"Информацията става все по-достъпна и разбираема за хората. Но чакащите са много. 70 хиляди семейства у нас се нуждаят от донори, за да имат деца", обясни пред БНР Виктория Георгиева, фондация „Майки за донорството“
Тя смята, че са доста повече, защото в малките населени места все още има голяма стигма по темата и някои семейства не смеят да се запишат.
По-младите реципиенти нямат проблем, че ще износят донорски материал. Някъде след 43 години информацията става по-труднодостъпна, обясни още Георгиева в предаването "Преди всички".
"Много години съм се борила за дете и винаги съм черпила информация от Израел.
Донорите са изследвани. Те са млади жени, които са доказали своята репродуктивност. Няма как да стане малформация".
В България няма достатъчно центрове, в които хората да се информират по темата, отбеляза Виктория Георгиева.
"Испания вече е износител на яйцеклетки. Когато започват кампанията, се включва цялата държава и хората денонощно се ограмотяват"
Донорският материал се използва веднага, посочи тя.
"В болница „Надежда“, с които си партнираме, имаме три двойки близнаци. За десет години осигуряваме по три инвитро процедури. Всички са успешни".
Тази година ще се проведе и благотворителен базар от 08.12 до 15.12 в МБАЛ „Надежда“.
"Парите ще бъдат дарени на три семейства"
В болницата се организират и първични прегледи за двойки с репродуктивни проблеми.
"Д-р Георги Стаменов отваря дома си по Коледа за тези семейства. Всички прегледи се увенчават с бебетата. Наричат ги „щастливите прегледи“. Правят се около 100. Първите вече текат. Хората знаят, че тяхното чудо предстои".
Нямаме нискообразовани донори. Само една жена, която е чела и има усет, идва до помогне на непознат, отбеляза Георгиева.
Много напред сме по успеваемост на инвитро процедурите, каза тя.
"По донорство обаче ме почти на последно място. Донорите са вече над 4500. Когато започнах през 2010 г. се брояха на пръстите на двете ръце".
Цялото интервю на Диана Дончева с Виктория Георгиева може да чуете в звуковия файл.
Украинските военновъздушни сили заявиха, че тази нощ Русия е атакувала Украйна с 46 дрона и с една балистична ракета "Искандер-М", предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс. Съобщава се, че украинските сили за противовъздушна отбрана са свалили девет дрона и че други 31 дрона не са достигнали до целите си, вероятно вследствие на работата на..
Турция спира временно износа на лимони от днес поради студеното време, засягащо регионите на страната, в които се отглеждат цитрусовите плодове, съобщиха от турското Министерство на земеделието и горите, предаде "Дейли сабах". "В резултат на проучвания, проведени от министерството, във връзка със студеното време и измръзването на растения в..
Съд в Москва глоби комуникационната платформа "Телеграм" със 7 милиона рубли (80 хиляди долара) заради отказ да премахне съдържание, което определи като призив за терористични атаки и участие протести, имащи за цел сваляне на руското правителство, предаде Ройтерс, като се позова на днешна информация на ТАСС. "Телеграм" не премахна "информация..
В Троян започва фестивалът "Дни на талантите и интересите“. Фестивалът се организира за 23-та поредна година от Народно читалище "Наука 1870 г.“ и ще продължи до 15 април. Насочено е изцяло към децата, техния талант и умения в различни сфери на изкуството, поясни Тотка Станчева, ръководител на библиотеката към читалището. "Изобразително..
В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа. Според специалисти минусовите температури са унищожили от цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощията. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..
В Пловдив се очаква здравният министър Силви Кирилов и агенция "Медицински надзор" да проверят на място какво точно се е случило в частната клиника в града, в която е била извършена зъболекарската манипулация на починалото 6-годишно дете. Продължава проверката на РЗИ-Пловдив по казуса. Окръжната прокуратура в града разследва за..
Испанското правителство работи по нов проект за защита на местните фирми след новите мита, наложени от Съединените щати. Очаква се една от мерките да бъде осигуряването на линия от гаранции на обща стойност 5 милиарда евро. Загубите на испанските компании, предизвикани от новите тарифи, няма да се смятат за причина за фалит. Това означава,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..