"Вместо да се завърнем към по-традиционната ни и градивна фискална политика, която сме водили в предишни години, ние продължаваме с лекомислен похват да генерираме големи дефицити, но без да виждаме реформи".
Това обясни пред БНР доц. д-р Джеймс Йоловски, главен експерт във Фискалния съвет на България, зам. - ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.
"Има надценяване на приходите. Прогнозата за икономическо развитие и растеж на БВП е изключително оптимистична. Вече виждаме индикации от Европа и от българската икономика, че вървим към едно забавяне. Ако не изпълним прогнозата за БВП, бихме могли да очакваме по-ниски приходи, които ще доведат до по-висок дефицит"
Към момента все още сме далече от дълговата спирала, но това по никакъв начин не трябва да ни успокоява, обясни експертът.
"В номинално изражение дългът нараства с високи темпове.
В момента той все още е на ниско ниво спрямо средноевропейския. Но е важна и скоростта, с която се повишава. Генерирането ежегодно на 3% дефицит води до доста скоростно нарастване на дълга. Това повишава разходите за лихви. Те доста ще ни тежат в следващите години".
Когато поемаме такива дългове, те трябва да бъдат насочени към създаване на благоприятна среда за икономически растеж, посочи той.
"В момента основният двигател на разходите в бюджета са пенсиите.
Залагаме високи капиталови програми, но те бележат голям процент на неизпълнение".
Минималната заплата и пенсиите се вдигат, но ако ги вдигаме в номинално изражение, а в същото време има висока инфлация, в реално изражение те ще си останат почти същите и няма да можем да си купим повече, подчерта още Йоловски.
"Това наблюдавахме през последните две години. Когато имаме несъответствие между възнагражденията и производителността на труда, това е много силен проинфлационен импулс".
Липсва ни и другият производствен фактор – капитал, отбеляза той.
"Не трябва да забравяме инвестициите. Те изостават.
Оказва се, че не управляваме добре инвестициите си. Трябва да се въведе методика на капиталовото бюджетиране, за да постигнем по-добро управление на публичните инвестиции и по-високо изпълнение на тези разходи".
Цялото интервю на Снежана Иванова с доц. Джеймс Йоловски може да чуете в звуковия файл.
След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика. Ще ни липсва..
Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня. Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..
Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..
Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..
Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...
Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..
С публикация в социалната мрежа Х, премиерът съобщава за участието си във виртуална среща за Украйна Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната. "Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..