Това мнение изрази пред БНР Кристиан Вигенин, депутат от ПГ на БСП за България и заместник-председател на Народното събрание. По думите му "ПП създават властови вакуум, в който влизат тези личности и те се възползват от това".
"Много често парламентът изземва функциите на правителството. Щуква му на някой от ГЕРБ или на някой от ДПС, че нещо трябва да се случи и задължаваме правителството да прави неща, които са решения без сериозен анализ, подхвърлени предложения и Народното събрание гласува, защото си имат мнозинство", обясни Вигенин. Според него не може парламентът да се превръща в квази Министерски съвет, "при това без последващ контрол".
Отношението на ГЕРБ към правителството Вигенин разчита така:
"Спектакъл, на който различните действия ги гледаме в продължение на месеци. От една страна, постоянни скандали и разправии, от друга страна – явно много добра спойка, която очевидно не е в такава степен публична, а някъде в сенките. Те ще си стоят заедно дотогава, докогато могат да напасват своите преди всичко икономически, бизнес интереси, някъде и политически. Това се случва в сенките, не пред очите на хората."
Той допусна, че при гласуването на бюджета за догодина от ГЕРБ ще искат да се разпише за пред хората къде какво трябва да се направи, а "в сенките ще бъде разписано и кой точно трябва да го прави".
ГЕРБ няма да напусне правителството, при положение, че има възможността "чрез решението по бюджета да се разпределят едни милиарди, където трябва", смята Кристиан Вигенин, според когото "тази политика е в ДНК-то на ГЕРБ" и "ГЕРБ превърна корупцията в държавна политика".
"ПП-ДБ също имат своите интереси и те ще бъдат внимателно съгласувани. Всичко това ще бъде за сметка на българските граждани, на перспективите за развитие на България, но кой от тази сглобка го интересува това? (…) Трябва да разберем къде е същината на тази сглобка. Идеята, че е някъде в едно посолство, е много хубаво обяснение за част от хората, но всъщност не е там. То е другаде – икономическите и бизнес интереси."
Дерогацията е необходима за България, но чрез тази дерогация не трябва да създаваме имиджови проблеми за страната, заяви Кристиан Вигенин. Той смята, че "не трябва да се премахне дерогацията, а да се засили контролът по това как тя се реализира".
Поради провалите във всяка една сфера считаме, че оставането на това правителство вече е контрапродуктивно, коментира заместник-председателят на парламента в предаването "Неделя 150".
Преди вота на недоверие по темата национална сигурност и отбрана, Вигенин посочи, че "единственото, с което се занимаваме напоследък, е внасяне на техника, закупуване на техника, ние просто я плащаме, още не е дошла – както за самолетите: първата, втората партида, сега "Страйкър"-ите". Според него "отбраната не е само да внесеш морално остарели машини".
"Ние чрез нашия вот посочваме проблемите и тестваме това мнозинство. Ако то не стои зад това правителство, очевидно се отварят много опции и след едни избори се създават нови възможности. Бих възразил, че няма нова политическа ситуация и нови нагласи. Тези местни избори показаха сериозно разместване на влиянието на формациите, на този етап на местно равнище", изтъкна Вигенин.
По темата "Шенген" той отбеляза, че няма лява партия в Европа от ПЕС, която да е против влизането на страната ни, а "съпротивата идва от другаде – консервативни и националистически кръгове в тези партии от ЕНП".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата,..
В ловешкия парк "Баш бунар“ беше открита паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората. На празнична церемония в парка Северозападното държавно горско предприятие награди заслужили настоящи и бивши горски служители и лесовъди. Паркът "Баш бунар“ е създаден преди повече от 120 години от лесовъда Никола Василев и е любимо място за разходка...
"Трябва да се увеличи квотата на съдии, избрани от други съдии, във Висшия съдебен съвет, за се приближите към европейските стандарти за неговата независимост" - това казва в интервю за БНР еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, който беше на кратка визита в София в понеделник. Като въпрос от ключово значение за отблокиране на втория..
Приятели на загиналата при ПТП с коне 18-годишна Андреа призовават: "Нека всеки на 12 април, в 12 часа да спре за 12 минути на пътя!". По този начин те изразяват недоволството си от бездействието или късните реакции на институциите и да се направи всичко, за да не спират повече детски животи по пътищата. 18-годишната Андреа загуби живота си..
Скоростта е основната причина за смъртта по пътищата. Важно е да убедим човек, че трябва да се самоконтролира. Контролът не може да замени самоконтрола, заяви бившият шеф на Пътна полиция в ГДНП и експерт Алекси Кесяков в интервю пред БНР. "Говорим за страха от глобите, а не за това, че може да пострадаме като участник в движението - да..
Естонският президент подписа днес конституционна поправка, която забранява на неграждани на ЕС да взимат участие в местни избори в стъпка, насочена срещу голямото руско малцинство в балтийската република, предаде АФП. Депутатите гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на промените на 26 март на фона на увеличени опасения за сигурността на..
Животът на петнадесетина пътници, които са пътували тази сутрин по линията от Павликени през село Хотница до Велико Търново, е бил застрашен, защото водачът на микробуса е използвал за отопление в превозното средство туристическа газова бутилка с открит огън. Фирмата превозвач започва проверка по случая. В социалните мрежи Ивелина Димкова..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..