Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски специалисти чакат "синя карта" за излизане от Русия. Работи ли добре системата?

| Репортаж
Илия Кръстев
Снимка: Личен архив

Руски висококвалифицирани специалисти искат да използват режима за "синя карта“, за да избягат от Русия. Това заяви Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. 

"Синята карта" беше въведена на европейско ниво заради желанието на ЕС да привлича най-високо квалифицираните специалисти, като осигурява облекчения при пребиваването в ЕС за тях и техните семейства, при сключването на договорите и заплащане. Работи ли добре системата?

1 119 – толкова е броят на издадените "сини карти“ през 22-ра година. Като значителната част от тях - 922 са били новоиздадени. Данните на Националната статистика показват, че е между 2019 и 2021 година общо са издадени около 300-400 "сини карти“. Значителна част от тях също са новоиздадените. 

От началото на воденето на статистиката през 2015-а година данните на НСИ показват, че издаването на сини карти е скочило 11 пътиДанни за издадените сини карти през 2023-а година няма, но данни за това как се прилагат промените по "синята карта“ има.

Председателят на ИКТ клъстера Петър Статев каза наскоро пред "Хоризонт", че продължава да се чака дълго времето за одобрение.  

“Чака се 6 месеца и нагоре. Трябва да се пипне в координацията между институциите, защото българските институции и министерства са отделни кралства“.

Много министерства – МВР, Външно, на Социалната политика и на Електронното управление - имат отношение към прилагането на различни аспекти от процедурата за "синята карта“. Законовите срокове за издаване на необходимите разрешения от българските институции са общо около 3 месеца, припомнят юристи. Но те не се спазват, става ясно от думите на Петър Статев.

"Ако имате познати, може да подбутнете, но това не може да става всеки път. Трябва ни координиращо звено, което да осигури, че взаимовръзката между всички институции, заето в процеса на разрешаване на висококвалифицирани специалисти от страните извън ЕС, трябва да бъдат бързи и ефективни“.

Това казва и Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Който сигнализира за друг по-интересен проблем, появил се заради войната в Украйна. Руски висококвалифицирани специалисти също искат да използват режима за "синя карта". "Избягалите от режима" руски специалисти обаче са на равно с всички останали, които се борят на пазара в ЕС. Това трябва да се взема предвид при срока за проверките, допълва Кръстев.

Надежда за промяна Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии възлага на възможността за подаване на документи по електронен път. Това е записано в промените за "синята карта“ от януари, но едва през юли Министерството на електронното управление обяви старта на нейното изграждане, което, по думите на фирмата, която го изгражда - "Информационно обслужване“, би ускорила процеса за издаване на синята карта 3 пъти за администрацията и 19 пъти за бизнеса. За да може процедура, която при администрацията сега отнема 14 дни, да стане за 4.  Но към момента Министерството на електронното управление не посочва крайни срокове за завършването на проекта. 

Според "Информационно обслужване“ стартът на системата зависи и от законодателни промени, които да задължат администрацията да използва електронната платформа, да се прави електронна заверка с квалифициран електронен подпис с електронен апостил. Неотдавна, на форум с бизнеса, бившият министър на иновациите и сегашен депутат от ПП-ДБ - Даниел Лорер, призова за ускоряване на прилагането на "синята карта". 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27