Центърът за психологически изследвания организира конференция на тема "Престъпленията и насилието срещу жени с увреждания". Дискусията се очаква да обедини позициите на представители на неправителствени организации, правоохранителни институции, Столична община и дипломатически представители, както и да формулира българските предложения, свързани с европейската директива за правата на жертвите на насилие.
"Няма ясни регламенти как се защитава жертва на насилие или на някакъв вид престъпление. Когато е жена с увреждане, нейните възможности да информира някого са почти нулеви", подчерта пред БНР д-р Диана Инджова - председател на Центъра за психологически изследвания.
"Когато имаме жена с увреждане, тя е подложена на многократно повече видове дискриминация и липса на защита. Само около 3% могат да получат някаква защита", посочи тя и отбеляза, че в държави като България е социално неприето да помагаш на жертвата.
"Шокиращото в България е, че се забелязват тенденции за толериране на насилието, т.е. то се приема като някаква нормална, много естествена форма на отношения между хората".
По думите й дори в държави с развити демокрации жертвите могат никога да не получат необходимата подкрепа, защото няма кой да поеме нейното финансиране.
"Полицията е първият орган, който трябва да се намеси. Там ние пледираме да има обучения. Там има липса на разбиране какво представлява самият вид престъпление и последствията от него", коментира д-р Инджова в предаването "Хоризонт до обед". Според нея медицинските екипи също не са подготвени да дефинират какво представлява последица от насилие.
Самата жертва не може да докаже, че е жертва, подчерта тя и добави, че жените с увреждания са по-лесни жертви.
"Да си затваряме очите, което се е случвало години наред, не решава проблема. На някой наш близък, роднина може да се случи подобно нещо. Ако няма някакъв механизъм, по който някой да гарантира тези права, да гарантира спасяването на подобен тип жертва, тогава всичко би било безсмислено. Идеята е да се създаде натиск и на самата ЕК. Комисията много често е в комфортна зона, т.е. ние сме написали едни много добри правила, имаме консултации, вие имате права да изказвате своите предложения, да събирате данни, да коментирате, но така или иначе ние най-много коментираме варианта за финансовия ресурс - кой ще го подсигури и кой ще е отговорен това да бъде направено", коментира още д-р Инджова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..