16 посолства и чуждестранни културни институти се включват в проекта "Поезия в метрото“. Инициативата стартира официално утре, но във вагоните на софийското метро и метростанциите вече могат да се четат стихове на европейски автори.
"Щастливи сме, че успяваме за поредна година да обединим усилията както на Полския институт, така и на все повече наши партньори от културни институти и посолства.
Тази година има участници от 16 държави. Темата е екологична. Виждаме, че природата става все по-сурова към нас и си даваме сметка, че имаме вина за тези промени в климата. Затова решихме да обърнем вниманието на всички", обясни пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт у нас, който е организатор на „Поезия в метрото“.
Тя благодари за подкрепата към инициативата на БНТ и БНР.
Осмото издание на проекта „Поезия в метрото“ се открива в Полския институт в София на 22 ноември. В представянето ще участват директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева и директорът на Полския институт в София Карол Желински. Участници в събитието се очаква да са още авторът на българското стихотворение – Димитър Кенаров, както и представители на институции и посолства, участващи в тазгодишното издание на „Поезия в метрото“, разказват организаторите.
В проекта са включени произведения на общо 16 европейски автори. Освен Димитър Кенаров, това са Маргрет Крайдл (Австрия), Гюнтер Кунерт (Германия), Дионисиос Соломос (Гърция), Ингер Кристенсен (Дания), Антонио Гамонеда (Испания), Еудженио Монтале (Италия), Петрос Константину (Кипър), Вислава Шимборска (Полша), Наталия Кореа (Португалия), Лучиан Блага (Румъния), Щефан Стражай (Словакия), Лайош Пап (Унгария), Ингер-Мари Айкио (Финландия), Радка Рубилина (Чехия) и Остап Сливински (Украйна).
Техните произведения ще бъдат разположени до 22 декември във вагони на столичното метро и в метростанциите „Софийски университет“, „Надежда“, „Княгиня Мария Луиза“, „Лъвов мост“, „НДК“, „Европейски съюз“, „Витоша“, „ИЕЦ/Цариградско шосе“, „Ломско шосе“, „Бели Дунав“, „Хан Кубрат“ и „Джеймс Баучер“.
Организатори на събитието са Полски институт София и в-к "Литературен вестник", както и EUNIC Cluster Bulgariа. Партньори са Столична община и Държавен културен институт към Министерство на външните работи, а медийни партньори са БНР и БНТ.
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..