За малко повече от месец новата война между Израел и Хамас взе повече от 12 хиляди жертви, главно мирни жители в двете страни. Според Държавния департамент на САЩ загиналите може да са още повече. Клането може да се проточи още дълго и причина за това може да е възможна интервенция на Хизбула и Иран. Друга причина е липсата на визия у Израел и най-близките му съюзници за бъдещето на Газа и за това как евентуалната военна победа над "Хамас" и другите екстремисти да бъде превърната в трайна, политическа победа.
(Без) стратегия за изход
Близо месец след началото на войната, израелското правителство, изглежда, няма конкретна представа какво иска отвъд декларираните цели да освободи заложниците и да съкруши "военния и управленски потенциал" на "Хамас".
Премиерът Бенямин Нетаняху проговори за пръв път по темата едва в понеделник, 6 ноември, когато бе притиснат по темата от журналист на ABC News:
"Мисля, че Израел ще отговаря за цялостната ситуация по сигурността за неопределен период от време, защото виждаме какво става, когато това не е така. Имаме взрив от терор на "Хамас" в мащаб, който не можем да си представим."
Изказването на Нетаняху веднага разбуди спекулации за възобновяване на 40-годишната израелска окупация, прекратена през 2005 година от предшественика му Ариел Шарон. Възобновяване на окупацията, което би било в разрез с визията на някои от най-близките съюзници на Израел.
В реч на конференцията на европейските посланици същия ден, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се съгласи, че властта на Хамас в Газа трябва да бъде ликвидирана, но отсече:
"Дълготрайно военно присъствие на Израел в Газа не бива да има. Газа е жизненоважна част на бъдещата палестинска държава. Никакво прокуждане на палестинците от Газа! Това е още една рецепта за допълнителна нестабилност в региона."
Против повторна израелска окупация на Газа се обявиха и Съединените щати. Държавният секретар Антъни Блинкън допусна само преходен период, докато в областта бъде установена нова администрация.
Управляващите в Израел побързаха да уточнят, че не възнамеряват да окупират трайно Газа. Нетаняху се поправи пред Fox News в четвъртък:
"Трябва ни Газа, която е демилитаризирана, дерадикализирана и възстановена. Не искаме да завладяваме, нито да окупираме и управляваме Газа. Ще трябва да намерим гражданско правителство, но в обозримо бъдеще ще трябва да сме сигурни, че (нападението от 7 октомври) няма да се повтори. Затова трябва сигурна сила, която при необходимост да навлезе в Газа и избие убийците. Така ще бъде предотвратена повторна поява на формирование, подобно на "Хамас".
В самия Израел далеч не всички са съгласни с предложения от премиера вариант за гарантиране на сигурността.
"Политическата ситуация в Израел не допуска никакъв друг изход от войната, освен унищожаване на "Хамас", което ще рече окупиране на Газа. Никакъв друг изход не е приемлив, защото докато заплахата от Газа съществува, животът не може да се върне в нормалното си русло", каза в интервю за "Събота 150" Александър Гринберг, експерт по военно дело и международни отношения в Ерусалимския институт за стратегия и сигурност.
Една от идеите за трайно обезвреждане на екстремистите, е мироопазващи сили с мандат на ООН да бъдат разположени в Газа. Съдейки по цитираната реч на Урсула фон дер Лайен пред посланиците, Европейската комисия не изключва този вариант.
Натам, може би, клонят и Съединените щати. По време на изслушване в Сената на 31 октомври Блинкън посочи, че на мястото на Хамас "в даден момент" трябва да застане "ефективна и съживена" Палестинска автономна администрация.
"Дали това е постижимо отведнъж е голям въпрос, който трябва да проучим. Ако се окаже невъзможно, то тогава има варианти за временна уредба с участието на страни от региона, както и на международни агенции, които да помогнат за сигурността и управлението на Газа."
В Израел нямат високо мнение за американските проекти. Гринберг припомня ролята на един от предшествениците на Блинкън за това ивицата Газа да попадне под контрола на екстремистите:
"Изборите от 2006 година, които доведоха "Хамас" на власт, са заслуга на Кондолиза Райс (тогавашния държавен секретар на САЩ). Тя накара Израел и Палестинската автономия да се съгласят против волята си на тези избори, защото, видите ли, изборите са демокрация."
Днес надеждите, че Палестинската автономия, начело с президента Махмуд Абас, ще е в състояние да запълни управленския вакуум в Газа, не са особено големи дори и във Вашингтон. Причините за съмнения не са една и две.
"Хората на Абу Мазен не могат да бъдат спуснати в Газа просто ей така, на израелски щикове", отбелязва Гринберг, визирайки и без това ниската популярност на Абас сред сънародниците му.
"Палестинската автономия не е обичана (на Западния бряг) именно заради сътрудничеството си с израелските служби срещу "Хамас". А си сътрудничи с Израел, не защото искрено го иска, а от инстинкт за самосъхранение. Защото знае, че ако бъде създадена палестинска държава, "Хамас" може да свали от власт сегашната администрация - също както направи в Газа през 2006-2007 година."
В отговор на податките от Блинкън, Махмуд Абас декларира, че Палестинската автономна власт е готова да поеме отговорността за Газа, но само в рамките на цялостно политическо решение, което да включва и Западния бряг на река Йордан с източен Ерусалим.
Ще се съгласи ли на такова "цялостно решение" израелското правителство е още един "голям въпрос". Основателно или не, в Израел подозират Палестинската автономия в нежелание да озапти екстремистите на Западния бряг. В сблъсъци там през последния месец израелската армия уби близо 180 палестинци, 11 от тях - при акция в Дженин този четвъртък. За Тел Авив безсилието на палестинските власти срещу местните клетки на "Хамас" е показател, че на тях не може да се разчита за сигурността на Газа.
Битката
Засега размишленията и изявленията за бъдещето на палестинския анклав след войната изглеждат твърде подранили. Защото "Хамас" все оказва ожесточена съпротива на израелските войски в главния град на областта:
"Те не са някаква банда терористи, въоръжени с "Калашников". Те са професионални бойци. Вярно е, че не разполагат с въздушни сили и танкове, но имат всичко останало и знаят как да го използват с максимална ефективност. И се бият ожесточено - затова битката за Газа е тежка."
Израелската армия изгуби повече от 300 бойци при внезапното нападение на "Хамас" от 7 октомври. Но откакто навлезе в Газа на 27 октомври, жертвите й са 34. Според Гринберг, това е показател, че командването е научило уроците от последните войни, като при това демонстрира отлично взаимодействие между родовете войски.
"Нахлуването в Газа започна от няколко посоки, за да бъде обкръжен градът. Настъплението е съпроводено с обстрел от артилерията, от въздуха и откъм морето, така че командирите на "Хамас" да не могат да отгатнат откъде ще дойде следващият удар.
"Израелската пехота действа в тясна координация с военновъздушните сили. Също така със специални бойни инженерни части, чието предназначение да прочистят тунелите. Пехотинците засичат възможните цели и препредават координатите им на самолетите и бойните кораби, които пък им осигуряват огнева поддръжка."
Колкото и внушителна сила да е израелската армия, победата й далеч не е предрешена.
Сред факторите, които забавят настъплението, са съображенията за заложниците, които "Хамас" взе от южен Израел и отвлече в подземните си укрепления на 7 октомври. Както сочи Гринберг, "Хамас" се опитва да се възползва от тях за психологически натиск върху израелците и да подкопае доверието им в израелското правителство. То, от своя страна, не желае да повтори случая от 2011 година, когато размени над 1 000 палестински затворници за отвлечения израелски войник Гилад Шалит.
"В замяна на свободата на Шалит бяха освободени Яхъя Синуар (сегашният лидер на "Хамас" в Газа) и други като него. С това просто се даде началото на нов цикъл на насилие."
Непосредственият фактор, с който израелското командване е длъжно да се съобразява, са между 20 хиляди и 40 хиляди бойци от бригадите "Езедин ал Касам" - военното крило на "Хамас". Да се унищожи такава сила изглежда непосилна задача. Надеждата на израелците е да я обезглавят, като открият и елиминират командването й.
"Това, разбира се, е трудно, но успееш ли да го направиш, ще напипаш нервния център на "Хамас" и въоръжените й сили. Парализираш ли централното командване, всички останали задачи стават много по-лесни."
Това е причината за ожесточените боеве от последните дни около главната болница на град Газа - "Ал Шифа". Израелското разузнаване е убедено, че в тунелите именно под тази болница се намира командването на "Хамас".
В болницата обаче потърсиха убежище и хиляди бежанци. Растящият брой на цивилните жертви води до засилване на обществената реакция в редица страни в Близкия изток, Европа и Съединените щати. Според източници на списание "Economist" е само въпрос на време - може би само няколко седмици - президентът Байдън, обезпокоен за подкрепата от избирателите в ключови щати и от затъването на Израел в Газа, да дръпне шалтера на материалната и дипломатическата си подкрепа. Ако това се случи, то Нетаняху ще се окаже между чука и наковалнята.
"Няма израелец, който да дава и пукната пара за международния натиск. Клането, което "Хамас" извърши, бе нещо като земетресение, особено за левичарите в Израел, които вярваха във възможността за мирно съжителство на евреи и араби, но и за всички останали. Презумпцията, че "Хамас" могат да бъдат разединени чрез съчетаване на стимули и наказателни мерки, просто не проработи."
Рискът от победата
Колкото по-голям успех постигнат израелците в битката с "Хамас", толкова по-висок ще е рискът от нова битка по границите със Сирия и Ливан.
"Войната на Север вече е в ход - "Хизбула" обстрелват пограничните израелски райони с ракети и дронове. Но далеч не са разгърнали целия си потенциал. "Хизбула" ще наблюдават развоя на битката в Газа и - следвайки нарежданията от Техеран - ще решат дали да предприемат мащабна атака."
"Засега те предпочитат други проирански военни формирования от Ирак и Йемен да водят война на много фронтове, атакувайки американските бази в Ирак."
На фона на опустошението в Джабалия, Бейт Лахун и Хан Юнис, атаките и контраатаките по израелско-ливанската граница, в Сирия, Ирак и над Червено море изглеждат миниатюрни, но те могат да променят изцяло уравнението в Близкия изток и съображенията на основните играчи.
Войната може да се проточи неопределено дълго, в случай че някое от ежедневните нападения над американските бази в Сирия и Ирак се окаже успешно, предупреждава Гринберг.
"Непредсказуемо е. Какво, например, ще се случи, ако някоя атака в Ирак или Сирия доведе до гибелта на много американски войници? Ще отговори ли Америка с цялата си мощ или ще продължи да действа рутинно, както сега? С нежеланието си да смажат агресора, американците карат иранците и техните в военни формирования да се замислят."
На протест срещу подготвян от ЕС нов регламент за семената за посев ще излязат тази следобед пред Министерския съвет земеделски производители. Според тях новите правила ще ограничат земеделските стопани да събират, използват, обменят и продават семена. Протест пред МС срещу подготвен от ЕК нов закон за семената Като "неоснователни"..
За десети път Народното събрание не успя да избере председател. До балотаж стигнаха отново Силви Кирилов от партия "Има такъв народ", който, след прегласуване, събра 99 гласа. Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица" получи подкрепата на 88 депутати, колкото и на първия тур. След прегласуване резултатът ѝ бе 118 "за", 30 "против" и..
Съдът в Нова Загора гледа мярката за неотклонение на 17-годишния младеж от село Пет могили, който с други непълнолетни и малолетни нанесе побой на глухоняма жена и нейната майка в дома им. Двете жени живеят в пълна нищета в края на селото. Дома, който обитават е без прозорци, няма течаща вода и ток. Възрастната жена има десет деца, но..
Петролните фючърси поскъпват предпазливо, като търговците са в очакване на важната среща на ОПЕК + по-късно през деня, на която ще се определи по-нататъшната производствена политика на петролния картел. Към 12.30 часа българско време фючърсите на петрол Брент се повишават с 0,42% към 72,60 долара за барел, а тези на американския лек суров..
Полицията в София засилва присъствието си пред местата, където се очакват големи събирания за студентския празник, осми декември. Най-много полицаи ще има в централната част на града и в Студентския град, каза Иван Георгиев от СДВР. "В дните 7, 8 и 8 срещу 9 декември полицейското присъствие на територията на София ще бъде засилено, като на..
Под полицейска охрана от Пазарджик до София са транспортирани 91 чувала с изборни книжа и материали от последните избори за парламент. Процедурата е в изпълнение на определението на Конституционния съд, относно дело за законността на изборния процес от 27-и октомври. Организацията по предаването и приемането документите се извърши по..
Британският парламент одобри законодателство за връщането на железниците под държавен контрол. Ренационализацията на британските железници бе една от планираните ключови реформи в обществените услуги на лейбъристкото правителство на Киър Стармър. След като проектозаконът мина в Камарата на общините, той бе одобрен и в Камарата на лордовете,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..