Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Войска: Шахът незаслужено е забравеното дете на българския спорт

"Шампионската титла на момичетата надхвърли и най-големите ми мечти"

| Интервю
Снимка: БСФШ

Шампионската титла на шахматистките ни надхвърли и най-големите ми мечти!

Това коментира пред БНР гросмайсторът Маргарита Войска - бивш член на УС на Българската федерация по шахмат, лицензиран съдия и треньор. 

Тя подчерта, че отборът на България за жени за първи път в историята стана европейски шампион по шахмат:

"Такова постижение българският шахмат досега няма. Последните ни големи успехи са от миналия век. Последните медали са от Олимпиадата в Солун през 1984 г.".

Българският отбор със селекционер Петър Арнаудов в състав Антоанета СтефановаНургюл СалимоваВиктория РадеваГергана Пейчева и Белослава Кръстева триумфира със златните медали на шампионата в Будва (Черна гора), побеждавайки във финалния IX кръг световния шампион Грузия с 2,5:1,5 т.

По думите на Маргарита Войска тези медали на шахматистките са резултат на много борба, дългогодишна подготовка, много воля и характер, проявени в самото състезание, много желание за изява и много талант.

"Това е едно много талантливо поколение момичета. Те са около 10, не всички са в отбора, а има още, които заслужават да бъдат включени, включително и от малко по-старата генерация - Ива Виденова и Адрияна Николова. Тези момичета са много амбициозни и много обичат шаха, много трудолюбиви и много талантливи. Работят, тренират и си вярват. Ето, че постигнаха и резултат".

Войска изказа мнение, че "шахът незаслужено е забравеното дете на българския спорт, независимо от големите успехи, които е имал":

"Надявам се това сега да се промени, защото българските шахматисти заслужават много по-добро отношение от страна на държавата".

Тя изрази надежда да се получи отрезвяване в "шахматната политика" и борбата между различните федерации по шахмат в България:

"Момичетата постигнаха тези резултати въпреки това. Добре, че са встрани от шахматната политика, не се въвлякоха, слава богу, и продължиха да правят това, в което са най-добри. Организациите в шахмата вече са главно две и се надявам да оставят егото назад и да погледнат общия интерес, а той е развитието на шахмата в България. Според мен борбата е за власт - кой да води бащина дружина".

Според нея е от полза на България това, че Европейският шахматен съюз е припознал едната от организациите:

"Добре е някой да ни разтърси".

Интервюто на Снежана Иванова с Маргарита Войска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28

Нидерландия ще допринесе "значително" за закупуването на системи "Пейтриът" за Украйна

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс обяви в понеделник, че страната му ще има "значителен принос" за закупуването от ЕС на американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" от Съединените щати, които да бъдат предоставени на Украйна, съобщава De Telegraaf. В изказване пред пресата след видеосреща на министрите на..

публикувано на 21.07.25 в 21:10

Локализиран е пожарът, причинен от самозапалил се автомобил на АМ "Тракия"

Площ от 300 декара е обхванал пожарът в землището на сливенското село Скобелево, който тръгна от самозапалил се автомобил при километър 268 на автомагистрала "Тракия". Изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.   Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 21.07.25 в 20:28

НЗОК, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София

Здравната каса, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София за извършените и отчетените от тях дейности, съобщиха от НЗОК. Сред лечебните заведения са две държавни, две частни, както и ведомствените МВР болница и Военномедицинската академия. Проверките са комплексни и се извършват с участието на инспектори от държавната..

публикувано на 21.07.25 в 19:57

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет на Западните Балкани

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет в региона на Западните Балкани. Това е била общата позиция по време на срещи на външния министър Георг Георгиев в Лондон със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Карън Пиърс и с членове на Групата за приятелство с България в британския парламент.  България..

публикувано на 21.07.25 в 19:51

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки, след като по-рано днес беше блокирано заради голям пожар. Заради пожар АМ "Тракия" е затворена и в двете посоки между Церово и Калугерово Трафикът се извършва нормално, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Движението се осъществява..

публикувано на 21.07.25 в 19:43

34 нарушения за шофиране в аварийната лента регистрираха ТОЛ-камерите през уикенда

34 нарушения за шофиране в   лентата за принудително спиране са  регистрирали камерите на Националното ТОЛ управление за почивните събота и неделя. Две трети от тях са в област Благоевград, на автомагистрала "Струма". Всички нарушители ще бъдат санкционирани след обработка на данните в МВР.  Над 1300 камери, монтирани на 295 рамки, вече..

публикувано на 21.07.25 в 19:20