След 7 октомври историите за руската война в Украйна бяха изместени от репортажите от Газа, израело-палестинския конфликт и радостта от освобождаването на заложниците - израелски и палестински. Кадрите от разрушените при земетресението турски градове бяха последвани от разкази от Мароко и от потопените земи на Либия, а в Европа имаше опустошителни горски пожари и наводнения. Опасността от ковид бавно преля към други опасности и в страх от възможностите на изкуствения интелект. Това е накратко 2023, обяснява Емилио Сан Педро, ръководител на международния обмен на Европейския съюз за радио и телевизия.
"Още една година на трагедии в новините, но много важна за нашата организация. Приносът на различните обществени медии надхвърли очакванията в обмена на достоверна информация, с истински истории от Европа и света."
Събирането на информация от години е свързано със социалните мрежи и възможностите за проверка на разпространените в онлайн пространството текстове, снимки, видео и аудио. Затова екипът на Европейския съюз за радио и телевизия специализира в тази област и развива своите механизми за проверка. Според Емилио Сан Педро обществените медии членки на организацията се очертават като остров на достоверна информация. Разследват и информират и не губят интерес към продължителните конфликти, въпреки настъпващите нови събития.
"Живеем в света на мненията и коментарите. Най-лесно е да събера мнения за политиката, за климата, за времето, за обществото и да дам своята насока в една история. Но нашият начин е да провериш фактите, да избистриш аргументите в спора, за малко да се отдалечиш от проблема после да чуеш и другата страна. Ето това е начинът, по който работи обществената медия и така трябва да продължим да го правим."
През 2023 познаването на климата и измененията, свързани с човешката дейност или дори с войните придобиха огромно значение за физическото оцеляване на хората. Затова все по-голям ресурс на обществените медии се включва за отразяване на събитията, за привличане на вниманието на аудиторията, посочва ръководителят на международния обмен - Еurovision news exchange:
"Климатичните промени наистина получиха централно място и вниманието на обществените медии през тази година след природните бедствия по целия свят. Поредицата от кризи доведе и до поврат в отразяването на историите, търсенето на причините и връзките между бедствията. Толкова е трудно да задържиш вниманието на хората, когато знаят, че например земетресение може да стане след сто години. Аудиторията си казва - не ме занимавайте сега, имам да мисля как да нахраня децата си или как да се справя с работата си. Затова обществените медии направиха значими историите за проблема с климата, като продължават да показват историите и след природните бедствия."
Изкуственият интелект - приятел или враг - тази формулировка на последните европейски обсъждания за употребата на технологиите във всички обществени сфери може да обобщи и настроенията в медиите през 2023. Емилио Сан Педро споделя, че е използвал изкуствен интелект, за да се подготви за речта си при връчването на годишната награда Gunnar Høidahl Award, с която беше отличена испанската RTVE, но не е усетил заплаха, че изкуственият интелект може да го измести от сцената.
"Изкуственият интелект не може да ни замени като журналисти. Защото ние имаме нужда журналистът да обясни нещата на основата на проверени факти. Особено в обществените медии, където представяме всички гледни точки, но без да натрапваме своето мнение. Компютърният алгоритъм може да създава водещи заглавия, текст за водещи новини, но ние имаме нужда от обяснението на дадена история, от връзките между фактите и събитията и ще продължим да го правим."
От 2016 година в Европейския съюз за радио и телевизия се правят опити с различни компютърни алгоритми - вече са разработени три продукта. Но като цяло медиите членки на съюза, сред които е Българското национално радио, смятат, че изкуственият интелект може да се използва като инструмент и в борбата с дезинформацията, за обработка на потоците от разнопосочна онлайн информация и нейните източници.
Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири . Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..
Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант. Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Пред Главчев и..
Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..
Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика. От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..
Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати. Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..
Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..
Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..