"Това са "Елинският апостол" от 11 век, "Бориловият синодик" от 14-и, "Духовните двустишия" на Руми от 16-и век. Те са включени в Световния регистър "Паметта на света" на ЮНЕСКО. За това кратко време ще бъдат представени, тъй като пергаментът дори и в защитена среда, каквато е витрината с микроклимат, в която ще бъдат изложени, е опасно да бъде за по-дълго време от хранилището, в което се съхранява".
Повече от 8 500 000 библиотечни единици се съхраняват в Националната библиотека. Всяка година във фондовете ѝ влизат между 60 и 70 000 нови заглавия. Пространствата за съхранението им отдавна са изчерпани, но в последните няколко години необходимостта от нова сграда е наистина спешна. Ръководството на библиотеката алармира за това от преди пандемията. От тогава се смениха доста правителства, всеки министър на културата кима разбиращо, както и депутатите от ресорната парламентарна комисия и до там.
Още през декември 2019-та обществения съвет към Националната библиотека обяви конкурс за идеен проект за разширяването й. Намерението беше да се покрие част от градината зад сградата при запазване на растителността, като там бъдат преместени читалните и обособени пространства за културни и образователни събития, както и музей на книгата. А освободените помещения на сегашната сграда да бъдат използвани за книгохранилища. В тях да бъдат подредени според световните библиотечни стандарти милионите книги и архивни документи, които сега се пазят при неподходящи условия, както и още двеста хиляди, които се съхраняват в сграда в село Гуцал близо до Самоков.
Всичко това си остана само на ниво идейни проекти. Нуждата от нова сграда 4 години по-късно този път е наистина спешна. А предложението, дадено преди години нова сграда да се построи на терен в "Надежда" или друг краен квартал не е работеща.
Сегашният обществен съвет на националната библиотека излезе в празничния ден с поредната декларация, за крещяща нужда от нова сграда. Адвокат Красимир Недев каза:
"Забележете, на 1 квадратен метър се съхраняват по около 700 библиотечни единици и това пространство е абсолютно недостатъчно. Затова ние бием камбаната и всички политици и управляващи, общественици трябва да прозрем очевидното - че има крещяща нужда от нов сграден фонд за Националната библиотека. Затова ние членовете на обществения съвет на националната библиотека се обръщаме към авторитетните институции в държавата с настойчив призив, че е крайно наложително да се направи необходимото и да се осигури допълнителна сграда. Сграда, която да отговаря на съвременните стандарти за съхранение на книжовното ни богатство".
Според обществения съвет, а и според ръководството на библиотеката е необходим нов модерен дом на книгата, който да е и културен мултифункционален център с оборудвани зали и кътове с възможности за културни събития, премиери, изложби, четения, дискусии, конференции и дори концерти, както се случва по света
Библиотеката ще отбележи 145 години от създаването си с различни инициативи. Една от тях започва в 11, когато е началото на деня на отворените врати. До 13:30 ч. посетителите ще видят наистина редки документи, разказа директорът доц. Красимира Александрова.
"Ще представим 3 уникални документа, които съхраняваме в Националната библиотека - от XI, XIV и XVI век. Обединява ги, че те са включени в Световния регистър "Паметта на света" на ЮНЕСКО. Ще бъдат представяни за толкова кратко по причина, че пергаментът, дори в защитена среда, каквато е витрината с микроклимат, в която те ще бъдат изложени, е опасно да бъде за по-дълго време изнесен от хранилището, в което се съхраняват. В 16 ч. откриваме изложба на дарителите на библиотеката. Това е част от нашата благодарност към всички, които през изминалите 5 години продължиха да даряват. Правим го и в знак на почит към създателите на Националната библиотека, защото знаете, че в далечната 1878 година началото на колекциите е поставено именно чрез дарения на родолюбиви българи. Обемът на постъпилите дарения за последните години е 16 500 тома от близо 1200 дарители"
Довечера, след официалната част, ще има концерт на Орлин Павлов и джаз трио.
Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София. Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...
Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото. За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...
ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...
"Украйна ще трябва да предефинира отношението си към днешна Америка. Това е нова реалност. Тръмп е бизнесмен". Такава равносметка направи Андрей Курков, рускоговорящ украински писател. "Аз съм много притеснен, както и мнозинството украинци. Емоционално преживяхме много трудни времена, откакто се проведоха американските избори през ноември..
"През 11-те изминали години, откакто стартира руската агресия срещу Украйна, украинската дипломация се доказа като модерен инструмент в борбата срещу тази агресия ". Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя подчерта, че става дума за война, а не за конфликт. "Украйна не..
Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни..
Създаден е щаб за събиране на пропуснатите постъпления от ТОЛ такси и глоби, обяви вицепремиерът Томислав Дончев в рамките на Съвета за тристранно сътрудничество. Ще участват Гранична полиция, НАП, Агенция "Митници" и пътните власти с цел събиране на тол-такси и глоби. "Предвиждаме дори инфраструктурни мерки, пунктове, където да се извършва..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.