Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Гигова с изложба "Исландско-родопски послания" в галерия "7 лъча"

| Интервю
4
Снимка: Личен архив, Елица Гигова

Елица Гигова открива изложбата "Исландско-родопски послания" в галерия "7 лъча". Художничката е преподавател в Пловдивски университет и внучка на писателя Николай Хайтов. Тя има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участвала е в национални и международни пленери. Експозицията може да бъде видяна до 6-и ноември.

Първата част от изложбата се състои от 7 живописни картини, създадени след едно пътешествие в Атлантическия океан до най-големия остров в света, възникнал изцяло в резултат на вулканична дейност – Исландия. В картините са комбинирани акрилна и колажна техника, както и техника "Ебру" – рисуване върху вода. 

Втората част от картините ни връща към Южна България и по-конкретно към родната за художничката Родопа планина. Тук техниката е смесена, а сюжетите са свързани с планината. В картините са преплетени прежди и тъкани като основа и вътък, които напомнят родопска престилка. 


Третата част е свързана с традиции и обичаи на двата народа (българския и исландския) и символиката на цветовете на вълнените конци в съчетание с клоните на плодно дърво. Предците и на двата народа са завещали символи и знаци за здраве, обич и късмет в съчетание с вяра и надежда. 

Четвъртата част представя корените на дървото на авторката, изпълнено със завети и мисли на нейните предци – майка, баща, дядо, пра, пра родители, народни будители.  


Елица Николова Гигова е родена в гр. Смолян през 1971 г. През 1990 г. завършва ССХУ за ПИ в гр. Смолян – „Художествена тъкан”. През 1995 г. – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – „Живопис”. Специализира „Композиция в живописта“ при проф. Н. Русчуклиев. 

През 2020 г. защитава докторска степен след задълбочени проучвания в сферата на пленерното рисуване. Работи с изявени ученици и студенти. От 2012 г. създава извънучилищни форми по изобразително изкуство, като изнася изцяло обучението извън кабинетите – сред природата, в галерии и музеи. 

Преподава на ученици от СУ "Св. П. Евтимий", гр. Пловдив и студенти от специалност "Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ към ПУ „Паисий Хилендарски“. Организира пленери и изложби съвместно със своите възпитаници в Пловдив, Смолян, Созопол, Париж, Рим, Берлин, Венеция, Будапеща, Лондон и др. През 2015 г. представя съвместна изложба в Българското посолство в Париж на свои живописни и текстилни творби, както и рисунки и декори към спектакъла "Орфей и Евридика" по сценарий на поета и орфеист Никола Гигов. 

Има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участия в национални и международни пленери. 

Удостоена е с награда на Фондация "Отворено общество" за живопис, 1994 г.; награда за живопис на община Велико Търново на Националната изложба на учителите художници, 2012 г.; награда на библиотека "Паисий Хилендарски", гр. Асеновград за активна творческа дейност в областта на живописта, карикатурата и пленерното рисуване и партньорство в популяризиране на културното наследство на Николай Хайтов и Борис Димовски, 2013 г.; първа национална награда за изобразително изкуство в конкурса "Мадан-кътче от Рая" – 2016 г; национална награда за есе: "Най-важният урок", връчена от президента Румен Радев – 2019 г. 

Включена е в личностна енциклопедия, том 2 "Изявени пловдивчани", Пловдив, 2019 г. за творческите й търсения и изяви под мотото „Да съхраним и претворим духовното богатство на България“. 

През 2019 г. печели проект по национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" в модул "Културните институции като образователна среда", а през 2020 г. е номинирана от община Пловдив за национален етап в конкурса "Иноватори в образованието", за учителите, които вдъхновяват. 

Член е на Съюза на българските художници, на Асоциация "Паралел 43" в Рим, Съюза на учените в България и Националната занаятчийска камара. 

Интервю на Светослава Кузманова с Елица Гигова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл

Снимки: Личен архив на Елица Гигова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36