Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи"

Александър Миланов: Насилието над деца не е семейна работа. Те не могат да се защитят сами

"Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това"

| Интервю
Александър Миланов
Снимка: Ани Петрова

Последният случай от Врачанско със 7-годишното дете, което е спяло и живяло в селскостопанска помещение без елементарни битови условия в двора на иначе добре уреден семеен дом, предизвиква редица въпроси за начина, по който работят институциите в сферата на закрилата на децата. Какви са законовите механизми, с които да бъдат улавяни рисковите обстоятелства за една дете и от какво зависи да са ефективни?

Всеки от нас има задължение да подаде сигнал за дете в риск, независимо дали сме длъжностни лица или просто граждани, казва през БНР Мария Търнавска, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Враца.

При получен сигнал в 10-дневен срок се събира първоначалната информация, но ако се касае за сигнал за насилие над дете, действията са незабавни – в рамките на 24 часа, уточнява тя.

"Вече има зрялост в обществото да подава сигнали, но всеки предпочита да си стои встрани, да си пази собствения гръб, собствените интереси, вместо да се провокират проблеми, подавайки даден сигнал", коментира Мария Търнавска.

Когато социалните работници отидат на терен, те имат широк спектър от правомощия.

"Влиза се в жилището, срещат се с роднини, близки, съседи, с учителки от детската градина, от училищата, с лични лекари, с треньори. Проверяват се всички възможни източници."

Много често подаваните сигнали не са достовернии не се потвърждават, изтъква още Търнавска. Според нея това се прави злонамерено, с идея да се навреди на някого. Така социалните работници се озовават на места, където нищо не се е случило, но "някой е решил да заблуди компетентните органи и да сплаши съответното лице или семейство".

"В приемните семейства много често попадат наистина деца, които по една или друга причина са били жертви на насилие, злоупотреба, неглижиране, лишаване от основни неща."

Това коментира пред БНР Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа.

В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи, но изпълнението им е сведено до човешкия фактор, отбеляза Миланов, като очерта пропуските в системата.

По думите му, все още се смята, че насилието е проблем зад затворени врати, а в малките населени места положението е "цар далеко, Бог високо", посочи той.

"Има едни други отношения, които водят до разпад на тази гражданска отговорност."

В община Мизия няма социален работник по закрила на детето, най-близката служба е в Оряхово, на десетки километри, уточни Александър Миланов.

Той обърна внимание на факта, че за насилие над деца могат да се разглеждат и анонимни сигнали.

"Насилието не се случва, когато идва социалният работник. Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това", заяви Миланов и допълни - няма как да сложим социален работник във всяко населено място, но има как да повишим чувствителността към насилието.

"Децата не могат да се защитят сами. Възрастните жертви на насилие могат да излязат от този порочен кръг на насилието. Децата не могат да го направят. Особено в малките населени места."

Насилието над деца не е семейна работа, а работа на цялото общество, обобщи той.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изслушването на Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив отпадна от дневния ред на НС

Опозицията в Народното събрание се възмути, че след прегласуване по настояване на ГЕРБ-СДС от седмичната програма на кабинета отпадна изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив, които през ноември миналата година са участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари за над 8 милиона лева. ПП-ДБ:..

публикувано на 09.04.25 в 18:34

С многохилядни протестни демонстрации гърците поискаха по-високи заплати и пенсии

С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...

публикувано на 09.04.25 в 18:21
Христо Анастасов

Христо Анастасов: Китай е големият печеливш от митата, най-потърпевши ще са хората в САЩ

Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен .   Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..

публикувано на 09.04.25 в 18:14
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2 милиарда осемстотин и четиридесет милиона лева. От тях 2 милиарда 199 милиона са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на..

публикувано на 09.04.25 в 18:09

Масови разпродажби на правителствени облигации на САЩ

Колебливо водещите индекси на Уолстрийт се върнаха на печеливша територия, след като президентът Доналд Тръмп публикува призив към инвеститорите, че това е "чудесно време за покупки". Търговията обаче остава напрегната, а инвеститорите не са оптимистични. В Европа и Азия обаче индексите останаха на червено на фона на все по-ожесточената търговска..

публикувано на 09.04.25 в 18:05
Борис Бонев

Борис Бонев: Не се справяме добре, но "Спаси София" не сме се провалили, саботират ни отвътре

Нямаме решение на "Спаси София" за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на "Спаси София" Борис..

публикувано на 09.04.25 в 17:41

На първо четене: Максималната скорост за движение по магистралите - 130 км/ч

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт.  Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..

публикувано на 09.04.25 в 17:16