"Това, с което се захващаме, е изключително закъсняло. Бюджетите на държавните психиатрични болници са едни и същи от 7 години. Не е нормално да храниш пациент за 2 лева на ден и да му даваш лекарства за 1,08 лв. Това е абсолютно недопустимо. Битовите условия, в които се лекуват нашите пациенти, са затворнически. По-безправен човек от пациент в държавна психиатрична болница не познавам", коментира пред БНР депутатът Стела Николова от ПП-ДБ.
Законодателно трябва да се уредят правата на пациентите, подчерта тя.
"След като проф. Хинков оглавява МЗ, би се съобразил с препоръките на медицинските специалисти в тази сфера. Тях ги боли – от една страна заради хората, които трябва да лекуват по този начин, и от друга - не могат да осигурят на своя персонал нормални условия за работа."
Институтът на запрещението ще бъде заменен с гарантиращи правата на пациентите инструменти, така че да не изглеждаме като държава, която наказва психично болните хора, поясни Стела Николова в предаването "Хоризонт до обед".
Николова посочи, че в Съюза на съдиите също има ангажираност по темата за законодателните промени, а съдийската общност трябва да намери консенсус и да се направи работещо законодателство.
Трябва да убедим нашето общество, че хората с психични проблеми, когато се лекуват правилно и имат подкрепяща грижа, не се налага да се лекуват в държавни психиатрични отделения, натикани в гори тилилейски, изрази мнение Николова. Тя даде пример с община Луковит, където дневен център помага на семействата, в които има психично болни хора.
"Трябва първо пациентите да се чувстват добре, и второ – техните семейства и близки да не се чувстват като заложници."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...