Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Предстоят съвместни програми с европейски партньори, които ще ни синхронизират с образователните процеси в световен мащаб"

Новият ректор на Софийския университет настоява за промяна в начина на финансиране на ВУЗ-овете

"Студентските такси са последното нещо, което мислим да увеличаваме"

| Интервю
Проф. Георги Вълчев
Снимка: БГНЕС
Проф. Георги Вълчев е новият ректор на Софийския университет. Кандидатите за поста бяха четирима.

"На първо време основна грижа ще бъде обезпечаването на ежедневните дейности и административните процеси. Университетът е сложна структура. Трябва да дадем спокойствие на колегите, че всичко продължава в нормален ритъм", обясни той пред БНР. 

Проф. Вълчев се обяви за нов начин на финансиране на висшето образование. 

"То трябва да съхрани целия потенциал, създаван през годините. Изследователската работа също изисква сериозен финасов ресурс. Има редица въпроси, които трябва да бъдат обсъдени.

Философията парите следват студента вече не работи достатъчно добре в сферата на висшето образование. Трябва да бъдат намерени адекватни механизми". 

Не искам да бъдем разбрани грешно - че единствено заплатите ни вълнуват, но те също са изключително важен елемент, посочи ректорът.

"Колегите се чувстват недооценени".

Сложен е и проблемът с издръжката на ежедневния учебен процес и на изследователската дейност, отбеляза той.

"Проектното финансиране почти замени нормалното през последните години. То е прекрасен механизъм, но трябва да се фокусира върху по-сериозни капиталовложения за апаратура и софтуерни продукти".

Студентските такси са последното нещо, което мислим да увеличаваме, увери обаче проф. Вълчев. 

"Стипендиите на младите хора също са много ниски. Това кара много от тях да започват работа".

От години нямаме нормални капиталови разход, подчерта той. 

"Разполагаме с много остарял сграден фонд". 

Студентите ни получават изключително добро образование, но не сме си заровили главата в пясъка и знаем, че трябва да пордължаваме в тази посока, заяви ректорът.

"Предстоят съвместни програми с европейски партньори, които ще ни синхронизират с образователните процеси в световен мащаб". 

Проф. Вълчев коментира необходимите стъпки, които трябва да се предприемат, за да стане лидер Софийският университет не само на национално ниво, а и в световен мащаб.

"Когато образованието се обявява за национален приоритет, трябва да има адекватно държавно финансиране. Ще положим усилия и за създаване на съвместни програми с бизнеса. Ще разчитаме също на дарителство. Без последователно и адекватно финансиране няма как да очакваме изключилно бърз скок в световните класации. 

Интересът към обучение в България идва основно от страните извън европейското образователно пространство, като изключим висшите медецински училища. Ще обновим тези програми в следващите години, но имаме проблем с визовите режими и административните процедури"

Предприемаме стъпки, за намалим броя на отпадащите студенти, разказа още ректорът в предаването "12+3". 

Младите хора все по-трудно избират пътя на докторанта, посочи той.  

"В много европейски страни се увеличава срокът на редовната докторантура. Трябва да бъдем гъвкави. Стипендиите са ниски. Ще търсим най-добрите решения с официалните институции".

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Георги Вълчев може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25

Откриха пълнители за вейпове с канабис у 25-годишен монтанчанин

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..

публикувано на 22.02.25 в 13:04

Община Плевен предоставя здравни услуги в града и малки населени места

От началото на тази година Община Плевен предоставя здравни услуги в града и част от малките населени места. Средствата са осигурени по проект от Министерството на труда и социалната политика. До момента за този проект са назначени 17 домашни санитари, 4 медицински сестри и един психолог. Те вече обслужват над 100 потребителя от..

публикувано на 22.02.25 в 12:52

Близо 9 млн. лева ще бъдат инвестирани през 2025 г. във ВиК мрежата на Свищов

Близо 9 милиона лева ще бъдат инвестирани през тази година във водопроводната и канализационната мрежа на Свищов. 15 улици в Свищов ще бъдат с подменени общо над 2 километра водопроводи от водния оператор по защитеното финансиране от близо 2 милиона лева от оперативната програма "Околна среда". Още 6,5 млн. лв. са договорени от ВиК..

публикувано на 22.02.25 в 12:51

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: В борбата за регулации всички средства са позволени

Делян Пеевски : В регулаторите съм ви казал ясно. И енергийни, и КЕВЪРИ-МЕВЪРИ, и друго, което се сменя, това е излишно това назначаване. Защото съвсем скоро аз ще подменя тези хора. И им препоръчвам да не се кандидатират, защото ще бъдат освободени от мен.   *** Скъпи съучастници, бъдещето настъпи, само още малко трябва да се..

публикувано на 22.02.25 в 12:35
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Да се говори за конференциите в Ялта и Потсдам ми се струва лош исторически паралел

"Да се говори за конференциите в Ялта и Потсдам ми се струва лош исторически паралел. Тук става дума за един военен конфликт, който има ограничени размери".  Това заяви пред БНР проф. Искра Баева. Тя все пак отчете, че последиците му са много по-широки.  "Европа загуби много от конфликта в Украйна не само във военно отношение, но и в..

публикувано на 22.02.25 в 12:35