Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Преминаване – траектории във времето“ на проф. Станислав Памукчиев -проект извън рамките

3
Проф. Станислав Памукчиев
Снимка: Личен архив

"Предложението за проекта дойде отвън, но и заради годишнината, аз някак си не можех да се съглася, че заради годишнината трябва да правя голяма ретроспектива, имах вътрешна съпротива срещу това нещо, докато една нощ не се роди идеята как мога да отговоря на това предизвикателство, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Станислав Памукчиев

„Преминаване – траектории във времето“ e мащабен проект на художника и преподавател проф. Станислав Памукчиев.

Премиера на „Преминаване – траектории във времето“

Една изложба, но на две места. Една книга, която е и каталог. Един художник, но извън рамките на познатото ни изобразително изкуство.

"Това не е типичният случай на ретроспекция. Имах кураж и от това, че имах нови картини от предишното лято, сглобих няколко тематични линии, събрах произведения, които са направени през годините по три основни тематични линии.

Премиера на „Преминаване – траектории във времето“

Когато дойде предложението от галерия Арте, да направим нещо по повод 70 годишнината, реших, че там мога да обособя като времева капсула, в която да покажа много ранни произведения от 80 - те години.

И експозицията беше подредена точно така - като склад - депо - така се и казваше - "Депо 80".

Премиера на „Преминаване – траектории във времето“

"Проектът включва и издаването на книгата - католог. Тя съдържа и гласове и мнения от хора, които ме подкрепиха за експозицията. Книгата съдържа много текстове. 

Почувствах се задължен да включа тези гласове, които така щедро ме дариха с своята реакция и те да бъдат отразени в книгата-каталог за експозицията, каза още пред БНР проф. Памукчиев.

Проф. Станислав Памукчиев

Станислав Памукчиев е роден 1953 г. в София. През 1979г. завършва Национална художествена академия, със специалност „Стенопис“. Професор е в Национална художествена академия. Автор на над 90 самостоятелни изложби в България и чужбина, между които големи ретроспективи: СГХГ, 2003г.; Музей за съвременно изкуство, Белград, 2004г.; Музей за съвременно изкуство, Скопие, Северна Македония, 2008г.; Национална галерия, София, 2016г.; Център за съвременно изкуство „Юго Вутен, Херенталс, Белгия, 2017г.; Център за съвременно изкуство, СБХ, София, 2023г.; Творби на Станислав Памукчиев са в големи колекции и музеи: Национална галерия, София, СГХГ, Национална галерия, Прага, колекция „ Европейски парламент“, Брюксел, колекция „Петер Лудвиг“, Аахен, Германия, фондация „Арт Диалог“, Париж, колекция, Юго Вутен, Белгия.

В записа ще чуете и мненията на проф. Георги Каприев, Румен Леонидов и Митко Новков.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52