Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богословският факултет на СУ навърши 100 години

Рубриката "Духовен поглед" от 26.11.23 година.

Вчера чествахме паметта на Свети Климент, архиепископ Охридски. С този празник приключиха университетските Светоклиментови дни.

Тази година те бяха свързани със стогодишния юбилей на Богословския факултет на СУ. На 23 и 24 ноември по повод юбилея в Богословския факултет се състоя Международна конференция "Богословие - Църква - Общество в диалог". В конференцията участваха богослови от Гърция, Румъния, Полша, Германия, Северна Македония. Присъствах на конференцията и направих интервюта от мястото на събитието.


Разговарям с декана на факултета, доц. д-р Ивайло Найденов:

Доц. Найденов как се роди идеята за тази конференция? Кой е организаторът?

Изработихме концепция за 100 годишнината. Първите тържества, през март бяха свързани с историята на факултета. Искахме последните тържества, през ноември, свързани с патронния празник на Свети Климент Охридски да бъдат свързани с мисията и визията на Богословския факултет. А тази мисия и визия са свързани с обществените отношения. Това ни предизвика да потърсим обществен представител, какъвто е фондация "Конрад Аденауер". Заедно имаме различни съвместни инициативи. Така се роди и тази конференция, като съвместна инициатива.

Как виждате целта на конференцията?

Участниците са партньори от Западна Европа. Следобяд ще има включване от Аржентина. Идеята е как се виждаме ние в контекста на взаимоотношенията ни с тези партьори. Какво общо можем да направим за християнска Европа. Чухте, че преди обяд се говореше предимно за християнските ценности в Европа и това е задачата на конференцията.  

Мога ли да Ви попитам защо приветствията към конференцията, в началото започнаха с представител на кардинал Кох, а нямаше представител на Българската православна църква

Това не е нашата стогодишнина. Нашата стогодишнина беше отпразнувана на 10 март, когато имаше присъствие на Светия Синод и не само. Имаше награди от Светия Синод към нас и обратно. Ние очакваме архиереите на Светия Синод да присъстват на празника, който е техния празник, защото църквата празнува Свети Климент Охридски. Така че ние ще имаме гости довечера, на вечернята и утре, на света литургия, с които ще направим литийното шествие. Това е една научна среща, между приятели. Събрали сме се да си говорим за важни неща, за мисия, за визия. 

Колко студенти има в момента в Богословския факултет?

В момента, във факултета има около 320 студента, разпределени в трите образователни степени: бакалавър, магистър и докторант. Феноменалното във факултета е, че магистрите са повече от бакалаврите. Това има своето обяснение. Бакалаврите са младите хора, които тръгвайки да учат нещо, първо мислят за реализация. Ние не можем да гарантираме такава, след като държавата загърбва проблема с вероучението или обучението по религия. Много хора на средна възраст, които са се реализирали вече, си задават въпроси за тяхното битие, техния мироглед. Те идват да учат при нас. Имаме много сериозни магистърски курсове, около 60-70 човека годишно, включително и в Бургас, тази година. Голямия брой студенти се дължи най-вече на магистърските курсове.

Бяхте избран за втори мандат като декан на Богословския факултет. Какви са целите Ви за втория мандат?

За 2025 г. планираме един пътуващ семинар по стъпките на Свети Методий. Като цяло факултета работи в четири сериозни направления -  канона, диалога, ересите, историческо богословие в съвременността. В преподавателски контекст, във филиала в Бургас, който Софийския Университет отвори тази година, Богословския факутет е представен с магистърски програми. Ще се опитаме да ги реализираме успешно.

Докладът на доц. д-р Светослав Риболов на конференцията е "Мисията на Богословския факултет на СУ през XXI век".

Доц. Риболов, с какво мисията на Богословския факултетпрез XXI век е по различна от неговата мисия през XX век?

Разбира се мисията на Богословския факултет в XXI век е мисия, която се осъществява в един университет, който е държавен, свободен, в свободна страна с демократична система на управление, която е част от Европейския Съюз. Което прави нещата доста различни от ситуацията през XX век, когато България е сполетяна от няколко национални катастрофи. След това съветска окупация, която продължава около половин век, липса на религиозна свобода, доведена до крайност, липса на демократични процедури. В периода на съветската окупация ние функционираме като Духовна Академия, изолирани от Софийския Университет. Тогава средата е доста сложна, с много сериозни ограничения върху книгопечатането, проповедта на църквата, мисията на църквата в света. Сега нещата са капитално различни, радваме се на добра среда, която българската държава ни осигурява. Мисията на Богословския факултет през XXI век е да следва големите богослови на православното богословие, светците на църквата. Да предава техния опит на студентите, за да бъдат свободни, да се изразяват свободно, да мислят свободно. Защото спасението не може да се предложи по принуда. То е израз на свободната воля на човека, свободния избор. В крайна сметка желаем студентите да продължат като служители на църквата. Там където работят извън системата на православната църква, да изпитват дълбок респект към православната традиция и да съдействат за мисията на църквата в обществото ни.   

В петък, в навечерието на празника на Свети Климент архиепископ Охридски в аулата на Софийския Университет тържествено бяха връчени дипломите на богословите от випуск 2023 г.

Вчера, в Деня на Свети Климент в академичния параклис на Богословския факултет се състоя празнична архиерейска света литургия, оглавена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Присъстваха митрополити, епископи, както е новоизбрания ректор на университета проф.д-р Георги Вълчев. След литургията всички с литийно шествие стигнаха до паметника на Свети Климент и поднесоха венец. 

Да се помолим: „Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Джорджеску

Хиляди поддръжници на Калин Джорджеску протестираха пред румънския парламент

Хиляди поддръжници на националиста и кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску протестираха пред парламента на страната, където се намира и Конституционният съд на страната. Те са недоволни от решението на съдебния орган, който в края на миналата година анулира първия тур на президентските избори. На провелите се на 24 ноември избори изненадващо..

публикувано на 10.01.25 в 18:52

САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол

Администрацията на американския президент Джо Байдън наложи най-всеобхватния пакет от санкции досега, насочен към приходите от петрол и газ на Русия, в опит да даде на Киев и бъдещата администрация на Доналд Тръмп лост за постигане на сделка за мир в Украйна, съобщава Ройтерс. Този ход има за цел да намали приходите на Русия от петрол за..

публикувано на 10.01.25 в 18:29

Десет вече са жертвите на пожарите в Лос Анджелис

Десет вече са жертвите на мащабните пожари в американския град Лос Анджелис. Над 400 хиляди души са евакуирани, след като пламъците унищожиха цели квартали. Според властите броят на жертвите, който е установен до момента, вероятно е много по-висок от съобщения до сега.  Ситуацията ще стане ясна едва когато има безопасни условия..

публикувано на 10.01.25 в 18:14
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп беше осъден на "безусловно освобождаване от отговорност" от съдия в Ню Йорк

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп беше осъден на "безусловно освобождаване от отговорност" от съдия Хуан Мърчан в Ню Йорк, което означава, че бъдещият държавен глава няма да бъде осъден на затвор, глоба или пробация, съобщиха световните агенции. Присъдата е по делото "Пари срещу мълчание", като обвиненията са, че Тръмп умишлено е..

публикувано на 10.01.25 в 18:12
Кирил Петков

Прокуратурата обвини Кирил Петков в длъжностно престъпление

Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков официално вече е обвиняем за длъжностно престъпление във връзка с арестите през март 2022 година на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, партийния пиар Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Кирил Петков - обвинен, но пуснат с "подписка" от прокуратурата..

публикувано на 10.01.25 в 18:03

Красимир Премянов: Мисля, че ще има правителство, но е важно да се знае кой и защо участва

Можеше да се овладее кризата от зимата на 1997 година. Т ова заяви пред БНР Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България, който по онова време е ключова фигура в БСП. Филип Димитров: Протестите в България се превърнаха почти във форма на социално развлечение "Имаше всички условия да продължи управлението и да..

публикувано на 10.01.25 в 17:37
Снимката е илюстративна

Стойността на фините прахови частици във въздуха в Пловдив намалява

Стойността на фините прахови частици във въздуха в Пловдив започна да намалява в следобедните часове, съобщиха от Радио Пловдив.  Концентрацията на замърсителите вече е под нормата от 50 микрограма. Днес градът осъмна със замърсен въздух, заради което от вчера здравните власти излязоха с препоръки да се ограничи дългото проветряване на..

публикувано на 10.01.25 в 17:33