Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приютът за бездомни животни в Ямбол с благотворителна кампания"

"Да дадем надежда на изоставено четириного" - призовават деца и приятели на приюта в Ямбол

130 домашни любимци и улични кучета в очакване на Коледа

2
Снимка: ФБ/Общински приют за безстопанствени животни Община Ямбол

В Ямбол в приюта за бездомни животни новата година ще посрещнат над 130 четириноги. Въпреки отпусканите от бюджета средства, служителите всяка година организират и благотворителна кампания, чрез която се опитват да привлекат повече осиновители в приюта и да намалят, доколкото е възможно, броя на изхвърлените домашни любимци. 

Надежда Горанова не само е екологът в община Ямбол, тя е тази, която е приела като лична отговорност и грижата за приюта за бездомни животни. Условията в него не винаги са такива, каквито на нея и се иска да бъдат, особено когато животните са много, а сигналите за намерени изхвърлени кучета са по 5-6 на ден. Всяка година около Коледа служителите от приюта се опитват освен да съберат допълнителни средства и да обърнат погледите на обществото към този проблем. Вече са отпечатани новите календари и новогодишни картички, обяви Надежда Горанова.

 „И сега ни помогнаха  хора, които обичат бездомните кучета и се грижат за тях. Тази година те отново подпомогнаха издаването на картичките и календара“, казва с благодарност Горанова.

И тази година обект на фотосесиите са питомците на приюта.

„Също така и деца, които много обичат кучетата в нашия приют и са редовни посетители. За наше щастие по време на снимките тази година имаше ученици- доброволци, и те също са с нашите кучета

8- годишният Александър, които е по- малкият син на Надя Горанова често може да бъде забелязан да разхожда в градския парк домашните любимци на семейството, трите кучета разбира се са бивши обитатели на приюта.

 „Често ходя в приюта, обичам да разхождам животните. На децата, които се страхуват искам да кажа, че кучетата са добри, злобни са само, когато не са възпитани добре

Продажбата на календарите и картичките, макар и скромно  допълва бюджета на приюта.

Картичките са на цена от 2 лева, а календарите -20, като тази година е по- голям и с повече листи. 

В момента в приюта има 130 животни, което максималният капацитет на клетките. Сигналите за изоставени  животни, не само че не намаляват, а напротив- вече се изхвърлят и породисти кучета.

Въпреки кампаниите, въпреки призивите и опитите да се ограничи изхвърлянето на домашни любимци, защо броят на изоставените животни расте.

Обяснението за това на Надежда Горанова е, че много стопани са безотговорни, както и наличието на нелицензирани развъдници за кучета, както и липсата на достатъчен контрол върху тях.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36