Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между заниманията и сирените - как да обясним войната на децата в Израел?

Учителка от детската градина на селището Бейт Шемеш - къщата на слънцето с лична история

Снимка: Феня и Искра Декало

Как войната може да се обясни на децата? Може ли детската психика да приеме сирените, известяващи въздушна тревога и тътена на ракетите след нея? 

Тук не говорим за нещастните няколко стотин деца, които са били в кибуците край границата с Газа в онази зловеща утрин на 7.10.2023 г. Те са били свидетели на мъченията и смъртта на родителите им, преди от Хамас да убият и самите тях ( или обратно- родителите им са били заставени да гледат как се гаврят с децата им , преди да убият и едните и другите.) 30 от отвлечените са дец а- от 9 месеца до 17 години. Не се знае при какви условия ги държат и какво правят с тях.

"Бях детска учителка в малкото квартал Мишмар Давид 23 години. Няколко години бях пенсионерка и имах свой подвижен куклен, с който гостувах в детските градини от района. Той е моно –театър: и сценария, и куклите , и декорацията , и постановката са си мои. Имах голям успех, но преди две години се върнах към учителството ( нищо че съм над 70 годишна). На образованието не достигат кадри, а на мен - децата. Когато прекъснаха обучението в цялата страна, заради войната, заснех някои мои постановки и ги изпратих на колежки из цялата страна. Знам, че много малчугани са ги гледали между сирените.

Това разказа за "Закуска на тревата" дългогодишната педагожка Малка Рацави, която отново, след 10 дневно прекъсване заради обстрелването, е на работа в детската градина на селището Бейт Шемеш ( къщата на слънцето) близо до Йерусалим.

"От сряда работата в детските градини в централните райони се възстанови. Много съм благодарна на родителите, че не са позволявали на децата да гледат и слушат за зверствата на Хамас. Опасявах се, че ще са наплашени, като започнем наново занимания. Нищо подобно, те са си същите деца. Чух, че в Тел Авив не всички деца редовно ходят в детската градина. При нас всичките 27 деца от групата, присъстват. Няма как да загърбим и указанията на гражданската отбрана за бързо скриване в скривалището. Обявих конкурс с награди за експедитивно влизане там. За щастие, не сме имали истинска тревога и дано нещата не се променят, сподели още за "Хоризонт" Рацави.

"Мъчно ми е за децата от южните райони, които са станали свидетели на гледки, които на тяхната възраст не би трябвало да виждат, които са убити, отвлечени в Газа, останали сирачета или без братчета, сестричета, братовчеди, приятелчета или съседчета

Добре, че тръгнах на работа, защото само мисълта за това , което се случи преди три седмици ме състари с няколко години", каза още учителката и добави:

"След половин час отиваме на погребението на това, което е останало от сина на моя колежка. Той е бил на музикалния фестивал около ивицата в този ужасен ден. Изпратил и е съобщение - " Мамо, по нас стрелят. Ела да ме прибереш с колата".

Тя три седмици се терзаеше къде да го търси, защото до вчера се водеше изчезнал. Чрез изследване ( по ДНК, взето от четката му за зъби) откриват, че овъглен труп е негов. Колкото и абсурдно да звучи, тя си отдъхна от чувството за вина, че не е могла да помогне и най-важното, че не е отвлечен. Поне ще има гроб, защото има семейства, знаещи, че труповете на близките им са в ръцете на Хамас.

Надявам се тази война да приключи с колкото си може по-малко жертви!

Погребвала съм син, знам колко е тежко. Утехата ми е във внучките, а преди три месеца станах и прабаба. Дано да им оставим свят, без безсмислени кръвопролития. Амин!, сподели още аз "Закуска на тревата" учителката Малка Рацави.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09