Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Балада за Дон Кихот де ла Калипетрово

| Коментар

Искам, скъпи съучастници, да изразя едно крайно стъписване в началото на нашето радио-есе, което и днес изпълняваме в стил академичен пънк-рок.

Искам да изразя нещо повече от стъписване. Аз съм в състояние на пълно мозъчно затъмнение след случая в енергото на Силистра, където разярен мъж нахлу с най-тежки ругатни и заплахи към чичовците-охранители на злощастното Е-РЕ-ПЕ. Той си опъна удължител, включи си парти грила в контакта на енергото и си направи сандвич със суджук в знак на протест срещу произвола на енергодушманите.

Разяреният мъж дошъл от село Калипетрово, където нямало ток, а никой в енергото не му вдигал телефона.

Ние, разбира се, не знаем в подробности фактическата обстановка, защото единственият източник на тази информация е човек разярен, в някаква степен дори откъснал се от реалността, която е навсякъде около нас.

С други думи - сведенията от този човек подлежат на съмнение, но за целите на изследването ни приемаме, че гражданинът от Калипетрово е имал основателни причини за протест и артистичен перфоманс с парти грил в енергото.

Перфоманс е същото като пърформанс, но е по-изискано и френско.

И ако енерго-нападателят от Калипетрово беше малко по-изискан, бих разбрал симпатиите към него - бунтът на малкия човек срещу бездушния корпоративен изедник и така нататък.

Интелектуалците и манекенките харесват такива неща и защо да не ги харесват - борбата за справедливост и човешко достойнство е едно от най-благородните човешки усилия, както би казал Дон Кихот.

Само че екстремистът от Калипетрово не бе никак изискан и благороден, ами бълваше поток от най-вулгарни оскърбления и размахваше хладното си оръжие срещу някакви чичовци, които по никакъв начин не са отговорни за проблемите му с тока.

Това е все едно да ме ядосат няколко манекенки, но аз да набия жена си.

То аз по принцип такива работи не правя, защото не понасям домашното насилие, просто го давам като асоциативен пример за сбъркан адрес.

А телевизиите представиха Героя от Калипетрово като някакъв рицар на благородния гняв. Макар че, според мен, рицарите не могат толкова живописно да ругаят, колкото нашият Дон Кихот де ла Калипетрово. Рицарите повече мислят за дамите на сърцето си и за Палестина, по-малко се забъркват в хулигански скандали.

Рицарите говорят мъдрости на своите оръженосци, думите им стават крилати и долитат до нас през вековете.

Един рицар би влязъл в енергото и би казал на оръженосеца си:

Електрическият ток, Панчо, е на края на удължителя до парти грила. Свободата е на върха на суджука! Свободата на словото, Панчо, това не е манифест на ограничената адекватност. Няма нужда да псуваме наляво-надясно и все на погрешен адрес.

И така нататък. Ето такива мъдрости – да не те е срам да ги запишеш за поколенията!

Аз даже изведох една физико-социална аксиома: Електрификация плюс безхаберна власт, равно на ексцесии в енергото!

А на словотерминатора от Калипетрово нецензурните изрази предизвикват у порядъчните хора сътресение на съвестта и компулсивно-обсесивно разстройство на бъбреците.

Обаче искам да ви кажа, че обществото твърде лесно раздава симпатиите си на хора, към които бихме могли да проявим разумен скепсис, така да се каже.

Дето избираме разбойници и безтегловници да ни управляват, това как да е.

Ама и народните ни герои са едни такива чудновати.

Всичко това ме засегна и лично - имах тия дни опустошителна полемика с 12 броя манекенки, които ми заявиха, че вече не харесват мен, а юнака от Калипетрово. Щото в Калипетрово пуснали тока след скандала, значи е рицар. А пък аз съм бил като формалния премиер Денков, дето всичките му скандали ги върти неформалният премиер Пеевски - и накрая пак става на неговата! 

Жесток и грубоват е този свят,

във който, за да свърши някой нещо,

е нужно непрестанно да кипят

скандали в битието ни зловещо.

* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Правосъдие за всеки" организира протест в София

Инициативата “Правосъдие за всеки” започва есенния политически сезон с протест с мото: “Демокрацията е в опасност, правосъдието е в кома!”.  Според организаторите “скритата власт е станала явна”.  И още от мотивите за протеста, който ще започне с шествие пред Съдебната палата в столицата в 18 часа:  “Държавните органи са овладени и превърнати в лични..

публикувано на 03.09.25 в 07:11

Депутатите се връщат на работа

Народните представители се връщат на работа след едномесечната си ваканция. В програмата в първия ден на новия политически сезон депутатите ще обсъдят мерките за справяне с безводието в страната. Това се случва на фона на два протеста.  Заседанието ще бъде открито с химните на България и Европейския съюз. Очаква се традицията да бъде..

публикувано на 03.09.25 в 07:03

Планова техническа профилактика и ремонт на предаватели

На 3 септември от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателя на ултракъси вълни БОТЕВ ВРЪХ 4 на честота 100.9 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg . Ремонт на предавател на 03.09.2025 г. Също днес, 3 септември, от..

публикувано на 03.09.25 в 07:00

Планова профилактика на предавател на БНР

На 3 септември ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателите на ултракъси вълни БОТЕВ ВРЪХ 4 на честота 100.9 MHz, излъчващ програма "Хоризонт" и БОТЕВ ВРЪХ 5 на честота 92.2 MHz, излъчващ програма "Христо Ботев". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 03.09.25 в 06:00
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: НАТО "приема много сериозно" проблема със заглушаването на GPS-навигацията

НАТО работи денонощно за предотвратяване на инциденти като този в българското въздушно пространство в неделя, когато бе заглушен сигналът до системата за GPS-навигацията на самолета, с който пътуваше председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Това увери генералният секретар на НАТО Марк Рюте при визитата си в Люксембург..

публикувано на 02.09.25 в 21:16
Кандидатът за заместник-омбудсман Мария Филипова

Депутати питаха кандидата за зам.-омбудсман Мария Филипова дали би оглавила служебен кабинет

Организирането на изнесени приемни и работата с национална телефонна линия за потребителите ще са сред приоритетите на председателя на Комисията за защита на потребители Мария Филипова, която бе изслушана в парламента като кандидат за поста на заместник на националния омбудсман.  Мария Филипова с най-много точки след изслушването за зам.-омбудсман..

публикувано на 02.09.25 в 20:32

Протестно автошествие на жителите на Локорско и "Кремиковци" срещу кариера

Жители на село Локорско и столичния квартал "Кремиковци" излязоха на автошествие и мирен протест  срещу инвестиционното намерение за изграждане на кариера за добив и преработка на строителни материали на територията на район “Кремиковци”.  Пътният възел с Околовръстния път и "Ботевградско шосе" беше затворен за кратко, за да се източи колоната..

обновено на 02.09.25 в 20:25