Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски специалисти чакат "синя карта" за излизане от Русия. Работи ли добре системата?

| Репортаж
Илия Кръстев
Снимка: Личен архив

Руски висококвалифицирани специалисти искат да използват режима за "синя карта“, за да избягат от Русия. Това заяви Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. 

"Синята карта" беше въведена на европейско ниво заради желанието на ЕС да привлича най-високо квалифицираните специалисти, като осигурява облекчения при пребиваването в ЕС за тях и техните семейства, при сключването на договорите и заплащане. Работи ли добре системата?

1 119 – толкова е броят на издадените "сини карти“ през 22-ра година. Като значителната част от тях - 922 са били новоиздадени. Данните на Националната статистика показват, че е между 2019 и 2021 година общо са издадени около 300-400 "сини карти“. Значителна част от тях също са новоиздадените. 

От началото на воденето на статистиката през 2015-а година данните на НСИ показват, че издаването на сини карти е скочило 11 пътиДанни за издадените сини карти през 2023-а година няма, но данни за това как се прилагат промените по "синята карта“ има.

Председателят на ИКТ клъстера Петър Статев каза наскоро пред "Хоризонт", че продължава да се чака дълго времето за одобрение.  

“Чака се 6 месеца и нагоре. Трябва да се пипне в координацията между институциите, защото българските институции и министерства са отделни кралства“.

Много министерства – МВР, Външно, на Социалната политика и на Електронното управление - имат отношение към прилагането на различни аспекти от процедурата за "синята карта“. Законовите срокове за издаване на необходимите разрешения от българските институции са общо около 3 месеца, припомнят юристи. Но те не се спазват, става ясно от думите на Петър Статев.

"Ако имате познати, може да подбутнете, но това не може да става всеки път. Трябва ни координиращо звено, което да осигури, че взаимовръзката между всички институции, заето в процеса на разрешаване на висококвалифицирани специалисти от страните извън ЕС, трябва да бъдат бързи и ефективни“.

Това казва и Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Който сигнализира за друг по-интересен проблем, появил се заради войната в Украйна. Руски висококвалифицирани специалисти също искат да използват режима за "синя карта". "Избягалите от режима" руски специалисти обаче са на равно с всички останали, които се борят на пазара в ЕС. Това трябва да се взема предвид при срока за проверките, допълва Кръстев.

Надежда за промяна Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии възлага на възможността за подаване на документи по електронен път. Това е записано в промените за "синята карта“ от януари, но едва през юли Министерството на електронното управление обяви старта на нейното изграждане, което, по думите на фирмата, която го изгражда - "Информационно обслужване“, би ускорила процеса за издаване на синята карта 3 пъти за администрацията и 19 пъти за бизнеса. За да може процедура, която при администрацията сега отнема 14 дни, да стане за 4.  Но към момента Министерството на електронното управление не посочва крайни срокове за завършването на проекта. 

Според "Информационно обслужване“ стартът на системата зависи и от законодателни промени, които да задължат администрацията да използва електронната платформа, да се прави електронна заверка с квалифициран електронен подпис с електронен апостил. Неотдавна, на форум с бизнеса, бившият министър на иновациите и сегашен депутат от ПП-ДБ - Даниел Лорер, призова за ускоряване на прилагането на "синята карта". 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16