Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Павлова: Образите в моите картини идват от Божествения свят

3
"Ангел на житото"
Снимка: Личен архив

"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт" Анелия Павлова, художничка и поетеса. Тя живее от 31 години на Австралийския континент. 

Тя представя своя изложба в родината, в Историческия музей в Петрич под заглавие - "Завръщане". 

Нейните творби са изложени в институции като Държавният музей за изобразителни изкуства Пушкин в Русия, Националната художествена галерия в София, университета в Аделаида, корпорацията Сони и други. Също така получава редица престижни награди за своите етикети и илюстрации като Grand Finalist Award за илюстрация (опаковка за вино) по време на двадесет и петата годишна церемония на наградите Adelaide Art Directors Club Award. През 1998 г. получава награда за корпоративна илюстрация на Австралийската асоциация по графичен дизайн.

През 2010 година започва да използва псевдонима „Анел“ (произлизащо от наименованието за ангел в християнската и еврейската религия).

"Тази изложба е също живопис. Работя с маслени бои върху лен. Използвам винаги възможно най-качествените бои - от Холандия и Франция. 

При мен различното е това, че използвам музика за всяка една от картините си, понякога първо избирам музиката за моята идея, друг път е обратно.

Убедена съм, че тези образи в моите картини идват от по-високи и красиви светове. Всичко е за Слава Божия, а аз съм просто един изпълнител, който се старае да постигне това, което му се изпраща вътрешно. 

Това са образи от Божествения свят, затова и те изглеждат на хората толкова възвишени. Защото той е високо морален и красив свят, каза още за "Хоризонт" Анел. 

Анелия Павлова е работила в различни сфери на изкуството като гравюра, илюстрация, керамика, икони и маслени картини. Най-популярните ѝ творби са маслени картини.

Портрет на Аннаел - Артистично преработена фотография от Яни Ралев

"Моите стихове отразяват една друга страна на творческата ми същност. Аз започнах да пиша стихове още като дете, и всъщност, първата колекция от стихове, написах когато бях осем годишна, като дори успях да илюстрирам тази антология, подписвайки се накрая като поет и художник; каква чест... Поетичният дух винаги е бил с мен, и понякога, дали от радостния факт, че съм била сред скъпи приятели, или във времето на щастлив момент от живота си, аз изливам моето артистично вдъхновение в поетична форма също. Моите поеми имат своето определено и изключително важно място в творческа ми биография, не по малко от това на картините и графиките ми, защото те третират същите теми и идеи.

Моята поезия като правило се е появявала винаги неравномерно – повечето от поемите (като не се вземат пред вид тези от ранното детство и юношеството, от които нито една не е поставена на тази страница), бяха написани в средата на 90те и през годините между 2005 – 2007. Способността ми да пиша поезия на два езика, приемам като едно богатство и дар. Представяйки някои от стиховете си, писани на Български език, се надявам да доставя приятни мигове за Българските посетители на тази страница", това пише тя за себе си и за поетичната страна от своя живот.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48