Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цанко Лавренов: Един живот не стига

На днешният ден се навършват 127 години от рождението на Цанко Лавренов. Името му се нарежда до най-големите имена в българското изобразително изкуство за всички времена. Без да притежава диплома за завършено академично образование, в продължение на дълги години той следва любовта си към изобразителното изкуство и шлайфа самородния си талант, учейки се от големите образци на българската възрожденска живопис и модерното европейско мислене. Негово вдъхновение са героичните епохи от българската история и емблематичните личности на родината – цар Симеон, столицата Търново през Второто българско царство, старото Габрово и народните първенци, църковната и възрожденската архитектура – Бачковския и Рилския манастир, Св. Иван Рилски, Атон, но най-близко до сърцето му е родният Пловдив с цялото великолепие на старини, уникални къщи с будни хора и приказна атмосфера.
През 1920 година Цанко заедно с брат си заминава да учи във Виена и се записва в частното училище Санта Ана, за подготвяне за изпитите във Виенската художествена академия. По-късно обаче учи живопис при проф. Бертхол Льофлер. Той му казва: 
„Като ви гледам, млади момко, който идете от страна с такива
художествени богатства, чудя се на решението ви да учите
изкуство у нас! Та ние, модерните западни художници, се учим
от вашите икони. На ваше място не бих напуснал отечеството
си. Бих учил там, на самото място, за да пия от извора.
Вглеждайте се задълбочено във вашето народно творчество.
От него ще научите много повече отколкото това, което ние
можем да ви дадем“
Австрия преживява икономическа криза, в резултат на което студентите-чужденци са освободени без гаранция за по-нататъшно следване.
Като самоук художник утвърждаването му сред възпитаниците на Художествената академия е свързано с много разочарования. По повод негова изложба, за едни и същи картини в пресата се появяват и възторжени и отрицателни отзиви. Оценили неговия изключителен талант, някои видни български творци му оказват безкористна подкрепа.
Днес в началото на Стария град в Пловдив пред библиотеката на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство е поставен прекрасен паметник на великия български художник. Той е направен от скулптора Данко Данков, който е направил паметниците на Сашо Сладура и Мильо в Пловдив. Той изобразява големия художник седнал с рамка и четка в ръка, твори както във всеки един момент от живота си. 
Всяка година на рождения ден на Цанко Лавренов на 24 ноември учениците на Художествената академия честват своя патронен празник. Те поднасят цветя пред паметника и после по традиция отиват да разгледат постоянната експозиция от картини на художника, която се намира в галерия в Старинния Пловдив.

Повече за живота и делото на бележития художник Цанко Лавренов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

19.05.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 19 май 2024 г. Водещ : Даниела Якова

публикувано на 19.05.24 в 09:17
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22