Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклад: Увеличава се количеството на необработваемата земя у нас

Снимка: БТА

Увеличава се количеството на необработваемата земя у нас. Това сочат данните от последния годишен доклад за състоянието на земеделието у нас. Статистиката регистрира и 28% увеличение на площите, върху които се отглеждат биологични култури.

Над 204 хил. хектара е земята, която може, но не се обработва, сочат данните в аграрния доклад. За пръв път през последните няколко години  статистиката регистрира повишение на  изоставените площи като от 2018 г.  насам те намаляват ежегодно с по 5 - 10 хил. хектара, докато през 2022-ра г. скачат с над 20 хил. хектара.

Според данните на доклада използваната земеделска площ у нас, която включва обработваемата земя, трайни насаждения, разсадници, постоянно затревените площи и семейните градини, през 2022 г. е 5 млн. 22 хил. хектара, което представлява 45,2% от територията на страната. Обработваемата земя е 3 млн. 455 хил. хектара, което представлява 68,8% от използваната земеделска площ на страната. Очаквано най-голям дял от обработваемите площи са заети със зърнени култури. Най-малък дял е отделен за картофи, пресни и оранжерийни зеленчуци.


По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Локализиран е пожарът, който избухна на границата между Пернишка и Софийска област

Пожарът, който избухна на границата между Пернишка и Софийска област е локализиран откъм Сливница. На място има булдозер, който прави просеки, за да се спре разпространението на огъня  и откъм брезнишкото село Брусник. Огънят е изцяло в горска територия, като на места пожарът е върхов. Духа силен вятър, който често мени посоката си и..

публикувано на 05.09.25 в 20:05
Снимката е илюстративна

Пожарът край кюстендилското село Ломница вече е ограничен от три страни

Пожарът край кюстендилското село Ломница, който обхвана голяма площ с гори, храсти, овощни насаждения,  вече е  ограничен от три страни, а гасенето ще продължи до късно вечерта, каза БНР началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светлин Георгиев. Пожар край кюстендилското село Ломница обхвана..

публикувано на 05.09.25 в 19:58
Томислав Дончев

България ще финансира участието си в съвместното предприятие с "Райнметал" с дългосрочен кредит

България ще финансира дяловото си участие в съвместното оръжейно предприятие в Сопот с германската компания "Райнметал" с дългосрочен и нисколихвен кредит. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на парламентарния блиц контрол. Като се позова на експертни оценки, Дончев каза, че ще бъдат нужни..

публикувано на 05.09.25 в 19:34

ЕК глоби Google с 2,95 млрд. евро за нарушение на конкуренцията в рекламните технологии

Европейската комисия глоби с 2,95 милиарда евро технологичния гигант Google за системно изкривяване на конкуренцията в сектора на рекламните технологии. Според разследването, компанията е използвала доминиращата си позиция, за да фаворизира своите услуги, включително рекламния сървър DFP и борсата AdX, за сметка на конкуренцията,..

публикувано на 05.09.25 в 19:29

Частичното бедствено положение в Плевенско се удължава до 1 октомври

Със заповед на заместник областния управител на Плевен Павлин Филовски се удължава до 1 октомври частичното бедствено положение в региона заради водната криза. Обявеното на 1 септември бедствено положение беше в сила до 8 септември включително, но с днешната заповед на заместник областния управител Павлин Филовски се удължава до 1 октомври...

публикувано на 05.09.25 в 19:15
Радмила Шекеринска

Зам. генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска ще посети България

Заместник-генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска ще посети България на 7 и 8 септември, съобщават от щаб-квартирата на Алианса. Оттам уточняват, че тя ще проведе редица двустранни срещи. Шекеринска ще посети войските от многонационалната бойна група на НАТО в базата им в Ново село и ще участва в ученията на Пакта за управление..

публикувано на 05.09.25 в 19:09
Снимката е илюстративна

Пожар край кюстендилското село Ломница обхвана голяма площ гора и овощни насаждения

Възникнал днес следобед пожар край кюстендилското с. Ломница, обхваща голяма площ гора, храсти и овощни насаждения. Фронтът му се разраства, казаха за БНР кметове на засегнатите съседни села Мазарачево, Драговищица и Ломница. Ситуацията е тежка, каза и кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. Общината е пратила две водоноски, има ангажиран и..

публикувано на 05.09.25 в 18:14