Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Цонева: Поезията е тайнство и така трябва да остане

4
Снимка: Личен архив

"Красивото в поезията е, че тя може да звучи по различен начин, защото това е един особен вид слово, което е родено от сърце, и което е предназначено за друго сърце, каза в "Нощен Хоризонт" Петя Цонева. Повод  за нейното гостуване са двете ѝ най-нови книги - "Люлката на живота" и "Око и огледало".

"Именно в това е вълшебството на словото - неговата способност да се превръща, да живее различни животи по този начин.

А как се ражда поезията в мен - това е голямо тайнство и не бих могла да обясня, но може би тя започва като музика, като картина - това е един много специален синтез на песенност, на смисъл, на образи, всичко това синтезирано, което търси своите думи най-накрая, за да се роди, за да придобие плът, за да стане словото плът, сподели още за "Хоризонт" Петя Цонева.

"Мисля, че поезията е тайнство и така трябва да остане. Защото всяко едно негово разгадаване, би го разрушили или би отнело част от онова вълшебство, котето се съдържа в него.

Петя Цонева и горски сънливец - Цвъремиш

"Люлката на живота" е много специална книга, защото зад нея стои една мощна подкрепа и една много голяма обич от страна на община Ивайловград и кмета на града - Диана Овчарова. За тази книга получих наградата в памет на поета Ивайло Балабанов, каза още Цонева.

Петя Цонева е Почетен селянин на село Хухла. Това село се счита за центъра на света, там се завръщат българи от чужбина и от родината, за да си спомнят за миналото, това място е наситено със смърт и същевременно с въздраждане на българския дух, който продължава да живее и отбранява тази южна граница на страната ни.

"Око и огледало" е другата книга на Петя Цонева, която излиза от печат на 1 ноември 2023 г.

"Тя ми е много скъпа също тази книга. В тези стихове показвам, че поезията е може би нашият сън за свободата, опит да намерим тази свобода, която ни е била отнета...Книгата още няма официална премиера. Докато първата беше вече представена в Хухла.

На 30 ноември в Севлиево предвиждам да има представяне и на "Око и огледало".

А иначе Петя е спасила от прегазване преди три години на пътното платно един горски сънливец, още е бил бебе, хранила го е по график с мляко. Нарекла го е Цвъремиш и той  член на семейството

"Така люлката на живота дойде при нас. Той не е мишка, а е нощна катерица, с много пухкава опашка и за него също има посветено стихотворение. В него аз разказвам как може би той сънува своята зелена гора и дивите гълъби, в която той мечтае да бъде..., сподели още поетесата.


Петя Цонева е родена в Габрово. Доцент е по Английска литература във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Автор е на шест книги с поезия: „С крило на земята“ (2010 г.), „Дори да няма врата“ (2019 г.), „Белият час“ (2021 г.), удостоена с наградата „Дамян Дамянов“ и с Априловска награда за най-добра книга на годината в категория „Художествена литература“, „Спасителна песен“ (2022 г.), „Люлката на живота“ (2023 г.), „Око и огледало“ (2023 г.), отличена с Априловска награда за издаване на ръкопис. 

Публикува в национални издания и е лауреат на множество национални конкурси, сред които се отличават първите места в конкурсите „В полите на Витоша“, „Яворови дни“, „Добромир Тонев“, „Дора Габе“. Носител е на Славейковата награда за 2021 г., на наградата в памет на поета Ивайло Балабанов през 2022 г. и на наградата „Йордан Кръчмаров“ през 2023 г. Удостоена е с отличието „Сребърно перо“ на Славянската литературна и артистична академия.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33