Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Манолов: Техническото развитие няма как да изпревари човека

Готови ли са хората и трудовият пазар за изкуствения интелект?

Човешкият мозък е най-сложният компютър, създаван досега, и изкуственият интелект още не може да се доближи до него

| Репортаж
Снимка: Pixabay

След пандемията Covid-19, когато масово хората си останаха вкъщи, технологиите станаха по-видими и много по-често използвани в ежедневната работа. Изкуственият интелект завладява все по-широки територии, алгоритмите правят подбор на персонал – назначават и уволняват работници. Дори представителите на специфични професии като тази на хирурзите или адвокатите са застрашени от това технологиите да ги "заместят" в обозримото бъдеще. 64 професии ще изчезнат само заради ерата на безпилотните превозни средства. Всичко това рано или късно ще окаже влияние на всички отрасли, на всички икономики.

Готови ли са хората за изкуствения интелект и по-специално за света на труда след революцията на технологиите – това е основната тема на разговор в международната конференция, която се провежда в София с домакин Конфедерация на труда "Подкрепа".

За първи път терминът изкуствени неврони се появява през 1943-а година, а понятието "изкуствен интелект" е дефинирано през 1956 година. Тоест ако направим съпоставка с човешката възраст, той е само на 67 години, в активна възраст и продължава да се развива.

Кой, ако не синдикалистите, трябва да са най-разтревожени от предизвикателствата и опасностите, които крие въздействието на изкуствения интелект върху работното място? Не е изненада, че именно Конфедерация на труда "Подкрепа" е домакин на провеждащия се в София тридневен форум в рамките на годишната Генерална асамблея на Европейския работнически център EZA, озаглавен "Приоритети на Европейския социален диалог – готови за изкуствения интелект: светът на труда и настъпващите радикални промени".

Едно е ясно – изкуственият интелект е свързан с възможности, но той крие много рискове, включително за правата на хората и за неприкосновеността на личния живот. Президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов е убеден, че техническото развитие няма как да изпревари човека.

"Не съм съгласен нещото, което се постига с помощта на техника, да се нарича интелект. Интелект има само човекът".

Според него каквато и да е машината, в нея няма как да има чувствата, емоциите и стремежа на човека.

В общото съзнание на хората някаква идея за изкуствения интелект идва най-вече от научно-фантастични филми и от реклами, където се показват възможностите му, без да се обяснява неговата същност. Затова битуват различни нагласи какво е изкуствен интелект и какво той може. Има различни дефиниции какво е той, те са сходни.

Изкуственият интелект все още не може да мисли като нас, но може да действа като нас, при това той изпълнява операциите, които ние бихме могли да извършваме, многократно по-бързо, коментира професор Димитър Велев от факултета по информационни технологии и комуникации в УНСС.

Например, добър хирург успява да направи в практиката си между 30 и 50 000 операции, а изкуственият интелект може да достигне до 5 милиона. Така или иначе, темата изкуствен интелект и работни места е много сложна. По различни проучвания до 2030-а година ще бъдат изгубени позициите на между 300 и 800 милиона души – това са 10 процента от населението на планетата. Идва естественият въпрос - какво ще стане с тези хора, които ще освободят местата? И формалният отговор, че трябва да се обучат и да преминат в друга професия, е само добро пожелание, защото, къде да отидат, след като масово броят на заетите намалява.

Засега остава утешението, че изкуственият интелект не е съвършен, все още не може да замени лесно професии, свързани със специфични ръчни манипулации и операции, например зъбен техник, както и дейности, свързани със съзидателност, нови, гениални идеи, създаване на шедьоври, социална чувствителност, емоции. Затова не са празни приказки, че новата работна сила трябва да притежава различни умения. На първо място - да притежава разбиране какво е изкуствен интелект, как се изпълняват алгоритмите, какво можем да очакваме от него, да имат така наречената социална интелигентност и умения за общуване с хората. Човешкият мозък е най-сложният компютър, създаван досега, и изкуственият интелект още не може да се доближи до него.

Изпълнителният директор на Европейската фондация в Дъблин за подобряване на условията на труд и живот Ивайло Калфин акцентира специално върху необходимостта от защитата на правата на работещите, защото технологиите и използването на изкуствения интелект не трябва да се използват за заобикаляне на трудови права. Което отново връща топката и в полето на синдикатите и социалния диалог с работодателите.

В крайна сметка, искаме или не, трябва да се съобразяваме с изкуствения интелект, но без да забравяме, че основният потенциал на всяка държава, компания, общност, това са хората. Иначе казано - трябва да се намери балансът между етичните аспекти и комерсиалните предимства и изкуственият интелект да бъде много добър помощник на човека.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09

Температури до 25 градуса на Седемте езера

До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..

публикувано на 23.07.25 в 18:31

НС прие на първо четене промени в Закона за енергетиката

Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката.  Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..

публикувано на 23.07.25 в 18:15

Медиците са готови на последващи действия, ако НС не изпълни исканията им

Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..

публикувано на 23.07.25 в 17:51
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

Израел: В Газа има 950 камиона с помощи

Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад".  Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт.  Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..

публикувано на 23.07.25 в 17:41

ЦИК предложи на президента да насрочи нови общински избори в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05