"Заедно с преработката за производство на белен слънчоглед, индустрията може да преработи общо 4 милиона тона. В добрите си години България произвежда малко над 2 милиона тона. Тоест индустрията има капацитет да направи внос от порядъка на още 2 милиона тона".
Това каза за БНР Георги Койнов - финансов директор на дружеството, което е най-голям преработвател на маслодайни култури в България и обясни, че производителите в България не могат да произведат нужните количества, а държавата не дава на преработвателите да го закупят от Украйна.
"България през последните години се превърна в голям преработвател на слънчоглед и стана нетен вносител на слънчоглед, което означава, че за захранване на мощностите на локалната индустрия има нужда от постоянен внос на суровина".
От 8 месеца обаче е забранен вносът на суровина от най-големия източник досега – Украйна, уточни Койнов. В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" той подчерта, че забраната на вноса не е била от голяма полза за българските производители:
"Ние не делим слънчогледа на български и вносен. За нас той е един и същ, стига да отговаря на качествените показатели. Цената, която ние сме предлагали винаги е била една и съща. За нас няма разлика какъв е произходът. Ние сме активни купувачи на слънчоглед, абсолютно всеки ден, на пазарната цена за деня".
Не са се сбъднали и очакванията за почти рекордна реколта от слънчоглед у нас. При очаквания за близо 2.2 милиона тона, реално са били ожънати около 1 600 000q "което е доста ниско, исторически погледнато":
"Това обаче по никакъв начин не повлия, а то и няма как да повлияе, на международната цена на слънчогледа, която продължи да бъде ниска. Спрямо август цената продължи низходящото си движение буквално до преди няколко седмици. Сега има известно възстановяване на цената, но все още сме на нива по-ниски от това, което беше август. Очакванията на земеделските производители, а отчасти и на Земеделското министерство, в лицето на държавата, че подобна забрана би могла да им "помогне" да постигнат по-висока цена за своята продукция, на практика бяха напълно неоправдани".
Койнов е категоричен, че сделки се правят всеки ден, включително и с български производители, но те продават малки количества в изчакване на по-високи цени:
"Основната причина да не се предлага български слънчоглед е цената, която е на международните пазари. Не трябва да се случва, но за съжаление е факт вече 8 месеца, че докато те чакат тази по-висока цена, ние сме ограничени от възможността да доставим суровина от внос и да осигури нормалното функциониране на нашите предприятия".
Румъния например е друг традиционен източник на слънчоглед за българските преработватели.
Бизнесът се опасява, че е възможно след падането на забраната за внос да се стигне до ситуация, в която търговските сделки с украински контрагенти да бъдат под контрола на министерството, а административни мерки да възпрепятстват търговията. Сделките не бива да зависят "от добрата воля на даден орган или комисия, защото това е директна възможност за създаване на корупционни практики". Преработвателите се страхуват също, че административните процедури може да отнемат твърде дълго, което може да възпрепятства нормалната работа на предприятията.
"Предвид на количествата, които са налични в момента в България – запас, плюс новата реколта, плюс вноса, който до момента е извършен, прогнозираме, че има суровина максимум до края на март месец следващата година. Тоест, нямаме ли разрешение на тази ситуация, през април съм напълно убеден, че ще имаме затваряне на преработвателни мощности".
Докато българските преработватели чакат да изтече забраната, Украйна продава суровината си на други страни, предупреди той.
"Буквално в следващите седмици мисля, че е последната истинска възможност да се набавят по-сериозни количества от там. Имаме, буквално от петък, нужда нови сделки да бъдат сключени и тези количества да тръгнат към България".
В сектора директно са ангажирани над 10 000 души, но дава хляб и на многократно повече в други сфери като транспорта:
"Да си зададем въпроса – след 8 месеца забрана за внос на слънчоглед от Украйна кой точно проблем в държавата решихме - дали на земеделците с ниските цени, дали източниците на данъци в държавата, дали приходите от ДДС в държавата, или пък. даването на ефективното функциониране на една преработвателна индустрия, която се превърна в европейски лидер и буквално захранва със слънчогледово масло световния пазар".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..
Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..
Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..
Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..
Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..
Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..
Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..