Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение в община Средец заради бъдещ фотоволтаичен парк

| Репортаж
Снимка: Областна администрация - Бургас

Изграждането на фотоволтаичен парк на голяма територия от 8 200 дка общински мери и пасища предизвика напрежение сред жителите на 4 села в община Средец. Днес областният управител на Бургас започна поредица от срещи с местните хора, за да чуе какви възражения имат те. Първата среща беше в село Орлинци. 

Как ще се отрази изграждането на голям фотоволтаичен парк върху земеделски територии и пасища? Ще попречи ли тази инвестиция за развитието на животновъдство, земеделски ниви, пчеларство и други дейности, свързани със земята? - Това са въпросите, които възникват около мащабния проект за изграждането на фотоволтаици около селата Дюлево (там е обхваната най-голяма територия), Светлина, Суходол и Орлинци. Близо 1000 дка пасища ще бъдат превърнати във фотоволтаичен парк край Орлинци. 
На срещата по инициатива на областния управител Пламен Янев присъства като представител на община Средец главният специалист по устройство на територията Божидар Божинов. По думите му общината е поставила няколко изисквания пред инвеститора. 

Не изненадващо, че в село Орлинци хората са съгласни да предоставят пасищата си за изграждане на фотоволтаичен парк, тъй като в селото разрухата е огромна и за населението някакви, дори и незначителни, инвестиции в подобряването на инфраструктурата са от значение. Срещу проекта по-голямо напрежение има в селата Дюлево и Светлина, които са внесли в областната управа и протестна подписка. Срещите с хората там предстоят утре. Междувременно областният управител Пламен Янев обжалва пред Административния съд в Бургас решението на Общинския съвет в Средец за реализация на инвестиционното намерение. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20