Елица Гигова открива изложбата "Исландско-родопски послания" в галерия "7 лъча". Художничката е преподавател в Пловдивски университет и внучка на писателя Николай Хайтов. Тя има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участвала е в национални и международни пленери. Експозицията може да бъде видяна до 6-и ноември.
Първата част от изложбата се състои от 7 живописни картини, създадени след едно пътешествие в Атлантическия океан до най-големия остров в света, възникнал изцяло в резултат на вулканична дейност – Исландия. В картините са комбинирани акрилна и колажна техника, както и техника "Ебру" – рисуване върху вода.
Втората част от картините ни връща към Южна България и по-конкретно към родната за художничката Родопа планина. Тук техниката е смесена, а сюжетите са свързани с планината. В картините са преплетени прежди и тъкани като основа и вътък, които напомнят родопска престилка.
Третата част е свързана с традиции и обичаи на двата народа (българския и исландския) и символиката на цветовете на вълнените конци в съчетание с клоните на плодно дърво. Предците и на двата народа са завещали символи и знаци за здраве, обич и късмет в съчетание с вяра и надежда.
Четвъртата част представя корените на дървото на авторката, изпълнено със завети и мисли на нейните предци – майка, баща, дядо, пра, пра родители, народни будители.
Елица Николова Гигова е родена в гр. Смолян през 1971 г. През 1990 г. завършва ССХУ за ПИ в гр. Смолян – „Художествена тъкан”. През 1995 г. – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – „Живопис”. Специализира „Композиция в живописта“ при проф. Н. Русчуклиев.
През 2020 г. защитава докторска степен след задълбочени проучвания в сферата на пленерното рисуване. Работи с изявени ученици и студенти. От 2012 г. създава извънучилищни форми по изобразително изкуство, като изнася изцяло обучението извън кабинетите – сред природата, в галерии и музеи.
Преподава на ученици от СУ "Св. П. Евтимий", гр. Пловдив и студенти от специалност "Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ към ПУ „Паисий Хилендарски“. Организира пленери и изложби съвместно със своите възпитаници в Пловдив, Смолян, Созопол, Париж, Рим, Берлин, Венеция, Будапеща, Лондон и др. През 2015 г. представя съвместна изложба в Българското посолство в Париж на свои живописни и текстилни творби, както и рисунки и декори към спектакъла "Орфей и Евридика" по сценарий на поета и орфеист Никола Гигов.
Има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участия в национални и международни пленери.
Удостоена е с награда на Фондация "Отворено общество" за живопис, 1994 г.; награда за живопис на община Велико Търново на Националната изложба на учителите художници, 2012 г.; награда на библиотека "Паисий Хилендарски", гр. Асеновград за активна творческа дейност в областта на живописта, карикатурата и пленерното рисуване и партньорство в популяризиране на културното наследство на Николай Хайтов и Борис Димовски, 2013 г.; първа национална награда за изобразително изкуство в конкурса "Мадан-кътче от Рая" – 2016 г; национална награда за есе: "Най-важният урок", връчена от президента Румен Радев – 2019 г.
Включена е в личностна енциклопедия, том 2 "Изявени пловдивчани", Пловдив, 2019 г. за творческите й търсения и изяви под мотото „Да съхраним и претворим духовното богатство на България“.
През 2019 г. печели проект по национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" в модул "Културните институции като образователна среда", а през 2020 г. е номинирана от община Пловдив за национален етап в конкурса "Иноватори в образованието", за учителите, които вдъхновяват.
Член е на Съюза на българските художници, на Асоциация "Паралел 43" в Рим, Съюза на учените в България и Националната занаятчийска камара.
Интервю на Светослава Кузманова с Елица Гигова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Елица Гигова
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите..