В края на миналата седмица България бе включена в т.нар. "сив списък" на страните, поставени "под засилено наблюдение" от Работната група за финансово действие срещу изпирането на пари (FATF). Страната ни бе присъединена към 20 други държави.
Засега няма последици от това, че сме в този списък, това е просто едно "плясване по ръката", че трябва да стегнем, заяви пред БНР Теодор Димокенчев, юрист и експерт по предотвратяване на пране на пари. Според него обаче това може да отблъсне чужди инвеститори. Той заяви, че не е видял реакции по новината, но подчерта, че темата не трябва да се подценява.
В предаването "12+3" експертът обясни какъв е този списък:
"Това е списък на държави, поели ангажимент да работят активно с FATF, за да подобрят мерките си срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. /.../ Попадаме в този списък, защото периодично на всяка държава, която участва като сътрудник на тази организация - ние формално не участваме, но като част от ЕС и Съвета на Европа ни се правят такива оценки, на всеки няколко години се прави оценка на това как държавата е възприела законодателството за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма, но се оценява и как на практика се прилагат тези неща. Последният доклад за България е пети поред от преди 2 години. От този период насам държавата е предприела някои мерки, за да подобри средата".
По думите му в доклада за България съвсем раздробено се вижда къде са проблемите:
"От една страна България не е предприела мерки, които е трябвало да предприеме в течение на годините и сега ни "пляскат по ръката" и ни казват да се стегнем. От друга страна самата регулаторната рамка, която се иска от международните институции и ЕС, се усложнява все повече и ние тук в последните 3 години на политически борби тези неща са останали на заден план".
Теодор Димокенчев подчерта, че проблемите у нас са системни. И даде пример: "Координация между институциите почти няма. Формално могат да се подават сигнали към институциите, но тази информация не се използва достатъчно добре при преследването после на тези сигнали. Въпреки че формално имаме законодателство срещу изпирането на пари и корупцията, колко дела има за това, които са завършили успешно? Формално сме приели много неща, формално имаме институциите, но на практика тези институции не работят както трябва - налива се от пусто в празно. Резултатите никой от нас не ги вижда".
Рисковите сектори, които са посочени, са корупцията, злоупотребата с европейски фондове и подценяването на ролята на адвокати в подпомагането на прането на пари, посочи юристът. Той добави друга критика - че България не събира достатъчно статистика за тези неща и нашите органи не могат да си изградят ясна представа за това какво се случва, което според него е системен проблем.
Ние сме малка държава и от нас се изисква страшно много, изказа мнението си експертът.
"Спазването на такива изисквания е много времеемко и скъпо. В компаниите, които трябва формално да спазват тези изисквания и да следят всички транзакции на клиентите си, това са огромни екипи и бюджет, много е скъпо. Когато институциите, които трябва да се занимават с това, са недофинансирани, няма как да се случи. Иска се твърде много от нас, което за нашия джоб е трудно постижимо. Отделно - имаме ли експертите за това нещо - да правят следене на такава височина и толкова комплексно. Малко проблемна е системата на това да се изисква от малките държави да правят същия мониторинг като големите".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в ресорната Здравна комисия. Предложението на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН предвижда заплатите..
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи Хакан Фидан. Очаква се двамата да обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Анкара и Брюксел, както..
Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са се опитали нелегално да преминат границата. При появата на полицаите, повечето от нейните..
Търговците трябва да бъдат стимулирани да се придържат към добрите практики . Това заяви пред БНР Габриела Руменова, "Ние, потребителите". "Потребителите трябва да бъдат най-активната страна. Бихме могли да регулираме до голяма степен пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме. А когато имаме сериозни опасения за нелоялни..
Предложенията на Европейската комисия относно многогодишната финансова рамка след 2027-ма година, миграцията и подкрепата за процеса на разширяване, както с държавите от Западните Балкани, така и с Молдова и Украйна - това ще бъдат част от темите, които ще обсъдят румънският президент Никушор Дан и австрийският му колега Александър ван дер Белен...
С бизнес изложение и дискусионен форум стартира второто издание на инициативата "Ела (си) в Благоевград", която ще се проведе в рамките на три дни. Община Благоевград стартира инициативата миналата година като част от плана си за развитие на областния център в притегателно място за живеене, кариерно развитие и бизнес . Тридневната..
129 курсанти на Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново ще получат днес първото си офицерско звание. От 10 часа в церемонията по производството на младите лейтенанти от 147-мия випуск "Сливнишко-Драгомански" ще се включат президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, министърът на отбраната Атанас Запрянов и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..