Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да се увеличават данъците в Кюстендил за следващата година

Снимка: Ани Петрова

Местните данъци и такси за Община Кюстендил няма да се вдигат за 2024 година. Това беше казано на последното заседание на съветниците. Дори се подготвя намаляване на данък МПС за по-старите автомобили - Евро-1 и Евро-2,чиито брой в общината е близо 4 500.

Миналата година местните данъци и такси за Община Кюстендил скочиха драстично - таксата смет за селата например беше увеличена 7 пъти, за града 2,5 пъти. На 2,5 промила беше повишен данъкът сгради. За автомобилите ставките скочиха трикратно като размер на сумата, която се заплаща. Поради тази причина някои кюстендилци отрегистрираха колите си и ги регистрираха в съседната община Невестино, за да плащат по-малко.

"От страна на общината няма да се предлага вдигане на данъците. Моето мнение е, че трябва да имаме нормални данъци, но не да се вдигат ударно. Като за категорията автомобили Евро-1 и Евро-2 няма да се повишават. Като точна бройка това са 4 443 автомобила. Не мисля, че са толкова малко. Моята колекция от автомобили "Мачбокс" е три пъти по-малка. И мога да ви уверя, че това ще помогне на нашите съграждани, които имат най-ниски доходи, защото малцина са тези, които карат автомобили Евро-1 и Евро-2, защото са колекционери", коментира кметът Огнян Атанасов. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът на Гърция ще направи четвърти опит да избере президент

Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..

публикувано на 12.02.25 в 08:27
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента

Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..

публикувано на 12.02.25 в 08:14
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14

В САЩ отстраниха главния инспектор на Агенцията за международно развитие

Белият дом отстрани главния инспектор на Агенцията за международно развитие (USAID) Пол Мартин. Това е поредното уволнение в агенцията.  Мартин е освободен, след като публикува доклад, в който предупреждава, че заради замразяването на финансирането за Агенцията, надзорът върху хуманитарната помощ вече "до голяма степен не функционира"...

публикувано на 12.02.25 в 08:06
Сградата на израелския Кнесет

Израелският парламент гласува проектозакон за преименуването на Западния бряг

Израелският парламент се очаква да гласува на първо четене законопроект, с който Западният бряг вече ще се обозначава като Юдея и Самария в документите на правителството. "Юдея и Самария са неразделна част от историческата родина на еврейския народ", се казва в изложението на законопроекта.  "Най-решителните събития в нашата история са се..

публикувано на 12.02.25 в 08:00
Крал Абдула II

Кралят на Йордания се противопостави на идеите на Тръмп за Ивицата Газа

Кралят на Йордания, който е на посещение в Белия Дом, се противопостави на идеята на Доналд Тръмп да изсели палестинците от Ивицата Газа, а САЩ да поемат контрола над размирния анклав. В изявление след срещата си с американския президент, крал Абдула каза, че е повторил на Тръмп "непоколебимата позиция" на Йордания срещу разселването на..

публикувано на 12.02.25 в 07:50

Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл. През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с изтекъл мандат..

публикувано на 12.02.25 в 07:39