Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атидже Алиева-Вели, евродепутат: Новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасни

НПО и експерти се обединиха срещу отпадането на ограниченията за ГМО в ЕС

Светла Николова: Ако отпаднат ограниченията, няма да знаем въобще какво ще се яде

| Интервю
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се очаква министрите на земеделието на ЕС да обсъдят постигането на общо съгласие по предложение на ЕК за освобождаване от контрол извън оценките на риска на ново поколение генетично модифицирани организми. На подготвителната среща не беше постигнато необходимото мнозинство, за да се даде зелена светлина на компромисния текст.

От коалиция "За да остане природа в България“ настояват в отворено писмо "българското правителство да не се допуска премахване на регулациите, които защитават европейските граждани от неконтролируемо разпространение на ГМО в природата и храната ни". Позицията им е подкрепена от още редица неправителствени организации и експерти.

"ЕК настоява да бъдат освободени от оценка на риска нови геномни техники от Категория 1. Реално те използват същите технологии и промяна на ДНК", обясни пред БНР д-р Светла Николова, сдружение "Агролинк“

Д-р Николова смята, че зад стремежа за премахване на регулациите стои "същото лоби, което успя да прокара и отхвърлянето на регламента за намаляване на пестицидите". 

"Едни и същи фирми предлагат генетично модифицирани семена и препарати, които се използват за отглеждането им. Обещанието, че ще се намалят пестицидите и ще се подобрят някакви характеристики не се случили. Не са успели в намаляването на глада по света и в увеличаването на добивите. Обратното - добивите намаляват, защото се появяват супер плевели"

Няма да знаем въобще какво ще се яде, предупреди Николова. 

"Досега действащата директива опазваше европейския потребител. А нашият закон за ГМО е най-строгият. Имаме забрана за отглеждане на генно модифицирани култури в България. Всичко подлежи на проверка. Всички имат възможност да разработват нови технологии, но не и да ги прилагат преди да бъдат доказани ползите от тях.

Ако този регламент влезе в сила, няма да има никаква проследяемост. Няма да знаете от чие семе е произведен хляба, който ще купите. Това са унизителни предложения. Страшно е, че един законодател може да ни приеме за толкова немислещи. Много учени се противопоставиха".

Това няма да е от полза дори  и за българските селекционери и учени, обясни тя.

"ГМО винаги е свързано с патенти". 

Нежелание да се подкрепи този регламент ще бъде изразено на протест в неделя пред Министерски съвет. 

"Позицията на Министерски съвет, която е приета в четвърт, е България да се съгласи с този нов регламент. Австрия, Унгария, Хърватия, Румъния ще се противопоставят. Това е първото българско правителство, което ще се съгласи на такъв унизителен и страшен с последиците си регламент".

Атидже Алиева-Вели, член на  Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо първо да дефинираме българския интерес. 

"Това е най-трудната част. Виждаме различни мнения".

Темата за новите геномни техники на ниво ЕС и европейска регулация се разглежда още от 2014 година, обясни тя.

"Има решение на Европейския съд дали новите геномни техники попадат в обхвата на съществуващата регулация, или има нужда от нова регулация.

При оценка на крайния продукт част от получените чрез нови геномни техники не попадат в тази регулация. ЕК предприе стъпки за актуализиране, модернизиране и допълване на законодателството за ГМО.

Когато се прилага такова законодателство трябва да има широк дебат за всяка държава членка, за да бъде формирана националната позиция. Два дни преди Съвета на министрите коментираме темата, не виждам широк обществен дебат.

В момента е ясно, че новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасниВъпросът е с това законодателство да има ясна проследимост на тези продукти, както и безопасност на човешкото здраве и околната среда".

Да се възползваме и от положителната страна на тези продукти, призова Атидже Алиева-Вели.

В Комисията по земеделие имаме становище, което ще изразим по този регламент. Водеща обаче е Комисията по околна среда. Изслушвания и дебати между евродепутати предстоят, посочи евродепутатът.

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Светла Николова и Атидже Алиева-Вели може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред сградата на ЕК и ЕП в София

Софийската районна прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на ЕК и ЕП в София.  До безредиците се стигна пред февруари по време на организиран от партия "Възраждане" протест срещу еврото.  Петима от обвиняемите мога да получат до 5 години затвор, а шестият - до две години и..

публикувано на 15.07.25 в 15:10

Варненският апелативен съд потвърди домашния арест за мъж от Разград, причинил смъртта на трима души

Варненският апелативен съд потвърди домашния арест за младия мъж от Разград, който причини смъртта на трима души, след като колата му се заби в кафене. Обвинението е за смърт, причинена по непредпазливост. Варненският съд потвърди решението на Разградския окръжен съд, което беше протестирано от прокуратурата.  Съдът в Разград постанови..

публикувано на 15.07.25 в 14:52
Дмитрий Песков

Кремъл: Изявленията на Тръмп за Русия са "много сериозни" и трябва да се анализират

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи снощните коментари на президента на Съединените щати Доналд Тръмп като "много сериозни", добавяйки, че Москва ще се нуждае от време, за да ги анализира, предаде Ройтерс. Коментарите на Кремъл дойдоха, след като Тръмп заплаши да наложи много високи вторични мита върху руския износ, ако до 50 дни не..

публикувано на 15.07.25 в 14:49

Президентът Радев почете паметта на български офицери и войници, загинали във ВСВ в Хърватия

Президентът Румен Радев почете паметта на 1027 български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война. Тленните им останки са погребани в българското военно гробище край хърватския град Вуковар:  "България има важен принос за разгрома на Хитлерофашизма с хиляди жертви. Също така беше мой дълг да отдам почит на..

публикувано на 15.07.25 в 14:34
Плаж на о-в Крит

Само за часове трима души се удавиха в Егейско море

Десет дни висок риск от пожари в Гърция по данни на Гражданска защита. Лекарите предупреждават туристите за последствията от продължително стоене на слънце. Днес морето взе три жертви. От днес в продължение на 10 дни затворени в обедните часове са всички открити археологически паметници в Гърция по нареждане на министерството на културата...

публикувано на 15.07.25 в 14:27
Проф. д-р Иван Литвиненко

Проф. Иван Литвиненко: В доклада цената за детска болница е прогнозна, базирана на проучвания

Докладът за изграждането на Национална детска болница е на независима частна група, спечелила конкурс на Европейската инвестиционна банка и цената е прогнозна. Така проф. д-р Иван Литвиненко, председател на Обществения съвет по проекта за Национална педиатрия, коментира цената, която бе обявена от министъра на здравеопазването за болницата...

публикувано на 15.07.25 в 14:08

Съдят бивш граничен полицай от Петрич за подкупи и изнудване

Бивш граничен полицай от Петрич беше предаден на съд с обвинение за получаване на подкупи и за изнудване чрез незаконно разгласяване на служебна информация.  Разследването срещу бившия служител на Гранично полицейско управление-Петрич започна преди две години, след като собственик на спедиторска фирма, занимаваща се с международни превози, е..

публикувано на 15.07.25 в 14:05