Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анелия Павлова: Образите в моите картини идват от Божествения свят

3
"Ангел на житото"
Снимка: Личен архив

"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт" Анелия Павлова, художничка и поетеса. Тя живее от 31 години на Австралийския континент. 

Тя представя своя изложба в родината, в Историческия музей в Петрич под заглавие - "Завръщане". 

Нейните творби са изложени в институции като Държавният музей за изобразителни изкуства Пушкин в Русия, Националната художествена галерия в София, университета в Аделаида, корпорацията Сони и други. Също така получава редица престижни награди за своите етикети и илюстрации като Grand Finalist Award за илюстрация (опаковка за вино) по време на двадесет и петата годишна церемония на наградите Adelaide Art Directors Club Award. През 1998 г. получава награда за корпоративна илюстрация на Австралийската асоциация по графичен дизайн.

През 2010 година започва да използва псевдонима „Анел“ (произлизащо от наименованието за ангел в християнската и еврейската религия).

"Тази изложба е също живопис. Работя с маслени бои върху лен. Използвам винаги възможно най-качествените бои - от Холандия и Франция. 

При мен различното е това, че използвам музика за всяка една от картините си, понякога първо избирам музиката за моята идея, друг път е обратно.

Убедена съм, че тези образи в моите картини идват от по-високи и красиви светове. Всичко е за Слава Божия, а аз съм просто един изпълнител, който се старае да постигне това, което му се изпраща вътрешно. 

Това са образи от Божествения свят, затова и те изглеждат на хората толкова възвишени. Защото той е високо морален и красив свят, каза още за "Хоризонт" Анел. 

Анелия Павлова е работила в различни сфери на изкуството като гравюра, илюстрация, керамика, икони и маслени картини. Най-популярните ѝ творби са маслени картини.

Портрет на Аннаел - Артистично преработена фотография от Яни Ралев

"Моите стихове отразяват една друга страна на творческата ми същност. Аз започнах да пиша стихове още като дете, и всъщност, първата колекция от стихове, написах когато бях осем годишна, като дори успях да илюстрирам тази антология, подписвайки се накрая като поет и художник; каква чест... Поетичният дух винаги е бил с мен, и понякога, дали от радостния факт, че съм била сред скъпи приятели, или във времето на щастлив момент от живота си, аз изливам моето артистично вдъхновение в поетична форма също. Моите поеми имат своето определено и изключително важно място в творческа ми биография, не по малко от това на картините и графиките ми, защото те третират същите теми и идеи.

Моята поезия като правило се е появявала винаги неравномерно – повечето от поемите (като не се вземат пред вид тези от ранното детство и юношеството, от които нито една не е поставена на тази страница), бяха написани в средата на 90те и през годините между 2005 – 2007. Способността ми да пиша поезия на два езика, приемам като едно богатство и дар. Представяйки някои от стиховете си, писани на Български език, се надявам да доставя приятни мигове за Българските посетители на тази страница", това пише тя за себе си и за поетичната страна от своя живот.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30