Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Петков след 50 години катерене: Винаги границата може да се отмести още

5
На скалите край Банско
Снимка: Таня Иванова



На 24 ноември, в рамките на Банско филм фест, големият български алпинист Николай Петков отбеляза 50 години спортна кариера, която продъжава и днес. В презентацията си той разказа за по-значимите си постижения, паметни срещи, приятелства и свръзки.


Започва да се катери през 1973 г., на 14-годишна възраст, със своя съученик Иван Масларов - Байно. Първият рапел бил на Белидие Хан, с въже за пране. После, в срещите си с по-опитните катерачи от клуб “Планинец” (впоследствие Петков е негов дългогодишен председател), двамата с Байно попиват опит.


“Така стана, че когато по-късно изкарах курса по алпинизъм, вече бяхме направили доста сериозни изкачвания”, спомня си Петков в интервю за БНР.


Само 5-6 години след началото правят първия си премиерен маршрут на Враца. Пропускат първата национална експедиция до осемхилядник - Лхотце, 1981 г., защото по онова време отбиват задължителната казарма. След обявяването на експедицията до Еверест решават да направят "някое забележително изкачване" - първото българско зимно преминаване на голяма стена в Алпите - Северната стена на Матерхорн, осигурява място в националния отбор.


Голямата зала на читалището в Банско

Снимка: Александър Пенков


През 1984 г. Николай Петков и Кирил Досков достигат Еверест по най-трудния маршрут, Западния гребен, като правят пълен траверс, слизайки от юг. След тях никой не успява да повтори това постижение вече почти 40 години.


В десетилетията след това Петков прави изкачвания на големи стени и върхове на всички континенти. Финансови причини го спират да влезе в първата десетка на хората в света, изкачили континенталните първенци (експедиция до връх Винсън в Антарктида се оказва твърде скъпа, особено по онова време, 90-те години на миналия век, когато България преживява трудни времена в икономически и политически план).


С минимални средства са организирани почти всички следващи експедиции. През 1997 г. с Тончо Тончев правят първо българско изкачване на осемхилядник в алпийски стил - Дхаулагири. През 2004 г. изкачва отново Еверест, но от север. Така Николай Петков става единственият човек в света, обходил и трите ръба на най-високия връх. Изкачва също Нанга Парбат и Гашербрум I (първо българско изкачване).


С полския катерач Маршин Томашевски в Банско

Снимка: Таня Иванова


От седемхилядниците най-значимо е изкачването му на връх Комунизъм (днес Исмаил Самани) в Памир, през 1986 г., в рамките на национална експедиция. Тогава преминават огромната, 2500 м висока Южна стена на върха. Това е първо изкачване на висок връх по стена от българи.


Автор е на нови маршрути в Каракорум, Гран Каньон (САЩ), Антарктида, Африка, България - общо над 400.


От ляво надясно: Дойчин Боянов, Волфганг Наирц, Николай Петков

Снимка: Антонио Вълчев


Непрежалима остава за него загубата на партньорката му София Фотева, която загива при падане на Лакатник през 1999 г., и на Иван Масларов, загинал отново при падане на скалите край Враца през 2014 г.


Днес, на 65 години, с две изкустени стави, Николай Петков продължава да се катери и да крои планове за нови катергории на трудност и нови експедиции, макар да признава, че вече няма желание да търси финансиране. Всяка година организира катерачна среща, която е и държавно първенство по скално катерене - съпроводено с направата на 20-30 нови маршрута. Поддържа и най-посещавания катерачен сайт в България - climbingguidebg.com. Заместник-председател е на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Почетен гражданин на София.


На сцената на фестивала

Снимка: Александър Пенков


Интервю с Николай Петков, свързано с “50 години спортна кариера”, можете да чуете в звуковия файл.

---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Алекс Тоткова

Екстремните спортове 15 - 21 юли 2024

Алекс Тоткова зае 6 място на Световната купа по трудност в Бриансон , Франция. С това 19-годишната катерачка стана 10-а във временното класиране, остават още два кръга наесен. В Бриансон победи Мей Котаке от Япония - страната, която все повече се налага като водеща сила в спортното катерене. Второто и третото място бяха заети от италианката Лаура..

публикувано на 21.07.24 в 13:07

21.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 21.07.24 година.

публикувано на 21.07.24 в 08:15
Борис Машалов

Борис Машалов - северняшкият славей

Борис Машалов има специално място в българската народна музика. Той е един от първите утвърдени в публичното пространство певци у нас с изпълнения по радиото, с концерти и записи на грамофонни плочи. Роден е в град Севлиево на 30 януари 1914 г. и израства в семейство на потомствени занаятчии и певци. Певческият талант на Машалов проличава още в..

публикувано на 16.07.24 в 03:00
Първо изкачване на Muchu Chhish

Екстремните спортове 7 - 15 юли 2024

Димитър Атанасов победи в най-дългата дистанция на състезанието по планинско бягане "Трявна Ултра" . Той измина 154-километровото трасе за 20:35:12 часа. При жените най-бърза беше Елена Борисова - тя постигна време 27:06:46 по тежкото трасе, с 6300 м денивелация, което включваше два пъти преминаване през билото на Стара планина и минаване през Шипка и..

публикувано на 15.07.24 в 12:53

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев,..

публикувано на 07.07.24 в 14:45