Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градският духов оркестър в Силистра отбеляза 60 години от своето създаване

| Репортаж
Градски духов оркестър - Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

С грандиозен концерт Градският духов оркестър в Силистра отбеляза снощи 60 години от своето създаване.

Основан е през 1963 година след закриването на Военния духов оркестър при Висшето военно-свързочно училище в града. Основател и пръв дългогодишен диригент на оркестъра е Петър Карагеоргиев. 

И вече 60 години духовият оркестър е един от музикалните символи и емблема на този град.

Някога музикантите в Градския духов оркестър са били над 40, а във всяко училище е имало детски формации.

Преди шест години Общината се опита да ликвидира оркестъра с желанието си хората в него да работят на половин щат. Тогавашният кмет направи сравнение между работата на оркестъра и тази на експертите в администрацията, обяснявайки, че някои работели повече, други по-малко. Това не се случи, но бяха съкратени музикантите на пенсионна възраст и така останаха 12 души, "което ни прави останка от духов оркестър", коментира диригентът маестро Йордан Георгиев.

"Аз се боря оркестърът да има разнообразен репертоар и да сме забавни за хората в Силистра. Всички сме солисти. Оркестърът може да свири абсолютно всякаква музика - от традиционните хора до маршовете, но при нас това вече е невъзможно"

Невъзможно е, защото не са достатъчен брой инструментите.

Ренета Петрова свири на валдхорна и най-точно описва предизвикателството пред маестро Георгиев, който се налага да пренаписва музикалните произведения, така че да пасват на наличните звуци. Налага се дори да съкращава маршове, единственото, което не съкращават, е Химна.

"Не може да слагаш само сол в една манджа. Трябва да има баланс. А такъв се постига с инструменти". 

Градски духов оркестър - Силистра

Спомените на Лъчезар Иванов ни отвеждат почти в началото, първо е свирил в Музикалната школа като ученик, а след казармата …

"В Духовия оркестър бях щатен и в Симфоничния – на хонорар. Оперета се правеше всяка година. Имахме много ангажименти". 

И днес Духовият оркестър в Силистра изляза лятото два пъти седмично – вторник и четвъртък да свири в Дунавския парк. В останалото време са на повикване – на исторически дати, паметници и организирани от Общината събития. Около 400 лв. на час струва да свири, ако бъде „нает“ …, но това се случва рядко или почти никога.

"Няма достатъчно ангажименти. Културата винаги е била скъпа. Не може да се самоиздържа". 

Бюджетът им е около 180 000 лева, като две трети са за заплати, останалите за текущи разходи. Нови инструменти получиха преди около три години, след дарение на местен бизнесмен. Така се подмениха за първи път от 1963 година насам медните духови инструменти.

"Спешно се нуждаем от нов инструмент – саксофон, но нямаме пари". 

Пари няма и за ремонт на сградата, в която се помещават, и която е на път да се срути върху тях по време на репетиция.

Работят на минимална заплата и за да изхранват семействата си, съвместяват по още минимум една дейност. 

"Културата е захвърлена някъде в далечния ъгъл".

"Никой не знае колко труд се хвърля и колко е специфичен". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48