър на МТСП

Голяма делегация от България с експерти в областта на политиките за деца, ръководена от социалния министър Иванка Шалапатова, е на работно посещение в Лисабон. Целта на визитата е запознаване с добрите практики на Португалия при прилагането на различни мерки от така наречената Европейска гаранция за детето – инициативата на Европейската комисия за осигуряване на най-уязвимите деца в Европейския съюз достъп до здравеопазване, детски грижи и образование, приемливо жилище, подходящо хранене.

Една от много чувствителните теми е детската бедност. Надеждата е всеки да се замисли по какъв начин ние като общество можем да постигнем целта в страната ни да няма човек, който да живее под линията на бедността – нито дете, нито възрастен. По последни данни за 2022 година, обаче, над една четвърт или близо 26 процента от българските деца на възраст от 0 до 17 години са изложени на риск от бедност. Статистика, която не може да остави никого безразличен. И всяка ефективна практика за промяна към по-добро, която може да се приложи, е добре дошла. Приоритет за страната ни във връзка с Европейската гаранция за детето е намаляването с близо 197 000 на броя на децата в риск от бедност или социално изключване до 2030 година. Затова и не е просто комплимент към домакините от страна на българската делегация, че примерът на Португалия е изключително ценен за нас. Делът на децата, застрашени от бедност, в Португалия е намалял от 31 на 22 на сто след прилагането на социална реформа. Ключовият аспект от промените е създаването на съвместна база данни между социалното министерство и приходната агенция в Португалия. Така държавата знае поименно кои са децата в риск от бедност. Социалният министър Иванка Шалапатова смята, че португалският опит е напълно приложим у нас. Още повече, че тя и екипът ѝ са си поставили амбициозни задачи за реформирането на социалното подпомагане и в България. 

Предвижда се създаване на информационна система за уязвимите семейства у нас, обсъжда се промяна на социалното подпомагане.

Първият извод е – да бъдем изключително целенасочени, а вторият – да се прекрати дублирането на финансиране – по думите на португалския социален министър Ана Мендеш Годиньо и опитът на страната ѝ назад във времето сочи, че едно семейство се подпомага по различни линии, но никой не наблюдава кумулативния ефект, така че то да излезе реално от уязвимостта, зависимостта. И още – по време на посещението на делегацията ни в Португалия са посетени места с предлагане на различен тип грижа за децата. И се оказва, че нито битовите условия са нещо специално, нито персоналът е високо специализиран, но пък добрите резултати са налице.

Докато в България нерядко се получава нещо като „развален телефон“ по пътя на отговорността на различни хора по веригата при предоставянето на различни услуги и за деца, и за възрастни. А иначе, португалската страна също може да попие от българския опит, стана ясно по време на визитата на нашата делегация – например в областта на деинституционализацията на децата, която в България вече е на финалната права. 

Важно е институциите да работят заедно, но не толкова на чисто институционално, колкото на човешко ниво. И на теория, и на практика, обществото и държавата трябва да се съгласят, че по-важно от децата няма. 

Репортаж на Мария Костова в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Пресцентър на МТСП

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00