Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция акцентира върху престъпленията и насилието срещу жени с увреждания

Д-р Диана Инджова: Шокиращото в България е, че се забелязват тенденции за толериране на насилието

| Интервю
Снимка: Archive

Центърът за психологически изследвания организира конференция на тема "Престъпленията и насилието срещу жени с увреждания". Дискусията се очаква да обедини позициите на представители на неправителствени организации, правоохранителни институции, Столична община и дипломатически представители, както и да формулира българските предложения, свързани с европейската директива за правата на жертвите на насилие. 

"Няма ясни регламенти как се защитава жертва на насилие или на някакъв вид престъпление. Когато е жена с увреждане, нейните възможности да информира някого са почти нулеви", подчерта пред БНР д-р Диана Инджова - председател на Центъра за психологически изследвания. 

"Когато имаме жена с увреждане, тя е подложена на многократно повече видове дискриминация и липса на защита. Само около 3% могат да получат някаква защита", посочи тя и отбеляза, че в държави като България е социално неприето да помагаш на жертвата.

"Шокиращото в България е, че се забелязват тенденции за толериране на насилието, т.е. то се приема като някаква нормална, много естествена форма на отношения между хората".

По думите й дори в държави с развити демокрации жертвите могат никога да не получат необходимата подкрепа, защото няма кой да поеме нейното финансиране. 

"Полицията е първият орган, който трябва да се намеси. Там ние пледираме да има обучения. Там има липса на разбиране какво представлява самият вид престъпление и последствията от него", коментира д-р Инджова в предаването "Хоризонт до обед". Според нея медицинските екипи също не са подготвени да дефинират какво представлява последица от насилие. 

Самата жертва не може да докаже, че е жертва, подчерта тя и добави, че жените с увреждания са по-лесни жертви

а си затваряме очите, което се е случвало години наред, не решава проблема. На някой наш близък, роднина може да се случи подобно нещо. Ако няма някакъв механизъм, по който някой да гарантира тези права, да гарантира спасяването на подобен тип жертва, тогава всичко би било безсмислено. Идеята е да се създаде натиск и на самата ЕК. Комисията много често е в комфортна зона, т.е. ние сме написали едни много добри правила, имаме консултации, вие имате права да изказвате своите предложения, да събирате данни, да коментирате, но така или иначе ние най-много коментираме варианта за финансовия ресурс - кой ще го подсигури и кой ще е отговорен това да бъде направено", коментира още д-р Инджова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14