Азербайджан си върна контрола върху спорния регион Нагорни Карабах през септември със светкавична военна операция.
"И двете страни в продължение на 30 години играеха различни роли за различните аудитории, които имаха – Франция, Америка, Русия. Всеки преследваше своите цели и беше наистина като един театър", обясни в предаването Събота 150 политологът.
Преговорите напредват много по-бързо, отколкото някои анализатори очакват, отбеляза тя.
"Президентът на Азербайджан обяви предварителни избори година и половина преди края на своя мандат. Те ще бъдат на 7 февруари. Това означава, че или ще има подписано споразумуние, или много значителен напредък преди тази дата".
През последните дни се промениха и внушенията между Азербайджан и САЩ, отбеляза още Маргарита Асенова
"Азерайджан вече има друго съмочувствие, след като си възстанови територията на Карабах. Те са победител и няма да приемат остри критики от арменското лоби в Америка. Реагираха доста остро и това беше забелязано от Вашингтон. Изводът от срещата между Джим О’Брайън и президентът Алиев преди два дни е, че ще продължат да вървят напред и каквото се е случило в миналото, ще остане там. Вашингтон си възстанови позицията на безпристрастен фасилитатор".
Русия отслабва, но все още има много силни позиции в Кавказките страни, обясни експертът.
"Основно в Армения, където има две военни бази. Нейните граничари пазят границите с Турция и Иран. Нямат намерение да изчезнат от региона. Възможно е Русия да направи някоя провокация, за да промени резултата от тези преговори. Колкото повече отслабва Русия, толково по - злонамерена ще става и решена да създава проблеми в региона. Но когато излезе от войната в Украйна, тя ще намери един много различен Южен Кавказ - на страни, които работят една с друга и имат по-голямо самочувствие. Регионът трябва да намери мястото си в глобалната икономика".
Асенова отбеляза още, че свободни избори в Русия няма.
"Както и да гласуват хората, победата ще бъде за Владимир Путин. Това не ознава, че той има подкрепата на цялото си население. Хората не смеят да кажат какво мислят и да изразят протест".
Тя коментира възможността Конгресът във Вашингтон да не одобри искания от президента Байдън пакет от продължаване на помощта за Киев.
"Цялата битка не е дали да се помогне на Украйна, или не. Този пакет съдържа помощ за Украйна и за Израел. Републиканците искат в него да се включи и пакет, с който да се направи реформа на южната граница. Това е разминаването. Преговорите вървят. Работи се върху компромис. Според мен, Украйна ще получи помощта, която заслужава. За съжаление, има известно забавяне. Всеки иска да спечели точки пред избирателите си по емиграционните въпроси".
Нито един от кандидатите на Републиканската партия няма шанс да спечели срещу Тръмп, прогнозира още експертът.
"Почти сигурно е, че той ще бъде кандидътът на партията. Ако има добър републикански кандидат, почти сигурно е, че следващият президент ще бъде републиканец, ако се яви срещу Джо Байдън. Но ако Тръмп е кандидат, тогава най-вероятно ще спечелят демократите. Той е фигура, която разделя обществото".
Цялото интервю на Деян Йотов с Маргарита Асенова може да чуете в звуковия файл.
Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..
"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..
Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта е укрешване на сигурността на трите държави, и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...
Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..
"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..
Доналд Тръмп беше непрекъснато централната фигура в световните събития през отминаващата седмица. 47-ият американски президент смайваше опоненти и съюзници с идеи, за които те се чудеха дали има предвид точно това, което казва или просто предизвиква аудиторията. Червена линия за Близкия изток беше премината с изявлението му, че Съединените щати ще..
Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Това, което разбрахме, е, че няма дупка от 18 млрд. лева в бюджета, но може би това беше ход, който трябваше да ни подготви за тежките мерки, които..