Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Страхлив бюджет, който се опитва "да върже положението"

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР

Не мога да споделя оптимизма на господин Смилов. Според мен шансовете ни за Шенген продължават да бъдат не повече от 50%. Има все пак една положителна стъпка - на Нидерландия, която постави това условие за допълнителна мисия на ЕК. Тя със сигурност ще се осъществи възможно най-бързо. 

Това каза за БНР бившият заместник-министър на външните работи и на икономиката Милен Керемедчиев:

“По-сериозен е въпросът с Австрия, тъй като тя изцяло насочи своята вътрешна политика за мигрантския въпрос към България и Румъния, обвинявайки ни нас за това, че има 40% ръст на мигрантите, които търсят убежище в Австрия, което всъщност не е така, но в крайна сметка оправданията няма кой да ги чуе”:

Според политика са необходими “много сериозни усилия” и на всяка цена трябва да се активира цялата държавна администрация и политическо ръководството:

"Наистина имаме един единствен шанс - да се свика извънредно заседание, преди коледните празници, на външните министри на Шенген. Ако разбира се има индикации за готовност Австрия да вдигне своето вето. Продължавам да твърдя, че ние трябва да сме готови с план “Б” - ако видим, че няма начин да влезем пълноправно в Шенгенското пространство, веднага да поставим на масата искането за поетапно влизане -да влезем в Шенген първо с нашите летища и пристанища, а пък да има някаква пътна карта за влизане с нашите сухопътни граници. Смятам, че имаме такъв шанс - няма критики от Нидерландия и Австрия относно безопасността и сигурността по нашите летища. Няма и мигрантски натиск, който да минава оттам. Ако наистина се види, че Австрия трудно би могла да промени своето решение, трябва мълниеносно да използваме това, за да внесем искането за поетапно слизане в Шенген. За мен, с единия крак, вътре е много по-добре, отколкото и с двата отвън". 

И Виена, и Амстердам имат повече критики към България, отколкото към Румъния подчерта политикът:

"В момента истината е, че ние дърпаме Румъния назад. Според мен, политически не би могло да стане разделянето на двете държави, защото България така и иначе не може да остане извън Шенгенското пространство за изключително дълго време. По-скоро изграждането на шенгенски граници между България и Румъния би било трудоемко и скъпо решение. Така че според мен усилията и на ЕК, и на страните-председателки ще бъде двете страни да продължават да вървят в комплект. Наистина е по-добре ние да продължаваме да бъдем вързани към Румъния, защото тя в момента имат доста по-смела и агресивна политика за това как да налага своето мнение за промяна на решението на Австрия. И в миналото Румъния ни е помагала в такива тежки въпроси". 

Относно ветото на президента върху предоставянето на бронирана техника за Украйна, Керемедчиев коментира:

"Според мен решението на президента е изцяло политическо. Видимо е и от доходите, има многобройни, които са публикувани от страна на МВР при няколко правителства, че точно тази техника е толкова остаряла и бихме похарчили доста сериозни средства за нейното възстановяване, за да можем ние тепърва да я използваме някакви ситуации. Освен това не смятам, че да отремонтираш 50-годишна машина е по-добре, отколкото да закупиш нови такива, които да отговарят на съвременните условия. За разлика от нас Украйна има много по-голяма възможност за модернизация и ремонт на тези машини, отколкото ние, тъй като техните военни заводи работят на максимален капацитет. Това е поредното политическо надцакване и поддържане на линията на президента Радев, която е неизменно да има съпротива относно помощта, която се предоставя на Украйна".      

Керемедчиев изтъкна, че в някои среди в САЩ има притеснения, че вече гласуваният бюджет от 160 милиарда долара трябва да бъде разпределен между помощта, която САЩ оказва към Израел и за подпомагане на съпротивата на Украйна. При положение, че Конгресът в момента е с крехко мнозинство на демократите, а Сената се контролира от републиканците, има голяма вероятност да не бъдат гласувани нови средства за подпомагане на Украйна. Тогава основната роля ще се прехвърли на ЕС е "много е вероятно ние да бъдем помолени или принудени да вдигнем възможностите за оказване на финансова и военна помощ на Украйна".

Относно бюджет 2024 и възможността за влизане в Еврозоната през 2025-а бившият заместник-министър на икономиката коментира:

"Определено това не е бюджет на растежа. Това не е бюджет на икономическата стабилност. Според мен това по скоро е бюджетът на разходите, които се правят въз основа на вдигане на дълга на страната ни. Всички приходи, които бяха заложени за следващата година се видяха, че или са имагинерни - например глобата, за която трябваше да бъде наложена на "Лукойл" от 1,5 млрд. лева или транзитната такса, с която трябваше да бъде облаган "Газпром". На хартия бяха нахвърляни едни цифри, които в крайна сметка се показва, че реалността е съвсем различна. И въз основа на тях трябваше да бъде преправян наново Бюджетът. За мен най-важният фактор е липсата на икономическо развитие. Заложени са 3.5 милиарда ръст на икономиката, което всъщност е доста скромно, доста малко. Съответно и приходите в бюджета, за мен, са доста притеснителни, докато разходите стабилно нарастват. Това не е смел бюджет, който може да предизвика реформи в администрацията, в държавния сектор, в разходната част, а по-скоро е страхлив бюджет, който да се опитва “да върже положението, докато влезем в Еврозоната”. За мен този номер по-скоро няма как да мине и, ако няма сериозни корекции в парламента, по-скоро вероятността да влезем в еврозоната с този Бюджет е минимална".  

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски заяви, че европейският път на РСМ е бил блокиран от България от самото му начало

В специално изявление премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че европейският път на Македония е бил блокиран от България от самото му начало. Той сравни днешното решение на европарламента с историческите последствия от Илинденското въстание и Първата Световна война, предаде електронното издание "Vlada.MK". Всички споменавания..

публикувано на 09.07.25 в 17:36
Росен Христов

Росен Христов: Взеха всичките ми средства за комуникация и си тръгнаха

Бившият енергиен министър Росен Христов определи днешните претърсвания в дома си заради делото "Боташ" като "персонална атака" и "политическо преследване". Пред журналисти пред дома си той обясни, че разследващите са взели всичките му средства за комуникация и са си тръгнали. Документи не са изземвани, защото нямало такива. Действията на..

публикувано на 09.07.25 в 17:18

Един ранен при големия пожар в РСМ, наложила се е евакуация на хора

В Република Северна Македония се наложи евакуация на хората в скопското село Визбегово, до което гори депо за стари автомобили и целият район е задимен. Има един ранен човек, съобщават македонски медии. Голям пожар върлува близо Скопие Три горски пожара се разраснаха в община Крива паланка, огънят е стигнал до първите къщи на село..

публикувано на 09.07.25 в 17:12
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поднесе цветя на паметника на Иван Вазов.

Надежда Терзи: Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха

Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С  тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..

публикувано на 09.07.25 в 16:57
Председателят на ДАБ Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" ще останат само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..

публикувано на 09.07.25 в 16:54

МВнР предупреди: Проблеми с полетите до Италия в четвъртък заради стачка там

За проблеми с полетите до Италия заради национална стачка на въздушния транспорт на 10 юли предупреждават от Министерството на външните работи (МВнР). В съобщение на Ситуационния център се казва, че стачните действия ще засегнат основни летища в страната и ще се отразят върху нормалното протичане на полетите, включително процеса на регистрация,..

публикувано на 09.07.25 в 16:31

Забраняват мобилните телефони в училище

Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата.  Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина.  Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..

публикувано на 09.07.25 в 16:16