Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атидже Алиева-Вели, евродепутат: Новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасни

НПО и експерти се обединиха срещу отпадането на ограниченията за ГМО в ЕС

Светла Николова: Ако отпаднат ограниченията, няма да знаем въобще какво ще се яде

| Интервю
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се очаква министрите на земеделието на ЕС да обсъдят постигането на общо съгласие по предложение на ЕК за освобождаване от контрол извън оценките на риска на ново поколение генетично модифицирани организми. На подготвителната среща не беше постигнато необходимото мнозинство, за да се даде зелена светлина на компромисния текст.

От коалиция "За да остане природа в България“ настояват в отворено писмо "българското правителство да не се допуска премахване на регулациите, които защитават европейските граждани от неконтролируемо разпространение на ГМО в природата и храната ни". Позицията им е подкрепена от още редица неправителствени организации и експерти.

"ЕК настоява да бъдат освободени от оценка на риска нови геномни техники от Категория 1. Реално те използват същите технологии и промяна на ДНК", обясни пред БНР д-р Светла Николова, сдружение "Агролинк“

Д-р Николова смята, че зад стремежа за премахване на регулациите стои "същото лоби, което успя да прокара и отхвърлянето на регламента за намаляване на пестицидите". 

"Едни и същи фирми предлагат генетично модифицирани семена и препарати, които се използват за отглеждането им. Обещанието, че ще се намалят пестицидите и ще се подобрят някакви характеристики не се случили. Не са успели в намаляването на глада по света и в увеличаването на добивите. Обратното - добивите намаляват, защото се появяват супер плевели"

Няма да знаем въобще какво ще се яде, предупреди Николова. 

"Досега действащата директива опазваше европейския потребител. А нашият закон за ГМО е най-строгият. Имаме забрана за отглеждане на генно модифицирани култури в България. Всичко подлежи на проверка. Всички имат възможност да разработват нови технологии, но не и да ги прилагат преди да бъдат доказани ползите от тях.

Ако този регламент влезе в сила, няма да има никаква проследяемост. Няма да знаете от чие семе е произведен хляба, който ще купите. Това са унизителни предложения. Страшно е, че един законодател може да ни приеме за толкова немислещи. Много учени се противопоставиха".

Това няма да е от полза дори  и за българските селекционери и учени, обясни тя.

"ГМО винаги е свързано с патенти". 

Нежелание да се подкрепи този регламент ще бъде изразено на протест в неделя пред Министерски съвет. 

"Позицията на Министерски съвет, която е приета в четвърт, е България да се съгласи с този нов регламент. Австрия, Унгария, Хърватия, Румъния ще се противопоставят. Това е първото българско правителство, което ще се съгласи на такъв унизителен и страшен с последиците си регламент".

Атидже Алиева-Вели, член на  Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо първо да дефинираме българския интерес. 

"Това е най-трудната част. Виждаме различни мнения".

Темата за новите геномни техники на ниво ЕС и европейска регулация се разглежда още от 2014 година, обясни тя.

"Има решение на Европейския съд дали новите геномни техники попадат в обхвата на съществуващата регулация, или има нужда от нова регулация.

При оценка на крайния продукт част от получените чрез нови геномни техники не попадат в тази регулация. ЕК предприе стъпки за актуализиране, модернизиране и допълване на законодателството за ГМО.

Когато се прилага такова законодателство трябва да има широк дебат за всяка държава членка, за да бъде формирана националната позиция. Два дни преди Съвета на министрите коментираме темата, не виждам широк обществен дебат.

В момента е ясно, че новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасниВъпросът е с това законодателство да има ясна проследимост на тези продукти, както и безопасност на човешкото здраве и околната среда".

Да се възползваме и от положителната страна на тези продукти, призова Атидже Алиева-Вели.

В Комисията по земеделие имаме становище, което ще изразим по този регламент. Водеща обаче е Комисията по околна среда. Изслушвания и дебати между евродепутати предстоят, посочи евродепутатът.

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Светла Николова и Атидже Алиева-Вели може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зърнопроизводителите с остра реакцията срещу увеличаването на митата за торове от Русия и Беларус

Националната асоциация на зърнопроизводителите реагира остро на решението на Европейския парламент да увеличи  митата върху торовете от Русия и Беларус. Според българските земеделци това ще доведе до  драстичен скок в цените на торовете, както и до масови фалити. Европейският парламент прие да увеличи поетапно митата върху вноса на..

публикувано на 25.05.25 в 08:00

Селско стопанство, хотелиерство и строителство - рисковите сектори за недекларирана заетост

Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главната инспекция по труда за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени. От началото на годината..

публикувано на 25.05.25 в 07:49

Засилен полицейски контрол на пътя Телиш - Радомирци

Остава в сила разпореденият от премиера Росен Желязков засилен полицейски контрол по пътя Телиш - Радомирци, където вчера камион се удари в бензиностанция, близо до мястото, където в края на март загина 12-годишната Сияна. От МВР отчетоха, че само за пет дни, поставените в района камери за контрол на скороста са засекли 950 нарушения от..

публикувано на 25.05.25 в 07:41

Червен код за дъжд в Югозападна България

Червен код за значителни валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за областите Благоевград, Смолян и Пазарджик. За други 8 области е издаден оранжев код, а за още 6, сред които София – град, кодът за дъжд е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес под влияние на средиземноморски циклон,..

публикувано на 25.05.25 в 07:29

Пет екипа готвачи показват умения на "Фармфест" край Момчилград

Кулинарен фестивал край Момчилград представя най-интересните и необичайни храни от Родопите. Пет екипа готвачи ще покажат своите умения в рамките на "Фармфест", който събира производители и животновъди от България и Гърция. Организаторите на кулинарния фестивал обещават много изненади за любителите на вкусната българска храна. Посетителите ще..

публикувано на 25.05.25 в 05:37

Възстановяват изгорелия покрив на читалището в Бояджик

До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година.  Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител  за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община..

публикувано на 25.05.25 в 02:55
Борис Джонсън

"Сън": Консерватори искат да върнат Борис Джонсън начело на партията

Във Великобритания висши представители на консерваторите готвят заговор за сваляне на Кеми Бейдънок като техен лидер в сензационен опит да върнат Борис Джонсън начело на торите, съобщи неделното издание на таблоида „Сън“.  Торите “точат ножовете си” за Кеми Бейдънок, тъй като под нейно ръководство Консервативната партия падна до унизителното..

публикувано на 25.05.25 в 02:06