Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дерогацията не трябва да създава имиджови проблеми за страната, да се засили контролът, призова заместник-председателят на НС

Кристиан Вигенин: Същината на сглобката е в икономическите интереси. Ще са заедно, докато ги напасват

ПП създават властови вакуум. Парламентът изземва функциите на правителството, смята той

| Интервю
Кристиан Вигенин
Снимка: БГНЕС

"Ако постигна нещо това правителство, изобщо ПП, то е да върне ГЕРБ и Бойко Борисов в играта, същото се случи с Делян Пеевски. Никой вече не си задава въпроса как така Делян Пеевски по-често, отколкото Борисов, задава задачите – на НС, на председателя на Народното събрание, на министър-председателя казва какво да се случи. Стъпка по стъпка това, което беше неудобно, дори морално неприемливо, днес всичко е приемливо."

Това мнение изрази пред БНР Кристиан Вигенин, депутат от ПГ на БСП за България и заместник-председател на Народното събрание. По думите му "ПП създават властови вакуум, в който влизат тези личности и те се възползват от това".

"Много често парламентът изземва функциите на правителството. Щуква му на някой от ГЕРБ или на някой от ДПС, че нещо трябва да се случи и задължаваме правителството да прави неща, които са решения без сериозен анализ, подхвърлени предложения и Народното събрание гласува, защото си имат мнозинство", обясни Вигенин. Според него не може парламентът да се превръща в квази Министерски съвет, "при това без последващ контрол".

Отношението на ГЕРБ към правителството Вигенин разчита така:

"Спектакъл, на който различните действия ги гледаме в продължение на месеци. От една страна, постоянни скандали и разправии, от друга страна – явно много добра спойка, която очевидно не е в такава степен публична, а някъде в сенките. Те ще си стоят заедно дотогава, докогато могат да напасват своите преди всичко икономически, бизнес интереси, някъде и политически. Това се случва в сенките, не пред очите на хората."

Той допусна, че при гласуването на бюджета за догодина от ГЕРБ ще искат да се разпише за пред хората къде какво трябва да се направи, а "в сенките ще бъде разписано и кой точно трябва да го прави".

ГЕРБ няма да напусне правителството, при положение, че има възможността "чрез решението по бюджета да се разпределят едни милиарди, където трябва", смята Кристиан Вигенин, според когото "тази политика е в ДНК-то на ГЕРБ" и "ГЕРБ превърна корупцията в държавна политика".

"ПП-ДБ също имат своите интереси и те ще бъдат внимателно съгласувани. Всичко това ще бъде за сметка на българските граждани, на перспективите за развитие на България, но кой от тази сглобка го интересува това? (…) Трябва да разберем къде е същината на тази сглобка. Идеята, че е някъде в едно посолство, е много хубаво обяснение за част от хората, но всъщност не е там. То е другаде – икономическите и бизнес интереси."

Дерогацията е необходима за България, но чрез тази дерогация не трябва да създаваме имиджови проблеми за страната, заяви Кристиан Вигенин. Той смята, че "не трябва да се премахне дерогацията, а да се засили контролът по това как тя се реализира".

Поради провалите във всяка една сфера считаме, че оставането на това правителство вече е контрапродуктивно, коментира заместник-председателят на парламента в предаването "Неделя 150".

Преди вота на недоверие по темата национална сигурност и отбрана, Вигенин посочи, че "единственото, с което се занимаваме напоследък, е внасяне на техника, закупуване на техника, ние просто я плащаме, още не е дошла – както за самолетите: първата, втората партида, сега "Страйкър"-ите". Според него "отбраната не е само да внесеш морално остарели машини".

"Ние чрез нашия вот посочваме проблемите и тестваме това мнозинство. Ако то не стои зад това правителство, очевидно се отварят много опции и след едни избори се създават нови възможности. Бих възразил, че няма нова политическа ситуация и нови нагласи. Тези местни избори показаха сериозно разместване на влиянието на формациите, на този етап на местно равнище", изтъкна Вигенин. 

По темата "Шенген" той отбеляза, че няма лява партия в Европа от ПЕС, която да е против влизането на страната ни, а "съпротивата идва от другаде – консервативни и националистически кръгове в тези партии от ЕНП".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Киселова

Н. Киселова: Въвеждането на еврото ще изисква определени промени в българското законодателство

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова излезе с позиция, в която заявява готовността на парламента да подкрепи мерките, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че се установят законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на еврото. Киселова посочва, че въвеждането на еврото като официална..

публикувано на 08.07.25 в 15:55
Димитър Радев

Димитър Радев: Еврозоната не е просто шанс, а историческа перспектива за България

Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в блиц интервю за БТА, дадено минути, след като страната ни получи финално зелена светлина да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина. ЕП подкрепи..

публикувано на 08.07.25 в 15:47

Министър Петкова: Днес България постигна една своя стратегическа цел - членството в еврозоната

България ще бъде стожер на фискалната дисциплина в еврозоната, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на официалната церемония по подписването на финалните документи за влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна на 1-ви януари 2026 г.  На нея присъстваха Стефани Лосе, икономически министър на Дания,..

публикувано на 08.07.25 в 15:36

Мнозинството от израелците са разочаровани от срещата на Нетаняху с Тръмп

Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни. Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп Американският президент изрази убеденост, че..

публикувано на 08.07.25 в 15:17

Политици и държавници приветстваха присъединяването ни към еврозоната

След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..

публикувано на 08.07.25 в 15:14
Час преди началото на децоло за убийството на Сияна край с. Телиш пред Съдебната палата в Плевен се събраха граждани на протест с искане за справедливост.

Плевенският съд не допусна журналисти в залата на делото за убиийството на Сияна

В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека  мярка  по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на  съдията. Напрежение се създаде в града, след като не само граждани и близки не бяха допуснати в залата..

публикувано на 08.07.25 в 15:01
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков: Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото

Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..

публикувано на 08.07.25 в 14:46