Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Месец ноември - профилактика на мъжкото здраве

Проф. Маринчо Георгиев: Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми

Най-добрият маркер за диагностика и проследяване е простатно - специфичният антиген

Проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология
Снимка: Александровска болница

"Ракът на простата може да протече без никакви симптоми, до момента докогато се появят метастази, каза за "Хоризонт" проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология.

По традиция през месец ноември лекарите напомнят за профилактичните урологични прегледи при мъжете. Целта е повишаването на информираността и профилактиката на рака на простатата.

"Имали сме пациенти, при които първата проява на рака на простата, който вече е с разсейки, метастазирал е разсейка в гръбначния стълб. Те идват, като казват, че имат болки в кръста, а това обикновено се свързва със заболявания на бъбреците и така постъпват в Клиниката по урология в Александровска болница. Когато проведем изследвания, установяваме, че болките в кръста се дължат на метастаза.

Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми, а в случаите, когато има симптоми, те могат да наподобяват симптомите при доброкачествена простатна хиперплазия, но и в двата случая при наличие на оплаквания, пациентите не трябва да си казват, че им няма нищо, а да отидат на преглед, изтъкна още проф. Маринчев.

Той добави, че в краен стадий преживяемостта е доста ниска, но ако се хване в първи стадий, преживяемостта за 10 години е 90 на сто.

"Най-честата възраст, при която установяваме рака на простата е 60- 65 годишна възраст. Но съм имал и пациент на 42 години, най-младият, който аз съм оперирал и той е жив и здрав. Така че, всички указания са проследяването на болестта да започне от 50 годишна възраст.

При наличие на наследствен фактор проследяването трябва да започне от 45 години.

Университетска болница „Александровска“

Защото най-добре изследваният и доказан рисков фактор за рака на простатата, е генетичният - тоест фамилната обремененост, каза още проф. Маринчо Георгиев от Александровска болница.

За това колко бързо се развива ракът на простата и метастазира, зависи от това колко добре са диференцирани образованията. Но е грешка да се счита, че той се развива бавно, добави проф. Маринчев.

Според него най-добрият маркер за диагностика е простатно - специфичният антиген. Този маркер е и най-добрият за проследяване на пациентите с рак на простата след операцията. Защото той е чувствителен и на това дали няма да се развие отново рак, да рецидивира или да се получи някъде метастаза, допълни още председателят на Българското урологично дружество.

Проследяването след операция е за цял живот, ако този маркер започне да се покачва, това е сигнал, че някъде нещо се случва - било в лимфните възли, на мястото на простата, или по други органи, най-честото по костите, така че туморният маркер е важен както за ранната диагностика, така и за последващото проследяване, допълни още проф. Маринчев за БНР.

При високотехнологичните роботизирани операции може да се гарантира при начален стадий на рака, преживяемост 90 на сто за 15 години напред, каза специалистът. Като опитът сочи, че оперираните в начален стадий - първи и втори, по класическия метод също живеят повече от 20 години напред.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01