Българският хелзинкски комитет е поел в много грешна и опасна посока. Това заяви пред БНР проф. Александър Оскар.
"На популизъм, поощряване разпространението на конспиративни теории и демонизиране на държавата Израел".
Тази вечер БХК ще връчи наградата "Човек на годината“ за 16-и пореден път. Има обаче и скандални номинации, а няколко от членовете на журито напуснаха този форум, други бяха обвинени в употреба на език на омразата.
Организацията на евреите в България "Шалом“ протестира официално и заяви, че прекратява сътрудничеството си с Българския хелзинкски комитет.
"Шалом“ винаги е водила последователна политика по отношение езика на омразата, антисемитизма и дискриминацията в българското общество. Партнирали сме си с организации, които споделят нашите принципи и ценности", обясни проф. Александър Оскар в предаването "Нещо повече".
Той коментира отстраняването на Татяна Кристи от журито, присъждащо днешните награди на БХК.
"Сред мотивите прочетохме, че с "подкрепата си за държавата Израел и остро осъждайки терористичната организация "Хамас" след нападението на 7 октомври, тя е стигматизирала цели етнически групи – палестинците в Газа, и е създавала предпоставки за прикриване на потенциални военни престъпления на държавата Израел“.
Проф. Оскар обвини зам.-председателя на БХК Виктор Лилов в "систематично демонизиране на държавата Израел".
Имаше обвинения, че ние участваме в очерняща кампания на БХК, обясни професорът.
Пропагандата много по-лесно достига, особено чрез социалните мрежи, до хората, които не познават фактите и обстоятелствата, подчерта още той.
"БХК се превърна в инструмент на тази антиизраелска пропаганда".
Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Александър Оскар може да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..