Политологът Ивайло Динев коментира резултатите от местния вот пред БНР и постави акцент върху ниската избирателна активност и всички съмнения около вота.
"Това е опасност за устоите на демокрацията и вярата на хора, че от тях зависи нещо. Политическите лидери от всяка партия трябва да се замислят"
Политиките на национално ниво също предизвикаха отблъскване на избиратели, посочи той.
"Достигането до такъв формат на управление отблъсква част от симпатизантите на управляващите партии".
На първия тур имаше битка на интерпретации какво се случа и защо се премахват машините, напомни той.
"След това имаше връщане на машинния вот".
Картата на България е доста различна от тази при изборите през 2019 година, обясни политологът.
"Тя беше почти изцяло синя. В момента имаме по-скоро един многополюсен модел. Имаме доста динамична картина. Не са се оформили все още посоките, в които ще тръгне партийната система".
Тези избори показаха, че някои от политическите сили по места спечелиха въпреки лидерите на политическите партии и техните стратегически решения, отбеляза той.
"Този пиров успех на Васил Терзиев в София също е доказателство ,че на високите нива в тази коалиция са взели грешни решения. А Ваня Григорова направи силен скок в синя София.
През последната седмица черният пиар беше много ориентиран към личностни атаки по отношение на Ваня Григорова. Дебатът не беше насочен към реалните проблеми на София. Мисля, че това е една от причините за този нисък резултат".
Геополитическата тема се превърна в един от основните разломи, обясни още той.
Политическата криза продължава, отбеляза политологът.
"Все още се намираме в преходен период".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Ивайло Динев може да чуете в звуковия файл.

През последната година в крайграничната община по Плана за възстановяване и устойчивост се ремонтират обекти за над 18 млн. лева. Днес министърът на Регионалното развитие Иван Иванов и кметът на общината Христо Христов ще открият обновената административна сграда на кметството в Болярово. В ремонта са инвестирани над 500 хил. лева. В началото на..
На церемония днес клетва ще положи новоизбраният лидер на кипърските турци Туфан Ерхюрман, подкрепящ федералното обединение на Кипър и европейската ориентация на общността. С встъпването му в длъжност Никозия очаква засилена активност за възобновяване на съществени преговори по Кипърския въпрос. Убедителната победа на Туфан Ерхюрман с 63% от гласовете..
Наркодилър, който е организирал нападение от името на руската наемническа група „Вагнер“ срещу склад, съхраняващ помощ за Украйна, е „водил продължителна кампания на тероризъм и саботаж на територията на Обединеното кралство“, стана ясно в Централния наказателен съд в Лондон. 21-годишният Дилън Ърл е признал, че е организирал нападението срещу..
Над 1 млн. лева са осигурени за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол. В началото на годината от Регионалната здравна инспекция забраниха театралният салон в сградата да бъде използван заради опасност от падащи предмети. Затварянето на театралния салон остави без зала Драматичния театър „Невена Коканова“ и вече 10 месеца всички спектакли,..
Днес съд в Белфаст призна британски войник за невинен в убийство в единствения процес срещу член на британските въоръжени сили за убийствата в "Кървавата неделя" през 1972 г. на 13 невъоръжени католически демонстранти за граждански права в Северна Ирландия, съобщи агенция Ройтерс. През 2010 г. британското правителство се извини за "неоправданите"..
"Управляващите излъгаха младите лекари и няма да удовлетворят техните искания за увеличаване на заплатите им по време на бюджетната процедура" - това обяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му това става ясно от писмо от Министерството на финансите до председателя на Комисията по здравеопазване в НС Костадин Ангелов:..
По искане на депутатите от ПП-ДБ Манол Пейков и Даниел Лорер в парламентарната Комисия по културата и медиите се проведе изслушване на директора на дирекция "Връзки с обществеността" на Народното събрание Цветомира Жекова. Поводът е отнемането на акредитацията на Кристияна Стефанова, доскорошен репортер в телевизия "Евроком", а сега репортер в..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
"Много се радвам, че конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" събра хора от всички краища на света" . Това заяви пред БНР Милен Митев..