Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Изборната процедура да се оптимизира, не радикално да се променя!

Има постоянно ерозиране на избирателната активност у нас. Тя подскача само при появата на нови политически актьори, отчита социологът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Когато се погледнат дългите тенденции, се вижда постоянно ерозиране на активността в България. Тя подскача само когато се появят нови политически актьори, които събират надежди. До един момент спадът е нещо нормално, въпросът е да не стигаме по-надолу.

Това мнение изрази пред БНР изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов.

Според него изборното законодателство у нас е обект на постоянни промени, постоянно политизиране и постоянно пропагандиране на един или друг начин на гласуване.

Избирателят следва да бъде оставен да гласува по един начин, а да започне оптимизиране на отчитането на вота, където е големият проблем, коментира Първан Симеонов.

"Всички ще трябва да свикваме, че страна със застаряващо население, с периферна икономика, която допуска тежки социални неравенства и регионални различия, няма как да произведе каквото и да било прекрасно, камо ли избори, където са намесени користни интереси. Трябва да се подобрява изборната процедура, но тя не трябва да се променя рязко. Трябва да бъде консенсусна и да бъде оставена няколко години поне, за да могат хората да свикнат с нея. Изборната процедура трябва да се оптимизира, а не радикално да се променя."

Социологът изрази някои резерви към достоверността екзит пола по време на местни избори. На първи тур "някои вотове се държаха по-гордо от други и това се отрази", посочи той. По думите му "методът се държи чудесно на национално ниво, но на местно ниво е огромно предизвикателство".

Екипите на "Галъп" днес са в София, Пловдив, Варна, ще броят паралелно във Видин и Шумен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15