Вносителите на промените в Конституцията изпаднаха в лутане, в липса на предварителна яснота докъде стига общата им политическа воля и дали ще могат да защитят онова, което твърдят.
Това каза пред БНР проф. Пламен Панайотов, преподавател по наказателно право в Софийския университет и бивш вицепремиер, като изтъкна, че това е най-голямото му опасение, свързано с гледаните от парламента промени в основния закон на държавата.
"Най-много ме тревожи това, че се твърди едно, а от текстовете следва друго! ... Онова, което твърдят - повече независимост за органите на съдебната власт и повече усещане за справедливост у гражданите - е основателно и е необходимо. Въпросът е, че като твърдиш това нещо, трябва да го докажеш със съответните политически действия, приемайки тъкмо такива изменения и допълнения в Конституцията, които съответстват на тези твърдения", уточни той.
Според проф. Панайотов няма основание да сме особени оптимисти в посока повече справедливост:
"Досега се твърдеше, че имало възможност за нерегламентирано политическо влияние върху прокуратурата, основно осъществявано, според тези твърдения, от главния прокурор. Поради което прокуратурата е била използвана като бухалка за разрешаване на някои икономически спорове или на някои политически спорове. Сега, предвид обособяването на висшия прокурорски съвет, се предлага политическата квота да има превес по определение в нея. Т.е. кадруването по отношение на прокурорите да става през политическата квота - отношение 6:4".
По думите му така мнозинството в парламента ще се въплъти в мнозинство във Висшия прокурорски съвет.
"Прави впечатление, че се обособява прокурорският съвет по начин, по който да няма единодействие с Висшия съдебен съвет, като се твърди, че ВСС ще се ползва с независимост, а прокурорският - с автономност и отчет. Не случайно тук е пропусната думата независимост", коментира проф. Панайотов.
Интервюто на Людмила Железова с проф. Пламен Панайотов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Временният министър-председател на Тайланд и министър-председателят на Камбоджа ще се срещнат днес в Малайзия за мирни преговори за уреждане на граничния конфликт между двете страни, предаде ДПА. Преговорите ще се водят от министър-председателя на Малайзия и председател на асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) Анвар Ибрахим,..
Израел обяви спиране на военните операции за 10 часа на ден в части от Газа и нови коридори за помощ. Йордания и Обединените арабски емирства доставиха помощи по въздуха в анклава, чието население гладува. Днес в Ню Йорк ще се проведе конференция на високо равнище на ООН, посветена на израелско-палестинския конфликт. Израел е изправен пред..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" излизат на нов национален протест и призовават хората да се включат, за да подкрепят всички съсловия от здравната система. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред Народното събрание в София. Поканени за участие са и депутатите. След заявката на управляващите, че до 28 юли ще бъде решен..
Над 200 пожара са възникнали в страната, по данните за изминалото денонощие, съобщи снощи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. В 1 ч. тази нощ се е появил нов пожар - близо до севлиевското село Душево. Огънят е локализиран. Поради силен вятър в района пожарът в..
САЩ и Европейският съюз постигнаха рамково споразумение, с което уредиха търговския спор помежду им и предотвратиха потенциална търговска война. Съгласно споразумението, което беше обявено в неделя на луксозното голф игрище на Тръмп в Западна Шотландия, след едночасова среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, по-голямата..
Продължава официалното посещение на премиерът Росен Желязков в Молдова. Днес той ще разговаря в столицата Кишинев с президента на страната Мая Санду и с председателя на парламента Игор Гросу. В знак на почит премиерът ще поднесе цветя пред паметника на националният молдовски герой Стефан Велики. Росен Желязков: От догодина ще предложим..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обявиха американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с в Шотландия. Разговорът е продължил един час, а след него и двамата лидери определиха споразумението като "изгодно". "Европейският съюз се..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..