Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Изборната процедура да се оптимизира, не радикално да се променя!

Има постоянно ерозиране на избирателната активност у нас. Тя подскача само при появата на нови политически актьори, отчита социологът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Когато се погледнат дългите тенденции, се вижда постоянно ерозиране на активността в България. Тя подскача само когато се появят нови политически актьори, които събират надежди. До един момент спадът е нещо нормално, въпросът е да не стигаме по-надолу.

Това мнение изрази пред БНР изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов.

Според него изборното законодателство у нас е обект на постоянни промени, постоянно политизиране и постоянно пропагандиране на един или друг начин на гласуване.

Избирателят следва да бъде оставен да гласува по един начин, а да започне оптимизиране на отчитането на вота, където е големият проблем, коментира Първан Симеонов.

"Всички ще трябва да свикваме, че страна със застаряващо население, с периферна икономика, която допуска тежки социални неравенства и регионални различия, няма как да произведе каквото и да било прекрасно, камо ли избори, където са намесени користни интереси. Трябва да се подобрява изборната процедура, но тя не трябва да се променя рязко. Трябва да бъде консенсусна и да бъде оставена няколко години поне, за да могат хората да свикнат с нея. Изборната процедура трябва да се оптимизира, а не радикално да се променя."

Социологът изрази някои резерви към достоверността екзит пола по време на местни избори. На първи тур "някои вотове се държаха по-гордо от други и това се отрази", посочи той. По думите му "методът се държи чудесно на национално ниво, но на местно ниво е огромно предизвикателство".

Екипите на "Галъп" днес са в София, Пловдив, Варна, ще броят паралелно във Видин и Шумен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54