Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Да се помисли как здравно неосигурените да се върнат в системата

| Интервю
Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

Колкото и в момента ситуацията в икономиката да е привидно спокойна, в Европа се говори за рецесия. Догодина може да се навлезе и в такъв сценарий. Затова е редно МТСП да помисли за политики за връщане в здравно-осигурителния модел като осигурени лица на здравно неосигурените.

Това мнение изрази пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от експертния клуб за икономика и политика ЕКИП.

Реално увеличението на здравния бюджет за догодина е около 870 милиона, тоест малко под милиард, уточни Шарков. По думите му, "числово изглежда все едно е милиард и 100 милиона" и политиците "трябва да бъдат малко по-скромни с изхвърлянията за увеличение над един милиард".

Плюс е, че има увеличение в извънболничната помощ - около 16%, "ръст в правилната посока", на фона на средни увеличения в предходни години 11-12%, отбеляза Аркади Шарков в предаването "Преди всички".

За разлика от предишни години, бюджетът на НЗОК в момента е сравнително стабилен, вероятно няма да се нуждае от актуализация до края на годината, смята Шарков.

"В разпределението на резерва ще бъде заровен кокалът, в преразпределението на резерва по пера", допълни той.  

"Лимитите на болниците са бюджетна и счетоводна мярка, за да се ограничи ръстът на разходите в НЗОК и го държи стегнат, особено в години, в които целим нисък бюджетен дефицит. От гледна точка на Министерството на финансите такава мярка е нужна. Логично това възпрепятства лечебните заведения", коментира още здравният икономист.

Ключов момент, когато говорим за финансиране на програми за профилактика и превенция, е как ще се работи по националния раков план, подчерта Шарков и изтъкна важността на това поне част от антираковия скрининг да бъде заложен в бюджета на Здравната каса.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

В община Трън 26 села са без електричество

Четвърти ден екипи на ЕРМ Запад работят по възстановяване на електрозахранването в община Трън. Електропреносните мрежи са засегнати сериозно, съобщават от Общината. Усилията са съсредоточени в направата на просеки за достъп до Вуканския далекопровод. Около 20 села в Трънско остават без ток и мобилна връзка Работи се усилено и за..

публикувано на 06.10.25 в 18:11

Васил Димитров, който беше част от "Глоубъл Сумуд", пътува за София

Българинът Васил Димитров, който беше част от хуманитарната флотилия "Глоубъл Сумуд", вече пътува за София, съобщиха източници на Българското национално радио.  Той е в добро здравословно състояние. Израел депортира 171 активисти, сред които Грета Тунберг Очаквайте подробности.

публикувано на 06.10.25 в 18:09
Огромен бук падна под хижа

Села в Кюстендилско и туристически обекти в Осоговската планина четвърто денонощие са без ток

Обстановката на места в Кюстендилския регион остава сложна след падналите валежи. Села в Кюстендилско все още са без ток, а от петък - вече четвърто денонощие, нямат захранване и туристическите обекти в Осоговската планина.  Под хижа "Иглика" от мокрия сняг е  паднало   импозантно дърво - бук, който беше атракция за туристите и..

публикувано на 06.10.25 в 18:04
Борислав Сандов

Борислав Сандов: Имоти в злополучния участък на "Елените" се водят речно корито, но урбанизирани

В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е информация, която я има в документите в Министерството на екологията (МОСВ ), това е категорично и не подлежи на обсъждане . Факт е, че в коритото на тази река са извършвани дейности, които..

обновено на 06.10.25 в 17:52
Фридрих Мерц

Мерц за инцидентите с дронове: Сериозна заплаха за германската сигурност

Германският канцлер Фридрих Мерц смята зачестилите инциденти с дронове в Германия като "сериозна заплаха за германската сигурност“. През последните дни дронове блокираха летището в Мюнхен, но засегнати бяха и Франкфурт, както и Копенхаген, заяви късно снощи германският канцлер Фридрих Мерц в предаването на обществената телевизия ARD "Caren Miosga"...

публикувано на 06.10.25 в 17:51

България ще поиска подпомагане от фонд "Солидарност" на ЕС

Заради щетите от обилните валежи през последните дни България ще поиска подпомагане от фонд "Солидарност" на Европейския съюз. Информацията щетите ще бъде обобщена от МВР, а документацията, с която ще се кандидатства пред ЕК, ще бъде подготвена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, стана ясно на среща на министрите Даниел..

публикувано на 06.10.25 в 17:41
Алексис Ципрас изнася реч по време на петата среща на Economist Impact, озаглавена

Ципрас напуска парламента, наблюдатели в Гърция тълкуват хода му като заявка за нова партия

Бившият гръцки премиер и бивш лидер на лявата радикална партия СИРИЗА Алексис Ципрас обяви, че напуска парламента. В съобщението в социалните мрежи той посочва, че остава в политиката. С това дава заявка за създаване на нова лява партия, коментират експерти. Алексис Ципрас е смятан от част от гърците за "политически феномен", който успя..

публикувано на 06.10.25 в 16:50